Trwa formowanie Śląskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Ostatecznie terytorialsi na Podbeskidziu mają się pojawić w 2019 roku. Już wiadomo, że ci z Bielska-Białej i okolic będą wyćwiczeni m.in. w działaniach w warunkach górskich.
Jak poinformował Wojciech Skurkiewicz, sekretarz stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej, proces formowania 13. Śląskiej Brygady Obrony Terytorialnej – w skrócie 13.ŚBOT - realizowany jest zgodnie z założeniami i rozłożony został na lata 2018 - 2020.
- Aktualnie formowane jest dowództwo 13. ŚBOT, batalion lekkiej piechoty, kompania dowodzenia oraz kompania logistyczna – wyjaśnił przedstawiciel resortu. - Formowanie brygady zostanie zakończone w 2020 roku, a dowództwo 13. ŚBOT będzie dyslokowane w Katowicach. Natomiast na terenie powiatów bielskiego oraz żywieckiego będą operować żołnierze z batalionu lekkiej piechoty w Cieszynie, który będzie formowany od 2019 roku.
Jak dodał Skurkiewicz, w skład jednostek WOT na Podbeskidziu wejdą tzw. profilowanie pododdziały - kompanie górskie, które przejdą specjalistyczne szkolenie.
Przypomnijmy, o przyjęcie do Terytorialnej Służby Wojskowej (TSW) mogą się starać zarówno osoby bez przeszkolenia wojskowego, jak i żołnierze rezerwy, bez względu na płeć, kwestie światopoglądowe czy przynależność organizacyjną. Wymagane jest polskie obywatelstwo, stan zdrowia pozwalający na odbywanie służby, wiek w przedziale 18-55 lat oraz niekaralność.
Jak zostać terytorialsem? Po pierwsze trzeba złożyć w WKU wniosek o powołanie do Terytorialnej Służby Wojskowej, a następnie przybyć na zapoznanie z jednostką wojskową oraz przejść postępowanie rekrutacyjne - rozmowę kwalifikacyjną z zakresu wiedzy ogólnowojskowej (komisja zweryfikuje także dołączone do wniosku dokumenty).
Kolejnym etapem dla zakwalifikowanych osób będzie Wojskowa Komisja Lekarska i badania psychologiczne, a po uzyskaniu orzeczenia komisji pozostanie czekać na kartę powołania, którą doręczy WKU.
Jak podaje bielska Wojskowa Komenda Uzupełnień, docelowa liczba żołnierzy WOT wyniesie ok. 53 000, a ich służba będzie trwała od 1 roku do 6 lat, z możliwością jej przedłużenia. Do końca 2019 roku zaplanowano utworzenie 63 batalionów, które wejdą w skład 17 brygad podporządkowanych Dowództwu Wojsk Obrony Terytorialnej.
raz/fot. terytorialsi.wp.mil.pl