Reklamy wciąż szpecą! Żywiec jak Sopot? - Beskidy News

Używamy plików cookie, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie z serwisu. Korzystając z witryny, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.

Witaj,

Możesz zobaczyć informacje dotyczące tylko twojego powiatu, wybierając go z listy poniżej.

 

 

Wesprzyj nas na Patronite
patronite

 

 

Nie pokazuj więcej tego okna

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Czas szpetoty i zaśmiecenia krajobrazu reklamami w Żywcu nie minął, choć są już możliwości prawne, a przede wszystkim, i to od dawna, sugestie mieszkańców, Nic się w tym względzie zmienia. Czy kiedyś to nastąpi?

Bannery 1

Minęły we wrześniu dwa lata funkcjonowania ustawy krajobrazowej. Pozwala ona samorządom na wprowadzenie tzw. "uchwał krajobrazowych', składających się na skuteczną walkę z chaosem reklamowym na ulicach miast i przedmieść, na który wpływ ma głównie nadmiar tablic i bannerów ogłoszeniowychoraz chaotyczne ich rozmieszczanie. Większość samorządów jednak dopiero pracuje nad opracowaniem swoich przepisów. Urzędnicy i radni są bowiem ostrożni w podejściu do tego tematu, który podobno jest skomplikowany i łatwo o błąd.

Teoria

W formie uchwały rada gminy może ustalić zasady sytuowania reklam, ich gabaryty i standardy jakościowe. Nowe przepisy mogą wprowadzać wysokie kary za nielegalne sytuowaniem reklam.

Praktyka

Według komentatorów za ustawą kryje się pewna trudność. Mianowicie łatwo jest narazić się reklamodawcom, co w praktyce zachwieje lokalnym budżetem. Główną obawą jest zwykle to, że podobnej ustawy nie wprowadzi sąsiednia gmina. Ci właśnie reklamodawcy przeniosą się do niej, odpłyną pieniądze, a w krajobrazie niewiele się zmieni.

Sopot daje wzór

Póki co liderem we wprowadzaniu omawianych rozwiązań zaczyna być Sopot. Prace nad uchwałą krajobrazową rozpoczęto tam w kwietniu tego roku. Będzie ona ograniczać ustawianie reklam, w zależności od ich typu oraz dzielnic miasta – ze szczególnym uwzględnieniem terenów zabytkowych wyjątkowo reprezentacyjnych.

Na styku Soły i Koszarawy od dawna koszmar

Zjawisko upstrzenia naszego miasta, szczególnie na rondach przy wjazdach do Żywca, od dawna jest powszechnie znane. Ewentualne informacje o miejscowości skutecznie zakrywane są przez bannery, a dodatkowo panuje pośród nich miszmasz tematyczny i estetyczny. Mieszkańcy, a częściej nawet turyści, powszechnie krytykują taki pomysł na lokalny krajobraz. 

Żywiec będzie jak Sopot?

Zapytaliśmy burmistrza Szlagora, na jakim etapie obecnie są prace nad uchwałą krajobrazową w Żywcu. Zapewnił w zasadzie stanowczo.

- Uchwałą krajobrazową będziemy sie zajmować w 2018 roku - powiedział Antoni Szlagor.

Udostępnij

6
+3
3
Reklama

Pobierz bezpłatną aplikację

Informacje z Twojego powiatu na wyciągnięcie ręki.

Google Play

Logo Beskidy News
Masz dla nas informacje? Newsy? Widziałeś lub słyszałeś coś ważnego? Chcesz, aby Twoją sprawą zajął się reporter? Daj nam znać. Dyżurujemy całą dobę, reagujemy od razu.

 

Imię i nazwisko (*)
Podaj imię i nazwisko
E-mail (*)
Podaj adres e-mail
Temat (*)
Podaj temat
Wiadomość (*)
Napisz wiadomość
Załącznik
Dodaj załącznik
(gif, jpeg, jpg, png, zip)
Captcha (*)
Rozwiąż captchę