Jak pracowała Rada Miejska – sesja - Beskidy News

Używamy plików cookie, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie z serwisu. Korzystając z witryny, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.

Witaj,

Możesz zobaczyć informacje dotyczące tylko twojego powiatu, wybierając go z listy poniżej.

 

 

Wesprzyj nas na Patronite
patronite

 

 

Nie pokazuj więcej tego okna

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

W związku z kończącą się kadencją wczoraj pisaliśmy o wycinku pracy żywieckich Radnych Miejskich i złożonych interpelacjach. Dziś prezentujemy przebieg obrad żywieckiegociała uchwałodawczego. Jak długo trwają, które punkty obrad wzbudzają mniejszą, które większą aktywność i czy wzbudzają w ogóle? Jak odnajdzie się tam obserwator?

Sesja wrzesien

Jako przykład obraliśmy sesję Rady Miejskiej w Żywcu, która odbyła się we wrześniu tego roku. Okazała się ona bardzo reprezentatywna dla wszystkich pozostałych. Głównymi i najciekawszymi uchwałami, przegłosowywanymi w trakcie tych obrad były te, nadające imiona patronów żywieckim rondom. Porządek obrad znajduje się w galerii poniżej.

Obrady rozpoczęły się o godzinie 8.00 rano i trwały – tak samo jak większość wcześniejszych – około 50 minut. Wszystkie uchwały zostały przegłosowane jednogłośnie. Żaden z Radnych nie zgłosił interpelacji. Burmistrz przekazał dwie informacje o swoich pracach. Nie było też wolnych wniosków. Stosunkowo dużo głosów zabrano w punkcie 27., czyli zapytania Radnych. Do Burmistrza skierowano 8 zapytań, choć pośród nich znalazło się też jedno podziękowanie za realizację wcześniejszej sprawy.

 Z perspektywy mieszkańca

Jak wiadomo, sesje Rady Miejskiej w Żywcu mogą obserwować mieszkańcy w charakterze widzów. Sala Ratuszowa udostępnia w tym celu dużą ilość krzeseł. W praktyce jednak widzów jest zwykle bardzo niewielu. To pojedyncze osoby lub zupełnie nikt.

W paragrafie 6 Regulaminu Rady Miejskiej można przeczytać, że sesje są jawne, co zapewnia się poprzez informowanie mieszkańców o posiedzeniach. Takowe rzeczywiście ukazują się na miejskich tablicach ogłoszeń, nie zawsze na stronie internetowej miasta. Znacznie trudniej natomiast uzyskać wiadomości na temat tego, co będzie tematem obrad, a w związku z tym świadomie śledzić debatę.

Ten sam paragraf głosi, że jawność posiedzeń zapewnia się poprzez umożliwienie publiczności obserwowania obrad Rady. Obserwowanie takie niewątpliwie jest zapewnione. Wcielając się w rolę zewnętrznego obserwatora należy podkreślić jednak, że śledzenie sesji nie jest proste, głównie z uwagi na dosyć słabą akustykę w sali obrad. O ile dobrze słychać Burmistrza i osoby zasiadające w Prezydium Rady Miejskiej, a więc frontem do ewentualnej publiczności, o tyle radnych – siedzących tyłem znacznie trudniej już usłyszeć i zrozumieć, pomimo tego że wypowiadają się za pośrednictwem mikrofonów. Na ekranie pojawia się porządek obrad i ich poszczególne punktu. Z uwagi na szybkie tempo procedowania, śledzący może mieć kłopot z korzystaniem i z tego medium, ustawionego zresztą bokiem do większości sali.

Punkt 23 & 13 Regulamin Rad Miejskiej głosi:

„Osobom spoza Rady Przewodniczący obrad może udzielić głosu po uprzednim zapisaniu się do głosu - w punkcie w o l n e  w n i o s k i. Czas wypowiedzi ograniczony do 5 minut. Postanowienia nin. ustępu nie dotyczą zaproszonych gości.”

Podczas omawianej przez nas sesji nikt nie zgłosił chęci takiego wystąpienia. Jeśli tego typu wnioski bywają podczas innych obrad, są jednak rzadkością.

 

Udostępnij

1
0
1
Reklama

Pobierz bezpłatną aplikację

Informacje z Twojego powiatu na wyciągnięcie ręki.

Google Play

Logo Beskidy News
Masz dla nas informacje? Newsy? Widziałeś lub słyszałeś coś ważnego? Chcesz, aby Twoją sprawą zajął się reporter? Daj nam znać. Dyżurujemy całą dobę, reagujemy od razu.

 

Imię i nazwisko (*)
Podaj imię i nazwisko
E-mail (*)
Podaj adres e-mail
Temat (*)
Podaj temat
Wiadomość (*)
Napisz wiadomość
Załącznik
Dodaj załącznik
(gif, jpeg, jpg, png, zip)
Captcha (*)
Rozwiąż captchę