Relikwie Św. Maksymiliana już w Żywcu - Beskidy News

Używamy plików cookie, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie z serwisu. Korzystając z witryny, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.

Witaj,

Możesz zobaczyć informacje dotyczące tylko twojego powiatu, wybierając go z listy poniżej.

 

 

Wesprzyj nas na Patronite
patronite

 

 

Nie pokazuj więcej tego okna

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Proboszcz żywieckiej konkatedry Grzegorz Gruszecki, w obecności Asysty Żywieckiej i wiernych, przyjął wczoraj w Kościele Św. Krzyża z rąk O. Roberta Stachowiaka z klasztoru w Niepokalanowie relikwie św. Maksymiliana.

Fr.Maximilian Kolbe in 1936

 Okazją było święto Podwyższenia Krzyża Świętego, które stanowi okazję do obchodów odpustowych jednego z najstarszych żywieckich kościołów, wzniesionych pod tym wezwaniem, czyli Kościoła Św. Krzyża przy ul. Świętokrzyskiej. Świątynia ta pełni rolę kościoła filialnego, ale cieszy się dużą popularnością wśród wiernych.
Uroczystość odpustową uświetniła Asysta Żywiecka w swoich historycznych strojach, śpiewał chór katedralny „Lutnia”. Dołączyli także licznie wierni oraz przedstawiciele wspólnot Rycerstwa Niepokalanej z całej diecezji. Ci ostatni z uwago na to, że relikwie przybyły z Niepokalanowa, a żywiecka wspólnota Rycerstwa Niepokalanej ufundowała sztandar, który na zakończenie Mszy św. poświęcił emerytowany proboszcz żywiecki ks. infułat Władysław Fidelus. Po Eucharystii odbyła się procesja dookoła kościoła i uczczenie relikwii.

Garść historii

Na początku II wojny światowej, z uwagi na ubieganie się o wymagane przez okupanta dokumenty, jeden z zakonników ściął długą brodę Maksymiliana Kolbego, wyrosłą podczas podróży misyjnej do Japonii. Zachował ją. Po wojnie i męczeństwie św. Maksymiliana w Oświęcimiu i spaleniu jego ciała i wyniesieniem Kolbego na ołtarze broda ta okazała się być jedynym źródłem relikwii. Obecnie dysponuje nimi Gwardian Niepokalanowa. Wydziela i przekazuje relikwie parafiom, co roku koło stu. Warto nadmienić, że już 193 relikwie różnych świętych znajdują się w kościele w Leśnej.

 

Udostępnij

3
+3
0
Reklama

Pobierz bezpłatną aplikację

Informacje z Twojego powiatu na wyciągnięcie ręki.

Google Play

Logo Beskidy News
Masz dla nas informacje? Newsy? Widziałeś lub słyszałeś coś ważnego? Chcesz, aby Twoją sprawą zajął się reporter? Daj nam znać. Dyżurujemy całą dobę, reagujemy od razu.

 

Imię i nazwisko (*)
Podaj imię i nazwisko
E-mail (*)
Podaj adres e-mail
Temat (*)
Podaj temat
Wiadomość (*)
Napisz wiadomość
Załącznik
Dodaj załącznik
(gif, jpeg, jpg, png, zip)
Captcha (*)
Rozwiąż captchę