W Wiśle ma powstać Szlak Niedźwiadka. Wszystko przez to, że w Parku Kopczyńskiego pojawiają się znów małe niedźwiadki. Były już tam w latach 60-tych, ale zaginęły. Jest szansa na kolejne, bo już zgłaszają się chętni, by mieć taką figurkę koło swojego obiektu.
Autorem pierwszej kamiennej rzeźby „misia” był wiślanin Jerzy Szarzec. W listopadzie ubiegłego roku dołączyła druga, którą stworzył lokalny rzeźbiarz Grzegorz Michałek. Władze gminy chciałyby, aby figurka stała się symbolem miasta. Wcześniej był to już „Wiślaczek” czyli bałwanek w brucliku i góralskim kapeluszu. Burmistrz Wisły Tomasz Bujok w lutym wydał zarządzenie mówiące o tym, że tworzy się tak szlak. Będzie zlokalizowany na terenie gminy i ona też zdecyduje o jego przebiegu.
- Celem projektu jest promocja gminy Wisła, jej oferty turystycznej oraz dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego” - informuje burmistrz w zarządzeniu.
Szlak będzie promowany w wybranych materiałach promocyjnych Wisły, na jej stronach internetowych, w portalach społecznościowych i wybranych publikacjach.
Prawa autorskie
Do wizerunku wiślańskiego niedźwiadka gmina Wisła posiada prawa autorskie i zamierza nimi rozporządzać. Według przywoływanego już zarządzenia burmistrza Bujoka zainteresowane strony mogą się zgłaszać do Urzędu Miejskiego w Wiśle, gdzie będą mogły uzyskać stosowną licencję na wykorzystanie tego symbolu. Na podstawie tych licencji i stawianych w zgodzie z nimi figurek, wyznaczany będzie Szlak Niedźwiadka.