O partyzantce w naszym regionie - Beskidy News

Używamy plików cookie, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie z serwisu. Korzystając z witryny, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.

Witaj,

Możesz zobaczyć informacje dotyczące tylko twojego powiatu, wybierając go z listy poniżej.

 

 

Wesprzyj nas na Patronite
patronite

 

 

Nie pokazuj więcej tego okna

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

 "Spotkania z historią" to cykl zainaugurowany w roku 2017 przez Żywiecką Fundację Rozwoju w ramach projektu: "Pamięć i tożsamość mieszkańców Żywiecczyzny". 

 Operacja Lawina  - koniec partyzantki w Beskidach

 W roku 2018 Fundacja zaprasza na kolejny wykład, poświęcony historii naszej społeczności. O czym będzie tym razem? Jak wyjaśnia autorka, Daria Czarnecka: "Historia działalności Henryka Flame ps. „Bartek" i jego ugrupowania na terenie Żywiecczyzny i Śląska Cieszyńskiego nie pozostają już tak wielką tajemnicą, jak jeszcze dwadzieścia lat temu. Większe emocje budzi kwestia prowokacji Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego, która weszła do historiografii pod hasłem Operacja Lawina. Jej symbolem stała się polana Hubertus, znajdująca się pomiędzy wsiami Barut i Dąbrówka. To miejsce potocznie określane Barutem, choć łąka znajduje się bliżej Dąbrówki, zyskało określenie „Śląski Katyń". Obecnie, dzięki sukcesowi prac ekshumacyjnych w Starym Grodkowie, udało się zidentyfikować szczątki ofiar jednej z najbardziej bestialskich akcji bezpieki."

Wykładu będzie można wysłuchać 26 lipca o godz. 17.00 w słynnym budynku przy ul. Dworcowej 2 w Żywcu. Wstęp wolny. Cykl prowadzi Anna Barabasz z Żywieckiej Fundacji Rozwoju.  

Udostępnij

2
0
2
Reklama
Reklama
Fundacja Pomocy Dzieciom w Żywcu
Fundacja Pomocy Dzieciom w Żywcu
Reklama

Pobierz bezpłatną aplikację

Informacje z Twojego powiatu na wyciągnięcie ręki.

Google Play

Logo Beskidy News
Masz dla nas informacje? Newsy? Widziałeś lub słyszałeś coś ważnego? Chcesz, aby Twoją sprawą zajął się reporter? Daj nam znać. Dyżurujemy całą dobę, reagujemy od razu.

 

Imię i nazwisko (*)
Podaj imię i nazwisko
E-mail (*)
Podaj adres e-mail
Temat (*)
Podaj temat
Wiadomość (*)
Napisz wiadomość
Załącznik
Dodaj załącznik
(gif, jpeg, jpg, png, zip)
Captcha (*)
Rozwiąż captchę