Obejście WG w starostwie: podziękowania i kanapki. - Beskidy News

Używamy plików cookie, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie z serwisu. Korzystając z witryny, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.

Witaj,

Możesz zobaczyć informacje dotyczące tylko twojego powiatu, wybierając go z listy poniżej.

 

 

Wesprzyj nas na Patronite
patronite

 

 

Nie pokazuj więcej tego okna

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Co konkretnie zostało dzis podpisane w starostwie? Jakie ma znaczenie? Zacznijmy nieco chronologicznie.

dwoch


5 grudnia 2016 rok, Bielsko-Biała. Minister Infrastruktury i Budownictwa Andrzej Adamczyk w towarzystwie premier Beaty Szydło podpisuje w Bielsku-Białej przyrzeczenie - o skierowaniu inwestycji drogowych, m.in. obwodnicy Węgierskiej Górki, do prac przygotowawczych. Przekaz brzmi: planowany czas realizacji inwestycji S1 wraz z dwoma tunelami to 2021 rok. Koszt budowy wyniesie około 1,5 mld zł. W trzecim kwartale 2017 roku zostanie rozstrzygnięty przetarg na budowę drogi S1; po wyłonieniu wykonawcy w 2018 roku ruszą prace. Wójt Piotr Tyrlik zaprasza premier Szydło na wbicie pierwszej łopaty. Jak się okaże później, ta jego łopata zdążyłaby zardzewieć.

Rok później, w zasadzie 20 lat

6 grudnia 2017 - Wojewoda Śląski wydaje decyzję budowlaną  - zgodę na realizację inwestycji drogowej.

28 grudnia 2017 - opłatek u biskupa Romana Pindla. Wójt Piotr Tyrlik dziękuje byłej premier Beacie Szydło za drogę S1. Użytkownicy facebook’a zachodzą w głowę, czy on tak na poważnie, czy ironizuje?

15 stycznia 2018 r. - minister Infrastruktury Andrzej Adamczyk wraz ze słowackim ministrem, szefem tożsamego resortu u naszych sąsiadów, podpisują doklument o współpracy, a sam Adamczyk ogłasza skierowanie obwodnicy Węgierskiej górki do przetargu.

Zwołana na ten dzień konferencja prasowa w żywieckim starostwie jest nieco z punktu widzenia dziennikarzy jednostronna - notable z Prawa i Sprawiedliwości - posłowie, wicewojewoda, minister, samorządowcy, dziękują sobie nawzajem, a po podziękowaniach wszyscy wstają i odchodzą zza stołu konferencyjnego. Dziennikarze „z łapanki” dopytują o szczegóły. Jakie one są - piszemy TUTAJ.

 

Spóźnienie z powodu ... S1.

Godz. 15.30 - rozpoczyna się nie spotkanie, a czas oczekiwania na ministrów, którzy w sali konferencyjnej starostwa zjawią się dopiero po ok. 45 minutach. Spóźnienie ma swój konkretny, drogowy powód - kłopoty z dotarciem ... z wizytacji S1 przy granicy i w Węgierskiej Górce.

Za stołem prezydialnym nakrytym zielonym obrusem i udekorowanym kwiatami oprócz ministrów zasiadają w trakcie spotkania posłowie PiS Kazimierz Matuszny i Stanisław Szwed, wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej oraz wicewojewoda z PiS Jan Chrząszcz. Jest też starosta Andrzej Kalata. Na sali wójtowie z Żywiecczyzny, zaproszeni w ostatnim momencie. Jest nawet starosta cieszyński, również członek PiS. Rozpoczyna się ulubiona forma przekazu premiera Morawieckiego - prezentacja multimedialna. W zasadzie to trudne do rozczytania plansze.


Podpisy, nomenklatura


Między ministrami obu państw podpisane zostaje memorandum o współpracy, dotyczące rozwoju transportu drogowego i kolejowego na pograniczu polsko - słowackim.. Nie pierwsze, a wcześniejsze miały inne nazwy. W zawartym w 1995 roku porozumieniu między Ministrem Transportu RP a Ministrem Transportu, Poczty i Telekomunikacji Republiki Słowackiej (zmienianym w latach 2001 i 2007) strony zobowiązały się do stworzenia warunków dla prowadzenia ruchu ciężarowego bez ograniczeń na odcinku Żywiec – Čadca – Žilina. Powtórnie wolę współpracy strony potwierdziły wiosną 2013 roku. Wtedy ówczesny Minister Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej podpisał ze słowackim Ministrem Transportu Budownictwa i Rozwoju Regionalnego Republiki Słowackiej deklarację o rozwoju połączenia drogowego Żywiec – Skalité, czyli drogi ekspresowej jeszcze wtedy S69 z autostradą D3.


