Co dalej z Pałacem Habsburgów? - Beskidy News

Używamy plików cookie, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie z serwisu. Korzystając z witryny, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.

Witaj,

Możesz zobaczyć informacje dotyczące tylko twojego powiatu, wybierając go z listy poniżej.

 

 

Wesprzyj nas na Patronite
patronite

 

 

Nie pokazuj więcej tego okna

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Na sam remont balkonów, z których odpada tynk, potrzeba 300 tys. zł. Roczny minimalny koszt utrzymania Pałacu Habsburgów to z kolei dla Starostwa Powiatowego w Żywcu koszt rzędu ok. 180 tys. zł. Co się stanie z Pałacem, kiedy już skończy się tzw. trwałość projektu „Od Komorowskich do Habsburgów”? W czyje ręce trafi ten piękny obiekt z dużym potencjałem, kiedys przez lata siedziba Zespolu Szkół Drzewnych i Leśnych?

19073749 1734382649912841 537928873 n


W czasie trwania projektu i pięć lat po jego zakończeniu obiektu nie da się wydzierżawić, ani przeznaczyć na cele inne, niż w zrealizowanym zadaniu. Trwałość projektu kończy się w 2019 roku.

Jak sie dowiedzieliśmy, zarząd powiatu nie ma sprecyzowanych planów co do Pałacu Habsburgow i jego przeznaczenia w przyszłości. Ale jednym z rozwiązań miałoby być przejęcie gospodarowania tym obiektem przez fundację rodziny Habsburgów, z przeznaczeniem na działalność kulturalno-oświatową. Stanowisko pełnomocnika rodziny Habsburgów jest odmienne.
Gruntowny remont Pałacu Habsburgów po tym, jak istniejący w nim Zespół Szkół Drzewnych i Leśnych przeniesiono na ul. Grunwaldzką, odbywał się w ramach projektu nazwanego „jednym z największych i najważniejszych projektów, na które Powiat Żywiecki otrzymał dofinansowanie z Unii Europejskiej. Jego nazwa brzmiała „Od Komorowskich do Habsburgów – utworzenie historycznego parku tematycznego w Żywcu”, pieniądze pochodziły z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego. Rozpoczęta w kwietniu 2009 r. inwestycja jest częścią Projektu Kluczowego pn. „Rozwój infrastruktury turystycznej Subregionu Południowego” w ramach działania Infrastruktura okołoturystyczna – podmioty publiczne. Łączna wartość zadania wynosiła, zgodnie z projektem, ponad 13 milionów zł przy udziale finansowym Unii Europejskiej ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego wynoszącym 11 mln zł.

O odpadającym tynku z balkonów Pałacu pisaliśmy TUTAJ

Udostępnij

6
+4
2
Reklama

Pobierz bezpłatną aplikację

Informacje z Twojego powiatu na wyciągnięcie ręki.

Google Play

Logo Beskidy News
Masz dla nas informacje? Newsy? Widziałeś lub słyszałeś coś ważnego? Chcesz, aby Twoją sprawą zajął się reporter? Daj nam znać. Dyżurujemy całą dobę, reagujemy od razu.

 

Imię i nazwisko (*)
Podaj imię i nazwisko
E-mail (*)
Podaj adres e-mail
Temat (*)
Podaj temat
Wiadomość (*)
Napisz wiadomość
Załącznik
Dodaj załącznik
(gif, jpeg, jpg, png, zip)
Captcha (*)
Rozwiąż captchę