Trzej Królowie odwiedzą domy w Sopotni - Beskidy News

Używamy plików cookie, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie z serwisu. Korzystając z witryny, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.

Witaj,

Możesz zobaczyć informacje dotyczące tylko twojego powiatu, wybierając go z listy poniżej.

 

 

Wesprzyj nas na Patronite
patronite

 

 

Nie pokazuj więcej tego okna

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

W roku 2019, zgodnie z wieloletnią tradycją, w Sopotni Małej będą podążać w orszaku Trzej Królowie Sopotniańscy.

Kolędowanie w Sopotni rozpocznie się w święto Trzech Króli 6 stycznia mszą św. o godz. 11.00 w Kościele w Sopotni Małej. Po niej kolędnicy będą odwiedzać kolejne domostwa w Sopotni Małej, wchodząc do środka domu i w każdym z osobna dając obrzędowe przedstawienie Trzech Króli. Obrzęd ten trwać będzie do 8 stycznia. Kto chce zobaczyć autentyczny zwyczaj do tej pory kultywowany przez zespół regionalny Romanka z Sopotni Małej, może w tych dniach przyjechać do Sopotni i obserwować kolędników na żywo.

Zwyczaj kolędowania Trzech Króli sięga dawnych czasów w Sopotni Małej i trwa po dzień dzisiejszy. W obrzędach Trzech Króli występowali pełnoletni mężczyźni z muzykantami, Aniołem, Żydem i Augustem. Śpiewali oni kolędy, składali życzenia domownikom, a za otrzymane datki zapraszali na wspólną zabawę w remizie, gdzie głównie zaproszeni byli mieszkańcy, których domy odwiedzali. Żyd i August nie wchodzili do domów, zabawiali publiczność na zewnątrz, szczególnie dzieci i dziewczyny. Taki obchód wsi trwał trzy dni. W okresie II wojny światowej okupanci niemieccy zakazali obchodów wszelkich uroczystości i zabaw, zresztą ludność ze wsi została bestialsko wysiedlona, wywieziona do lagrów na przymusowe roboty do Niemiec lub zamordowana. Po odzyskaniu niepodległości tradycja wróciła. Przerwano ją na dziesięć lat od 1994 – 2004 roku.

Dzięki Zespołowi Regionalnemu Romanka tradycja Trzech Króli wróciła do Sopotni 6 stycznia 2005. Trzej Królowie Sopotniańscy z Zespołu Regionalnego Romanka kultywują autentyczny zwyczaj kolędowania od domu do domu. W 2008  zorganizowano po raz pierwszy w Sopotni Małej imprezę folklorystyczną Kolędowanie w Sopotni Małej. Organizatorami tej imprezy są Gminny Ośrodek Kultury w Jeleśni, Stowarzyszenie Społeczno- Kulturalne Romanka w Sopotni Małej, Koło Gospodyń Wiejskich w Sopotni Małej, Ochotnicza Straż Pożarna w Sopotni Małej, Sołtys Sołectwa Sopotnia Mała.

Jest to impreza, mająca na celu pielęgnację tradycji kolędniczych na Żywiecczyźnie, a w szczególności unikatowej tradycji Trzej Królowie Sopotniańscy oraz tradycji karawałowych- Niesopustnicy oraz taniec Bon- prezentowanych przez Zespół Regionalny Romanka z Sopotni Małej. Impreza rozpoczyna korowodem kolędników w plenerze od przystanku u Waśki do Domu Strażaka w Sopotni Małej. Następnie w Domu Strażaka odbywa się kolędowanie w izbie. W tym roku odbędzie się w sobotę 19 stycznia 2019 r.

Udostępnij

4
+4
0
Reklama

Pobierz bezpłatną aplikację

Informacje z Twojego powiatu na wyciągnięcie ręki.

Google Play

Logo Beskidy News
Masz dla nas informacje? Newsy? Widziałeś lub słyszałeś coś ważnego? Chcesz, aby Twoją sprawą zajął się reporter? Daj nam znać. Dyżurujemy całą dobę, reagujemy od razu.

 

Imię i nazwisko (*)
Podaj imię i nazwisko
E-mail (*)
Podaj adres e-mail
Temat (*)
Podaj temat
Wiadomość (*)
Napisz wiadomość
Załącznik
Dodaj załącznik
(gif, jpeg, jpg, png, zip)
Captcha (*)
Rozwiąż captchę