Miłośnicy górskiego biegania ponownie za najlepszą tego typu imprezę w kraju uznali zawody rozgrywane w Gminie Brenna. I nie było to z ich strony jedyne wyróżnienie.
Dolina Leśnicy Bieg o Breńskie Kierpce organizowany jest od 2013 roku. Z sezonu na sezon cieszy się coraz większą popularnością. Dość powiedzieć, że w sierpniu, podczas 7. edycji imprezy, liczącą ponad pół tysiąca osób listę uczestników zamknięto na długo przed startem. Dolina Leśnicy Bieg o Breńskie Kierpce nie tylko przyciąga prawdziwe rzesze amatorów górskiego biegania, ale także jest przez nich wyjątkowo wysoko oceniany. Przed rokiem, w prestiżowym konkursie o statuetkę „Złotej Kozicy” na najlepszy bieg górski w Polsce (gdzie decydują wyłącznie głosy uczestników tych imprez) zawody rozgrywane w gminie Brenna zwyciężyły w kategorii Open, a także – po raz trzeci z rzędu – triumfowały w rywalizacji na najlepszy bieg górski w stylu anglosaskim. W tym roku ten podwójny sukces udało się powtórzyć!
- O palmę pierwszeństwa w klasyfikacji generalnej rywalizowało aż 314 biegów górskich rozegranych w minionym sezonie w naszym kraju więc konkurencja była naprawdę duża. Fakt, że Dolina Leśnicy Bieg o Breńskie Kierpce drugi rok z rządu triumfował w kategorii Open to dla nas wielkie zaskoczenie. Bo rok temu, po pierwszym takim sukcesie, była euforia, ale doskonale zdawaliśmy sobie sprawę z tego, że obronić ten tytuł będzie zdecydowanie trudniej. I rzeczywiście, rywalizacja była bardzo zacięta do samego końca głosowania, które dla nas ponownie okazało się wyjątkowo pomyślne, gdyż przyniosło zwycięstwo i „Złotą Kozicę”. Równie mocno uradowało nas zdobycie – czwarty raz z rzędu – drugiej „Złotej Kozicy” za najlepszy bieg w stylu anglosaskim. W tej kategorii rywalizowało 81 biegów. Ten podwójny sukces cieszy tym bardziej, że zawdzięczamy go głosom tych, którzy wzięli udział w naszej biegowej imprezie. To chyba najbardziej wiarygodna opinia oceniająca ten bieg, bo wyrażona przez ludzi, którzy poznali atrakcyjność jego malowniczych choć trudnych technicznie tras oraz doskonałą organizację – mówi wójt gminy Brenna Jerzy Pilch.
Trasa Biegu o Breńskie Kierpce liczy 15,3 kilometra, zaczyna się i kończy w Parku Turystyki w centrum Brennej, a prowadzi między innymi wzdłuż rzeki Brennica, doliną potoku Hołcyna, przez Kotarz, Grabową i Stary Groń.