Wszystko w Żywcu OK? Radni złożyli... dwie interpelacje. - Beskidy News

Używamy plików cookie, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie z serwisu. Korzystając z witryny, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.

Witaj,

Możesz zobaczyć informacje dotyczące tylko twojego powiatu, wybierając go z listy poniżej.

 

 

Wesprzyj nas na Patronite
patronite

 

 

Nie pokazuj więcej tego okna

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

O aktywności reprezentujących nas radnych można dowiedzieć się na ogół z portali społecznościowych. Głównie, gdyż o spotkaniach w okręgach wyborczych niewiele słychać. Samorządowcy mają w ręku jeszcze jedno dobre narzędzie do przysłużenia się wyborcom, czyli możliwość złożenia interpelacji. Czy i jak korzystają z niej radni Rady miejskiej w Żywcu i jak się można o tym dowiedzieć?

Ratusz Buś n

 Czym jest interpelacja radnego

To indywidualny środek kontrolno-interwencyjny. Za pomocą interpelacji radny może domagać się od organu wykonawczego ( burmistrza) podjęcia określonych działań w sprawach jednostki samorządu terytorialnego, w tym w szczególności – udzielenia informacji na interesujący go temat, który jej dotyczy. Wydaje się więc, że to podstawowe narzędzie działania samorządowca.

Jak pracują żywieccy radni, ile interpelacji?

Comiesięczne sesje Rady Miejskiej zawierają zwykle punkt obrad: interpelacje radnych oraz wolne wnioski i zapytania radnych. Wnioski  i zapytania na sesji zawsze padają. A interpelacje? Ile było zgłaszanych w tej kadencji? Trudno znaleźć tę informację w internecie, choć wydaje się, że zgodnie z przepisami powinna być udostępniana. Udaje się natomiast znaleźć numer telefonu do Biura Rady Miejskiej. Tam informują, że interpelacje, owszem były w tej kadencji składane. Słownie – dwie. Co należy zrobić, żeby się z nimi zapoznać? Zwrócić się pisemnie (mowa o piśmie tradycyjnym) „na dziennik podawczy” o udostępnienie ich.

Jak jest gdzie indziej?

Porównajmy - najpierw z Bielskiem – Białą. Oczywiście to miasto na prawach powiatu i do tego duże, więc trzeba to wziąć pod uwagę. Ale już samą ilość interpelacji można potraktować proporcjonalnie. Tak więc Bielsko – Biała udostępnia w internecie całość tych danych: złożone interpelacje (treść) oraz odpowiedzi na nie. Ile ich było w tej kadencji? Chyba rekordzistką jest radna Małgorzata Zarębska, złożyła ona 45 interpelacji. To wyjątkowo dużo, ale można przyjąć, że bielski radny złożył ich średnio 15. Radnych w Rdzie miassta Bielsko-Biała jest ich 26. Ale by zrobić stosowne porównanie, nie trzeba zaglądać aż Bielska-Białej. Można wziąć pod uwagę porównywalny rangą i wielkością Cieszyn. Na miejskiej stronie BIP łatwo znajdziemy kategorię: Interpelacje, wnioski i zapytania radnych - są zatem dostępne. Złożonych w tej kadencji było prawie 100 interpelacji.

W naszych gminach interpelują

Zerknijmy dla przykładu na stronę internetową gminy Jeleśnia. Znajduje się tam 25 interpelacji – dostępna jest ich pełna treść.

Podsumowanie zbyteczne, liczby mówią same za siebie. W Zywcu widocznie wszystko jest zdaniem radnych - jak należy.

Udostępnij

8
-1
9
Reklama

Pobierz bezpłatną aplikację

Informacje z Twojego powiatu na wyciągnięcie ręki.

Google Play

Logo Beskidy News
Masz dla nas informacje? Newsy? Widziałeś lub słyszałeś coś ważnego? Chcesz, aby Twoją sprawą zajął się reporter? Daj nam znać. Dyżurujemy całą dobę, reagujemy od razu.

 

Imię i nazwisko (*)
Podaj imię i nazwisko
E-mail (*)
Podaj adres e-mail
Temat (*)
Podaj temat
Wiadomość (*)
Napisz wiadomość
Załącznik
Dodaj załącznik
(gif, jpeg, jpg, png, zip)
Captcha (*)
Rozwiąż captchę