Trwa VII Międzynarodowy Art Festiwal Nessebyr - w najstarszym w Bułgarii mieście na południu, słynącym z zabytków sprzed 1500 lat, wpisanych na listę światowego dziedzictwa UNESCO. W tym roku bierze w nim udział znany w regionie zespół „Bestwina”, działający przy Gminnym Ośrodku Kultury.
Ten istniejący od 1970 roku Regionalny Zespół Pieśni i Tańca weźmie dziś udział w prezentacji konkursowej, gdzie w 15-minutowym (czas obwarowany regulaminem konkursu) programie pokaże m.in. tańce Mikusz, Kowol i Wściekło Polka (najszybszy taniec regionalny).
Festiwal trwa od 20 sierpnia i zakończy się rozdaniem nagród oraz wręczeniem Grand Prix, połączonym z występami laureatów. Rozpoczął się uroczystym otwarciem w ub. niedzielę - zagrano hymny państw, z których zespoły biorą udział w wydarzeniu. Są to Polska, Rosja, Ukraina, Białoruś, Mołdawia, Gruzja i Tadżykistan. Przez Nessebyr przeszedł barwny korowód do zabytkowego amfiteatru, gdzie każdy zespół zaprezentował pięciominutowy program otwarcia - w przypadku „Bestwiny”, która w Bułgarii reprezentuje Polskę w 30-osobowym składzie, była to Skokano Polka.
Co ciekawe, wśród instrumentów kapeli zespołu są dudy, wykonane przez Przemysława Ficka z Jeleśni. Warto również nadmienić, że w poniedziałek członkowie zespołu spotkali się z burmistrzem Nessebyru Nikolaem Dimitrovem, promując walory Ziemi Bestwińskiej i wręczając mu płaskorzeźbę „Lachowskiego kłobuka”.
Regionalny Zespół pieśni i Tańca „Bestwina” na co dzień działa w składzie 45-osobowym. Kierownikiem artystycznym jest Sławomir Ślósarczyk, a prezesem formacji Ireneusz Stanclik. To nie pierwszy udział zespołu w znamienitym festiwalu na południu Europy - dwa lata temu „Bestwina” reprezentowała Polskę na podobnym festiwalu w Macedonii.
Mimo panujących na wybrzeżu Morza Czarnego wysokich temperatur artyści z Bestwiny pokażą się dziś w trakcie przesłuchań konkursowych w pełnych strojach. Najwyższy nacisk kładziony jest na ich autentyczność, a chodzi o bardzo unikatowe stroje lachowskie, wieloelementowe i bogate. Co ciekawe, stroje członków zespołu „Bestwina” co jakiś czas ulegają drobnej modyfikacji - gdy tylko światło dzienne ujrzą nowy dokument, zdjęcie lub rycina, archiwalia obrazujące jak faktycznie wyglądał autentyczny lachowski strój, kierownik folklorystyczno-artystyczny Sławomir Ślósarczyk wprowadza odpowiednie zmiany w ubiorach członków zespołu. „Bestwina” doskonale promuje folklor dolin beskidzkich, a dziś, przed bułgarska i nie tylko publicznością, zaprezentuje wiązankę tańców i pieśni bestwińskich w kategorii „Narodowe pieśni i tańce - autentyczny i stylizowany folklor”. Życzymy powodzenia!
* Z ostatniej chwili: Zespół "Bestwina" nie miał sobie równych w swojej kategorii i zajął pierwsze miesjce! Właśnie ogłoszono wyniki! Gratulujemy!