Dudy z Jeleśni do Nessebyru. „Bestwina” zwycięzcą! {AKTUALIZACJA} - Beskidy News

Używamy plików cookie, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie z serwisu. Korzystając z witryny, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.

Witaj,

Możesz zobaczyć informacje dotyczące tylko twojego powiatu, wybierając go z listy poniżej.

 

 

Wesprzyj nas na Patronite
patronite

 

 

Nie pokazuj więcej tego okna

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Trwa VII Międzynarodowy Art Festiwal Nessebyr - w najstarszym w Bułgarii mieście na południu, słynącym z zabytków sprzed 1500 lat, wpisanych na listę światowego dziedzictwa UNESCO. W tym roku bierze w nim udział znany w regionie zespół „Bestwina”, działający przy Gminnym Ośrodku Kultury.

Ten istniejący od 1970 roku Regionalny Zespół Pieśni i Tańca weźmie dziś udział w prezentacji konkursowej, gdzie w 15-minutowym (czas obwarowany regulaminem konkursu) programie pokaże m.in. tańce Mikusz, Kowol i Wściekło Polka (najszybszy taniec regionalny).
Festiwal trwa od 20 sierpnia i zakończy się rozdaniem nagród oraz wręczeniem Grand Prix, połączonym z występami laureatów. Rozpoczął się uroczystym otwarciem w ub. niedzielę - zagrano hymny państw, z których zespoły biorą udział w wydarzeniu. Są to Polska, Rosja, Ukraina, Białoruś, Mołdawia, Gruzja i Tadżykistan. Przez Nessebyr przeszedł barwny korowód do zabytkowego amfiteatru, gdzie każdy zespół zaprezentował pięciominutowy program otwarcia - w przypadku „Bestwiny”, która w Bułgarii reprezentuje Polskę w 30-osobowym składzie, była to Skokano Polka.

Co ciekawe, wśród instrumentów kapeli zespołu są dudy, wykonane przez Przemysława Ficka z Jeleśni. Warto również nadmienić, że w poniedziałek członkowie zespołu spotkali się z burmistrzem Nessebyru Nikolaem Dimitrovem, promując walory Ziemi Bestwińskiej i wręczając mu płaskorzeźbę „Lachowskiego kłobuka”.

Regionalny Zespół pieśni i Tańca „Bestwina” na co dzień działa w składzie 45-osobowym. Kierownikiem artystycznym jest Sławomir Ślósarczyk, a prezesem formacji Ireneusz Stanclik. To nie pierwszy udział zespołu w znamienitym festiwalu na południu Europy - dwa lata temu „Bestwina” reprezentowała Polskę na podobnym festiwalu w Macedonii.


Mimo panujących na wybrzeżu Morza Czarnego wysokich temperatur artyści z Bestwiny pokażą się dziś w trakcie przesłuchań konkursowych w pełnych strojach. Najwyższy nacisk kładziony jest na ich autentyczność, a chodzi o bardzo unikatowe stroje lachowskie, wieloelementowe i bogate. Co ciekawe, stroje członków zespołu „Bestwina” co jakiś czas ulegają drobnej modyfikacji - gdy tylko światło dzienne ujrzą nowy dokument, zdjęcie lub rycina, archiwalia obrazujące jak faktycznie wyglądał autentyczny lachowski strój, kierownik folklorystyczno-artystyczny Sławomir Ślósarczyk wprowadza odpowiednie zmiany w ubiorach członków zespołu. „Bestwina” doskonale promuje folklor dolin beskidzkich, a dziś, przed bułgarska i nie tylko publicznością, zaprezentuje wiązankę tańców i pieśni bestwińskich w kategorii „Narodowe pieśni i tańce - autentyczny i stylizowany folklor”. Życzymy powodzenia!

* Z ostatniej chwili: Zespół "Bestwina" nie miał sobie równych w swojej kategorii i zajął pierwsze miesjce! Właśnie ogłoszono wyniki! Gratulujemy!

Udostępnij

6
+6
0
Reklama

Pobierz bezpłatną aplikację

Informacje z Twojego powiatu na wyciągnięcie ręki.

Google Play

Logo Beskidy News
Masz dla nas informacje? Newsy? Widziałeś lub słyszałeś coś ważnego? Chcesz, aby Twoją sprawą zajął się reporter? Daj nam znać. Dyżurujemy całą dobę, reagujemy od razu.

 

Imię i nazwisko (*)
Podaj imię i nazwisko
E-mail (*)
Podaj adres e-mail
Temat (*)
Podaj temat
Wiadomość (*)
Napisz wiadomość
Załącznik
Dodaj załącznik
(gif, jpeg, jpg, png, zip)
Captcha (*)
Rozwiąż captchę