Ponad milion zł w trzech schroniskach młodzieżowych - Beskidy News

Używamy plików cookie, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie z serwisu. Korzystając z witryny, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.

Witaj,

Możesz zobaczyć informacje dotyczące tylko twojego powiatu, wybierając go z listy poniżej.

 

 

Wesprzyj nas na Patronite
patronite

 

 

Nie pokazuj więcej tego okna

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Wyłudzili prawdopodobnie ponad milion złotych subwencji, w trzech konkretnych ośrodkach Żywiecczyzny, czyli co wiemy więcej o sprawie nieprawidłowościw placówkach oświatowo – wypoczynkowych w powiecie żywieckim, o których wczoraj pisaliśmy TUTAJ?

kajdanki 2

Chodzi o placówki edukacyjno-wypoczynkowe (schroniska młodzieżowe, domy wczasów dziecięcych) w Rajczy Nickulinie, Cięcinie i Soblówce.
Jak nam powiedział rzecznik prasowy Prokuratury Rejonowej w Katowicach Ireneusz Kunert, śledztwo ma charakter rozwojowy. Aktualnie status podejrzanego posiada 5 osób. Zatrzymani natomiast to 4 osoby: Barbara S., Iwona J., Krzysztof J. I Marian J.. Postawiono im zarzuty popełnienie, w ramach zorganizowanej grupy przestępczej, przestępstw z art. 286 § 1 k.k. w zw. z art. 294 § 1 k.k. i art. 297 § 1 k.k. w zw. z art. 270 § 1 k.k. i inne. Głównie chodzi o dopuszczenie się oszustwa o dużej wartości. Podrobione dokumenty stanowiły podstawę naliczania dofinansowania z subwencji oświatowej i były źródłem informacji ujmowanych we wnioskach o przyznanie subwencji. Składane były  do Starostwa Powiatowego w Żywcu. Z tytułu popełnienia zarzucanych czynów podejrzanym grozi kara do 10 lat pozbawienia wolności. Z wyłączeniem Mariana J., wszystcy podejrzani przyznali się do popełnienia zarzucanych im czynów, składając w sprawie obszerne wyjaśnienia.
Jak podkreślił Ireneusz Kunert, udowodniono do tej pory wyłudzenie kwoty ponad 550 tys. zł, jednak śledztwo zmierza w kierunku dowiedzenia, że chodzi nawet o 1,14 mln zł.
Postępowanie prokuratury w tej sprawie trwa od sierpnia ubiegłego roku.
Zapytaliśmy o stanowisko odnośnie omawianych wyłudzeń również Starostwo Powiatowe, któremu podlegają omawiane placówki. Jak nam powiedział starosta Andrzej Kalata, "starostwo czuje się w zasadzie stroną poszkodowaną w tej sprawie i będzie wnosić do prokuratury o szersze wyjaśnienia". Jak dodał, do tej pory dokumentacja omawianych spraw nie budziła zastrzeżeń, a umowy zawierane były, podobnie jak i proceder trwał, jeszcze za poprzedniej kadencji samorządu.

Dodajmy, że Schronisko Młodzieżowe Centrum Edukacji Ekologicznej w Rajczy Nickulinie oraz jego dyrektor, byli do tej pory nagradzani w konkursach i plebiscytach

Udostępnij

3
0
3
Reklama

Pobierz bezpłatną aplikację

Informacje z Twojego powiatu na wyciągnięcie ręki.

Google Play

Logo Beskidy News
Masz dla nas informacje? Newsy? Widziałeś lub słyszałeś coś ważnego? Chcesz, aby Twoją sprawą zajął się reporter? Daj nam znać. Dyżurujemy całą dobę, reagujemy od razu.

 

Imię i nazwisko (*)
Podaj imię i nazwisko
E-mail (*)
Podaj adres e-mail
Temat (*)
Podaj temat
Wiadomość (*)
Napisz wiadomość
Załącznik
Dodaj załącznik
(gif, jpeg, jpg, png, zip)
Captcha (*)
Rozwiąż captchę