[FELIETON] Buzek, czyli co na to Pambuk? - Beskidy News

Używamy plików cookie, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie z serwisu. Korzystając z witryny, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.

Witaj,

Możesz zobaczyć informacje dotyczące tylko twojego powiatu, wybierając go z listy poniżej.

 

 

Wesprzyj nas na Patronite
patronite

 

 

Nie pokazuj więcej tego okna

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Poruszony tragiczną śmiercią Pawła Adamowicza biskup Paweł Samiec, zwierzchnik Kościoła ewangelicko-augsburskiego w Polsce, napisał niedawno do wiernych list otwarty.

buzekfb

Poprosił w nim parafie o zorganizowanie zbiórki na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, poza wsparciem akcji Owsiaka mającej wyrazić „sprzeciw wobec agresji obecnej w debacie publicznej”. Radcy Konsystorza tegoż Kościoła postanowili zaś przekazać na WOŚP 10 tys. złotych z kościelnych funduszy.

List biskupa i sama akcja nie spodobały się Januszowi Buzkowi, bielskiemu radnemu, który z wyżyn swego autorytetu postanowił dać odpór biskupowi własnym listem. Radny Buzek to człek prawy, ponieważ na swej stronie o samym sobie pisze, że jest „prawy i merytoryczny” oraz że „posiada odwagę i hart w sprawach duchowych”.

Radny Buzek nie myli się co do samego siebie ani na jotę, czego dowodzą prawe i merytoryczne słowa listu, którym gniewnie okłada biskupa na portalu Należeć Do Jezusa. Radny Buzek uważa bowiem, że między zamordowaniem Pawła Adamowicza przez Stefana W. a judzeniem ludzi przez polityków i partyjną propagandę nie ma żadnego związku.

Sugerując coś takiego biskup wspiera zdaniem radnego nagonkę na prawicę, chociaż sam duchowny o prawicy w swym liście nie wspominał. Z punktu widzenia logiki radnego Buzka to, co biskup miał na myśli, jest jednak drugorzędne. Liczą się przekonania radnego Buzka. A mówią one, że samo mówienie o judzeniu jest judzeniem, bo ten, kto judzenie wytyka, na pewno ma na myśli prawicę.

Na tym lista biskupich przewin się nie kończy. Używając sformułowania „mowa nienawiści”, posługuje się bowiem biskup – dowodzi radny Buzek – pojęciem „mglistym” i „nieostrym”, które „będzie mogło służyć kneblowaniu ust przeciwnikom politycznym”. Należy więc wnioskować, że w opinii radnego Buzka zwalczanie mowy nienawiści jest zaawansowaną formą mowy nienawiści.

Biskup zdaje się też nie wiedzieć – co mu radny Buzek wytyka – że homoseksualizm jest grzechem, ginekolog dokonujący aborcji mordercą, wspieranie Owsiaka promocją pogaństwa i chędożenia, a Czarny Protest kobiet to walka o prawo do mordowania chorych dzieci.

Nie wiem, od jak dawna radny Buzek należy do Jezusa. Z pewności, z jaką wygłasza swe nauki, wnioskuję jednak, że swą przynależność uważa raczej za VIP-owską niż szeregową. Osobną sprawą pozostaje, jak to, co ma w głowie, ma się do Przykazań.

– A Pambuk? Co na to Pambuk? – zafrasował się Józek, tatko Kaziuka z „Konopielki”, poruszony opowieścią wędrownego dziada o człowieczych nieprawościach.

– W tym bieda, że Pambuk coraz stareńszy – odrzekł dziad. – Coraz częściej odpoczywa.

Wołk

Udostępnij

15
+13
2
Reklama

Pobierz bezpłatną aplikację

Informacje z Twojego powiatu na wyciągnięcie ręki.

Google Play

Logo Beskidy News
Masz dla nas informacje? Newsy? Widziałeś lub słyszałeś coś ważnego? Chcesz, aby Twoją sprawą zajął się reporter? Daj nam znać. Dyżurujemy całą dobę, reagujemy od razu.

 

Imię i nazwisko (*)
Podaj imię i nazwisko
E-mail (*)
Podaj adres e-mail
Temat (*)
Podaj temat
Wiadomość (*)
Napisz wiadomość
Załącznik
Dodaj załącznik
(gif, jpeg, jpg, png, zip)
Captcha (*)
Rozwiąż captchę