Łukasz potrzebuje naszej pomocy - Beskidy News

Używamy plików cookie, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie z serwisu. Korzystając z witryny, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.

Witaj,

Możesz zobaczyć informacje dotyczące tylko twojego powiatu, wybierając go z listy poniżej.

 

 

Wesprzyj nas na Patronite
patronite

 

 

Nie pokazuj więcej tego okna

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Łukasz zawsze był uśmiechnięty. Dbał o rodzinę, ogród, zabierał dzieci na wycieczki do zoo. Kilka miesięcy temu usłyszał diagnozę: białaczka. Jego pierwsza myśl: „Co teraz? Jak się z tym pogodzić, powiedzieć o tym dzieciom?”

potrzebujacy dawcza szpiku białaczka

Kilka miesięcy temu Łukasz usłyszał diagnozę – białaczka.

Łukasz ma 45 lat, do niedawna jego życie toczyło normalnym torem. Pracował jako kucharz, czasem po 15 godzin dziennie, ale zawsze wracał do domu z uśmiechem, gotowy na zabawy z dziećmi i rodzinne wypady. To on organizował wycieczki, pielęgnował ogród, robił wszystko, by jego rodzina czuła się szczęśliwa. Teraz nie ma na to siły.

Pięć wyczerpujących chemioterapii sprawiło, że nawet chwila zabawy z dziećmi staje się dla niego męcząca.

Widzę, jak patrzy przez okno na ogród, który tak kochał i wiem, co myśli – chce tam wrócić, chce znów czuć się silny, chce żyć – mówi żona Łukasza.

Przeszczepienie szpiku ratuje życie wielu Pacjentom

Nie poddam się. Chcę zobaczyć, jak nasze dzieci dorastają, zakładają swoje własne rodziny i spełniają marzenia, ale sami nie damy rady – mówi Łukasz. Jedyną szansą na wyzdrowienie Łukasza jest przeszczepienie szpiku.

Łukasz i jego najbliżsi wiedzą, jak ważna jest rejestracja potencjalnych Dawców szpiku. Rodzina i przyjaciele połączyli swoje siły i zorganizowali na terenie powiatu cieszyńskiego punkty rejestracyjne potencjalnych Dawców szpiku. Robią to nie tylko dla Łukasza, ale też dla wszystkich chorych, którzy czekają na pomoc swojego „bliźniaka genetycznego”.

Zarejestrować się w bazie Fundacji DKMS będzie można w następujących lokalizacjach:

Daty i miejsca rejestracji:

29.03.2025 r.

10:00-19:00 – Galeria Stela, Wojciecha Korfantego 23, Cieszyn

13.03.2025 r.

10:00-16:00 – Bieg Fortuna, Stadion Miejski, Aleja Jana Łyska 21, Cieszyn

19.03-30.04.2025 r.

07:30-15:00 – Starostwo Powiatowe w Cieszynie, Bobrecka 29, Cieszyn

Na czym polega rejestracja?

Na miejscu każda osoba w przedziale wiekowym 18-55 lat, będąca w ogólnie dobrym stanie zdrowia, będzie mogła dokonać rejestracji. Na początku każdy chętny zostanie poproszony o odpowiedź na kilka pytań weryfikujących możliwość rejestracji. Następnie wypełni formularz danych kontaktowych i pobierze wymaz z wewnętrznej strony policzka na trzy pałeczki. Mieszkańcy powiatu cieszyńskiego już kilkukrotnie pokazali, że los osób potrzebujących przeszczepienia nie jest im obcy, rejestrując się, jako potencjalni Dawcy. Mocno wierzymy, że i tym razem zobaczymy ich wsparcie i gotowość do pomocy. Ponieważ każdy nowy dawca w bazie, to szansa na życie dla Pacjentów chorujących na nowotwory krwi – wyjaśnia Ewelina Kurczuk, koordynatorka z Fundacji DKMS

Potencjalnym Dawcą szpiku może zostać osoba:

  • w przedziale wiekowym 18-55 lat,
  • w ogólnie dobrym stanie zdrowia,
  • o BMI w przedziale 16-40,
  • świadomie podejmująca decyzję o rejestracji.

Są dwie metody pobrania szpiku do przeszczepienia:

  • pobranie komórek macierzystych z krwi obwodowej (stosowana w 90% przypadków)
  • pobranie szpiku z talerza kości biodrowej w znieczuleniu ogólnym (stosowana w 10% przypadków), szpik NIE jest pobierany z kręgosłupa!

Więcej informacji na temat akcji dla Łukasza znajduje się na stronie internetowej.

***

Misją Fundacji DKMS jest znalezienie Dawcy dla każdego Pacjenta na świecie potrzebującego przeszczepienia komórek macierzystych. Fundacja działa w Polsce od 2008 roku jako Ośrodek Dawców Szpiku na podstawie decyzji Ministra Zdrowia oraz niezależna organizacja pożytku publicznego wpisana do KRS 0000318602. To największy Ośrodek Dawców Szpiku w Polsce, w którym zarejestrowało się ponad 2 000 000 osób (sierpień 2024), spośród których już ponad 13 500 osób (sierpień 2024) oddało swoje krwiotwórcze komórki macierzyste lub szpik Pacjentom zarówno w Polsce, jak i na świecie, dając im tym samym drugą szansę na życie.

 

źródło: powiat.cieszyn.p;

Udostępnij

0
0
0
Reklama

Pobierz bezpłatną aplikację

Informacje z Twojego powiatu na wyciągnięcie ręki.

Google Play

Logo Beskidy News
Masz dla nas informacje? Newsy? Widziałeś lub słyszałeś coś ważnego? Chcesz, aby Twoją sprawą zajął się reporter? Daj nam znać. Dyżurujemy całą dobę, reagujemy od razu.

 

Imię i nazwisko (*)
Podaj imię i nazwisko
E-mail (*)
Podaj adres e-mail
Temat (*)
Podaj temat
Wiadomość (*)
Napisz wiadomość
Załącznik
Dodaj załącznik
(gif, jpeg, jpg, png, zip)
Captcha (*)
Rozwiąż captchę