Konserwacja ołtarza z kościoła w Zamarskach - Beskidy News

Używamy plików cookie, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie z serwisu. Korzystając z witryny, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.

Witaj,

Możesz zobaczyć informacje dotyczące tylko twojego powiatu, wybierając go z listy poniżej.

 

 

Wesprzyj nas na Patronite
patronite

 

 

Nie pokazuj więcej tego okna

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Mocno zniszczony boczny ołtarz św. Anny z drewnianego kościoła parafialnego św. Rocha w Zamarskach na Śląsku Cieszyńskim poddany został konserwacji. Rozpoczęcie prac przy unikatowym ołtarzu stało się możliwe dzięki dotacji z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz wkładowi własnemu parafii.

oltarz zam

- Ciekawe retabulum wraz z ołtarzem głównym i drugim ołtarzem bocznym św. Jana Nepomucena zostało przeniesione do ówczesnego filialnego kościoła w Zamarskach po 1884 r. Nastawa ołtarza powstała w stylu tzw. regencji w latach 1730-1740 – wytłumaczył ks. dr Szymon Tracz, dyrektor Muzeum Diecezjalnego w Bielsku-Białej, przyznając, że odkrycie konserwatorów podczas pierwszych odkrywek było bardzo zaskakujące.

- Okazało się, że pierwotnie całość struktury pokrywała błękitnopastelowa marmoryzacja, zaś elementy snycerskie były bogato złocone i srebrzone, co czyniło ołtarz bardzo dekoracyjny. Ciekawa jest także centralna grupa rzeźbiarska ze św. Anną nauczającą Marię, którym towarzyszy św. Joachim” – zauważył i podkreślił, że przed konserwatorami stoi także zadanie „zrekonstruowania niezachowanego stipesu ołtarzowego”.

Pierwszy drewniany kościół w Zamarskach spalił się w 1585 roku. Kościół dobudowany został do wieży w 1731 z fundacji Henryka Fryderyka z rodu Wilczków. Z początku pracowali w nim w roli misjonarzy jezuici, a po zniesieniu zakonu w 1773 kościół został filialną świątynią cieszyńskiej parafii, później parafii w Hażlachu.

 

Udostępnij

1
+1
0
Reklama

Pobierz bezpłatną aplikację

Informacje z Twojego powiatu na wyciągnięcie ręki.

Google Play

Logo Beskidy News
Masz dla nas informacje? Newsy? Widziałeś lub słyszałeś coś ważnego? Chcesz, aby Twoją sprawą zajął się reporter? Daj nam znać. Dyżurujemy całą dobę, reagujemy od razu.

 

Imię i nazwisko (*)
Podaj imię i nazwisko
E-mail (*)
Podaj adres e-mail
Temat (*)
Podaj temat
Wiadomość (*)
Napisz wiadomość
Załącznik
Dodaj załącznik
(gif, jpeg, jpg, png, zip)
Captcha (*)
Rozwiąż captchę