Jeleśnia: radiostacja, kłótnia księży i Wolna Europa - Beskidy News

Używamy plików cookie, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie z serwisu. Korzystając z witryny, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.

Witaj,

Możesz zobaczyć informacje dotyczące tylko twojego powiatu, wybierając go z listy poniżej.

 

 

Wesprzyj nas na Patronite
patronite

 

 

Nie pokazuj więcej tego okna

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Radiostacja z łodzi podwodnej, msze w eterze, gorszące wydarzenia na plebanii… Kościół i parafia w Jeleśni mają bogatą, i jak się okazuje, pełną zaskakujących faktów historię. O jednym z nich głośno było na tyle, że mówiło o nim nawet radio Wolna Europa…

ksiezajel

Ze zniszczeń, jakim uległa jeleśniańska świątynia parafii pw. św. Wojciecha w trakcie II wojny światowej, wyremontowana została dzięki zaangażowaniu księdza Kazimierza Majgiera, powojennego proboszcza parafii. W tym czasie w parafii pracował również wikary ks. Jerzy Sikora. Był zapalonym amatorem przesyłu informacji za pośrednictwem fal radiowych i wraz z sobie podobnymi mieszkańcami Jeleśni Czesławem Wróblem i Janem Suchoniem uruchomili radiostację. Co ciekawe, sprzęt pochodził z łodzi podwodnej!

Antena urządzenia zamontowana została na wieży kościoła, a nadawany sygnał był na tyle silny, że mszy niedzielnych można było słuchać na obszarze w zasięgu sporego promienia od lokalizacji kościoła. Radiostacja ta była niestety nielegalna i z czasem musiała zostać zamknięta. Ks. Sikora był w opinii niektórych nieco kontrowersyjny, choć w parafii miał częściowe poparcie. Z czasem spowodowało to spory podział parafian, na przeciwników i zwolenników zarówno proboszcza, jak i wikarego. Zdaniem autora publikacji, którego przytaczamy poniżej, w Jeleśni dojść miało w związku z tym do wielu gorszących wydarzeń. Miało o nich relacjonować nawet działające wtedy radio Wolna Europa. Problem zażegnano rozdzielając duchownych przez przeniesienie do różnych parafii.

 

Źródło: „Jeleśnia i okolice” - Józef Suchoń

Zdjęcie pzedstawia pogrzeb w roku 1951 Karola Pindla "Karolicka" z Jeleśni. Zostało udostępnione do publikacji w książce Józefa Suchonia przez pania Grażynę Paterę, wnuczkę Karola Pindla.

Udostępnij

9
+8
1
Reklama

Pobierz bezpłatną aplikację

Informacje z Twojego powiatu na wyciągnięcie ręki.

Google Play

Logo Beskidy News
Masz dla nas informacje? Newsy? Widziałeś lub słyszałeś coś ważnego? Chcesz, aby Twoją sprawą zajął się reporter? Daj nam znać. Dyżurujemy całą dobę, reagujemy od razu.

 

Imię i nazwisko (*)
Podaj imię i nazwisko
E-mail (*)
Podaj adres e-mail
Temat (*)
Podaj temat
Wiadomość (*)
Napisz wiadomość
Załącznik
Dodaj załącznik
(gif, jpeg, jpg, png, zip)
Captcha (*)
Rozwiąż captchę