Minister Adamczyk po podpisaniu memorandum kwituje:

- Dziś potwierdziliśmy wolę realizacji drogi S1. Bardzo się cieszę, że możemy potwierdzić to w formie memorandum, te nasze działania - przemawia. Po czym do dwójki ministrów dosiadają się inne osobistości. Następuje z ust Ministra Adamczyka ogłoszenie o skierowaniu inwestycji do przetargu. - Najistotniejszy jest tutaj czas - podsumowuje. Przypomnijmy, droga S1, niegotowa (brakuje klilku odcinków) jest w planach od 20 lat.

 

Podziękowania, jakby już budowali

Dziękować zaczyna najpierw minister Adamczyk: „parlamentarzystom, koledze z ławy poselskiej Stanisławowi Szwedowi, Kazimierzowi Posłowi Matusznemu”.
Stanisław Szwed nie pozostaje dłużny: „serdecznie dziękuję panom ministrom, kolegom, wojewodzie, staroście. Po 20 latach możemy powiedzieć, że ten ostatni etap jest przed nami. Czyli skierowanie do realizacji i zabezpieczenie środków finansowych”.
Wicewojewoda Jan Chrząszcz w dziękowaniu nie ustępuje poprzednikom: „Chciałbym powiedzieć tylko jedno polskie słowo: dziękuję. Dziękuje za to, że znamy już konkretną datę. (…) Słowo stało się ciałem”.
Poseł Matuszny dziękuje w imieniu mieszkańców Milówki, tych samych, którym życie uprzykrza skierowanie tirów na drogę przez ich wieś po otwarciu słowackiej autostrady: „nareszcie możemy mówić o jakimś konkretnym terminie”.
Starosta Kalata kończy listę podziękowań: „W imieniu 153 tysięcy mieszkańców powiatu żywieckiego.  Bardzo, bardzo dziękuję, że możemy mówić o inwestycji, która w zasadzie już jest na etapie realizacji”.


Były kanapki. A znaczenie?


 Chcemy więc ustalić, jakie znaczenie prawne ma dokument nazwany „skierowaniem do przetargu”? Niektórzy twierdzą, że to tylko termin propagandowy, podobnie jak wcześniejszy dokument o nazwie „skierowanie do prac przygotowawczych”. Minister Adamczyk podpisuje takiej treści papiery w blasku fleszy w całym kraju.
„Na użytek mediów wymyślane są terminy jak „skierowanie do realizacji”, które nie mają żadnego oparcia w przepisach prawnych i nie wiążą się z żadnymi konkretnymi działaniami – twierdzi Stanisław Żmijan, poseł PO, w rozmowie z portalem Rynek Infrastruktury.
Zapytaliśmy zatem o znaczenie tych dokumentów posła Szweda, bo minister Adamczyk się spieszył i wyszedł.
- Znaczenie w obrocie prawnym skierowania do przetargu? Ogłaszany będzie przetarg na budowę, liczymy, że w okolicach września powinien się rozstrzygnąć. Wszystkie zgody, wszystkie uzgodnienia są już po stronie prawnej zapewnione - podsumował wiceminister Szwed.

Przekaz jest taki: jest pozwolenie na budowę, są dokumenty niezbędne do ogłoszenia przetargu. Więc można go ogłaszać. Kiedy?  W III kwartale br., czyli przed wyborami samorządowymi, ma juz byc roztrzygnięty. potem jeszcze ewentualne odwołania, podpisanie umowy z wykonawcą. Droga ma być realizowana w terenie od 2019 roku w formule "Zaprojektuj  i Wybuduj", a gotowa w 2022 roku.

Po konferencji "prasowej" dziennikarze i goście mogli się częstować. Były piękne kanapki, napoje. A do wbicia pierwszej łopaty, jak widać, jeszcze bardzo daleko.

 

Udostępnij

4
+2
2
Reklama

Pobierz bezpłatną aplikację

Informacje z Twojego powiatu na wyciągnięcie ręki.

Google Play

Logo Beskidy News
Masz dla nas informacje? Newsy? Widziałeś lub słyszałeś coś ważnego? Chcesz, aby Twoją sprawą zajął się reporter? Daj nam znać. Dyżurujemy całą dobę, reagujemy od razu.

 

Imię i nazwisko (*)
Podaj imię i nazwisko
E-mail (*)
Podaj adres e-mail
Temat (*)
Podaj temat
Wiadomość (*)
Napisz wiadomość
Załącznik
Dodaj załącznik
(gif, jpeg, jpg, png, zip)
Captcha (*)
Rozwiąż captchę