Filmy stulecia w Wiśle - Beskidy News

Używamy plików cookie, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie z serwisu. Korzystając z witryny, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.

Witaj,

Możesz zobaczyć informacje dotyczące tylko twojego powiatu, wybierając go z listy poniżej.

 

 

Wesprzyj nas na Patronite
patronite

 

 

Nie pokazuj więcej tego okna

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Olgierd Łukaszewicz, Krzysztof Zanussi i Łukasz Maciejewski w sobotę 8 sierpnia w Wiśle będą gośćmi pokazu arcydzieł polskiej kinematografii z cyklu „Kino Niepodległej. Najważniejsze filmy stulecia”. Co dokładnie będzie można zobaczyć?

Wisla

Organizatorem wydarzenia, w którym uczestniczyć będzie można nieodpłatnie, jest Polski Instytut Sztuki Filmowej. Pokaz odbędzie się w godzinach 17.00 - 22.30 na Placu Hoffa. Poniżej prezentujemy szczegółowy program. 

17.00 „Wszystko jest liczbą”, „Schody”, reż. Stefan Schabenbeck
17.15 „Z punktu widzenia nocnego portiera”, reż. Krzysztof Kieślowski
17.45 „Sól ziemi czarnej”, reż. Kazimierz Kutz
19.30 Spotkanie z Olgierdem Łukaszewiczem, Krzysztofem Zanussim i Łukaszem Maciejewskim
20.45 „Struktura kryształu”, reż. Krzysztof Zanussi

„Wszystko jest liczbą”, reż. Stefan Schabenbeck (1966), 7 min.
Jeden z najbardziej błyskotliwych debiutów w historii animacji. Film opowiada o buncie człowieka przeciwko dominacji cyfr. Walka ta z góry skazana jest na niepowodzenie. Bohater w końcu poddaje się i zamienia w jedynkę. Od tej pory będzie już kroczyć w pierwszym szeregu.

„Schody”, reż. Stefan Schabenbeck (1968), 7 min.
Film animowany będący metaforą ludzkiego losu. Człowiek wspinający się po niezliczonej ilości stopni schodów, w efekcie sam zamienia się w następny. Zdobywca Brązowego Lajkonika dla najlepszego filmu animowanego na Ogólnopolskim Festiwalu Filmów Krótkometrażowych w Krakowie.

„Z punktu widzenia nocnego portiera”, reż. Krzysztof Kieślowski (1977), 16 min.
Film dokumentalny, w którym przedstawiony został portret fabrycznego strażnika, fanatyka dyscypliny, człowieka o niemalże faszystowskich poglądach, który pragnie totalnej kontroli.

„Sól ziemi czarnej”, reż. Kazimierz Kutz (1969), 98 min.
Poetycka ballada ludowa osnuta wokół dramatycznych wydarzeń II Powstania Śląskiego z sierpnia 1920 roku. Dzieje rodziny starego górnika, którego synowie walczą o polskość swej ziemi. Film nie rekonstruuje przebiegu powstania, ale odtwarza jego klimat i kreśli zbiorowy portret śląskiego ludu. W rolach głównych: Olgierd Łukaszewicz, Jan Englert, Jerzy Bińczycki i Wiesław Dymny.

„Struktura kryształu”, reż. Krzysztof Zanussi (1969), 75 min.
To refleksyjny dyskurs moralny o wyborze postaw życiowych, ukazany poprzez konfrontację dwóch naukowców, dawnych kolegów z uczelni. Odmienne losy bohaterów filmu, z których jeden robi błyskotliwą karierę naukową, a drugi decyduje się na mniej efektowną pracę na prowincji. Starcie dwóch postaw, charakterów, wyobrażeń o sensie życia.

Udostępnij

1
+1
0
Reklama

Pobierz bezpłatną aplikację

Informacje z Twojego powiatu na wyciągnięcie ręki.

Google Play

Logo Beskidy News
Masz dla nas informacje? Newsy? Widziałeś lub słyszałeś coś ważnego? Chcesz, aby Twoją sprawą zajął się reporter? Daj nam znać. Dyżurujemy całą dobę, reagujemy od razu.

 

Imię i nazwisko (*)
Podaj imię i nazwisko
E-mail (*)
Podaj adres e-mail
Temat (*)
Podaj temat
Wiadomość (*)
Napisz wiadomość
Załącznik
Dodaj załącznik
(gif, jpeg, jpg, png, zip)
Captcha (*)
Rozwiąż captchę