Wawrzyniec Ficoń nie żyje - Beskidy News

Używamy plików cookie, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie z serwisu. Korzystając z witryny, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.

Witaj,

Możesz zobaczyć informacje dotyczące tylko twojego powiatu, wybierając go z listy poniżej.

 

 

Wesprzyj nas na Patronite
patronite

 

 

Nie pokazuj więcej tego okna

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Przekazujemy smutną wieść. Zmarł Warzyniec Ficoń z Cięciny, znana postać naszego regionu. Miał 82 lata.

Wawrzyniec Ficon 3

Jak podał portal beskidzka24.pl, wydarzyło się to wczoraj, 21 marca. Wawrzyniec Ficoń urodził się w 1936 roku w Cięcinie. Był absolwentem szkoły zawodowej w Żywcu, którą ukończył w 1952 roku. Zajmował się głównie kowalstwem tradycyjnym, a od lat 80-tych ubiegłego wieku również kowalstwem artystycznym, które stało się jego pasją. Jego prace kowalskie można zobaczyć w około 40 obiektach sakralnych, między innymi w kościołach i kaplicach w Kamesznicy, Ciścu, Węgierskiej Górce, Cięcinie, Radziechowach, Rychwałdzie, Pewli Ślemieńskiej, na Groniu Jana Pawła II czy w Zakopanem.

Założył koło PTTK w Cięcinie, którego też był wieloletnim prezesem. Był też autorem książek między innymi: "Historia krzyżami i kapliczkami znaczona w gminie Węgierska Górka" czy "Kościół Świętej Katarzyny Aleksandryjskiej w Cięcinie". Wawrzyniec Ficoń był wielokrotnie odznaczany. Między innymi otrzymał:
Odznakę Zasłużonego Działacza Ruchu Spółdzielczego, Zasłużonego Działacza Kultury, Złot Odznaka za Opiekę Nad Zabytkami, czy Złotą Honorową Odznakę PTTK.

Udostępnij

4
+3
1
Reklama
Reklama
Fundacja Pomocy Dzieciom w Żywcu
Fundacja Pomocy Dzieciom w Żywcu
Fundacja Pomocy Dzieciom w Żywcu
Reklama

Pobierz bezpłatną aplikację

Informacje z Twojego powiatu na wyciągnięcie ręki.

Google Play

Logo Beskidy News
Masz dla nas informacje? Newsy? Widziałeś lub słyszałeś coś ważnego? Chcesz, aby Twoją sprawą zajął się reporter? Daj nam znać. Dyżurujemy całą dobę, reagujemy od razu.

 

Imię i nazwisko (*)
Podaj imię i nazwisko
E-mail (*)
Podaj adres e-mail
Temat (*)
Podaj temat
Wiadomość (*)
Napisz wiadomość
Załącznik
Dodaj załącznik
(gif, jpeg, jpg, png, zip)
Captcha (*)
Rozwiąż captchę