Pół wieku od katastrofy - Beskidy News

Używamy plików cookie, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie z serwisu. Korzystając z witryny, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.

Witaj,

Możesz zobaczyć informacje dotyczące tylko twojego powiatu, wybierając go z listy poniżej.

 

 

Wesprzyj nas na Patronite
patronite

 

 

Nie pokazuj więcej tego okna

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Na pokładzie leciało kilkudziesięciu pasażerów, w tym znane osobistości. Nikt nie przeżył.

skrzyd pica 2

Dziś mija 50. lat od tragicznego zdarzenia na Policy. W 1969 roku miała miejsce jedna z największych katastrof lotniczych w powojennej historii Polski. Na zboczu góry Polica, niedaleko Babiej Góry, rozbił się samolot PLL LOT – turbośmigłowy An-24 SP-LTF . W wyniku tego wypadku śmierć poniosły 53 osoby (47 pasażerów i 6 członków załogi). Wśród podróżnych znajdowali się między innymi: profesor językoznawstwa Zenon Klemensiewicz (jego imieniem nazwano rezerwat przyrody na Policy), czy były minister lasów Stanisław Tkaczow.

Przyczyn wypadku nie ustalono do dziś. Wysnuwano wiele hipotez. Najczęstszą były złe warunki pogodowe. Domniemano też chorobę pilota i próbę porwania samolotu do Wiednia, z powodu czego leciał on na zbyt niskim pułapie. Szeroko o wypadku pisaliśmy TUTAJ.

Tragedię upamiętnia pomnik na szczycie Policy, zawierający cząstkowe elementy samolotu. Dziś o godz 18.00 odbyła się przy nim msza, upamiętniająca to zdarzenie.

 

Udostępnij

5
+5
0
Reklama

Pobierz bezpłatną aplikację

Informacje z Twojego powiatu na wyciągnięcie ręki.

Google Play

Logo Beskidy News
Masz dla nas informacje? Newsy? Widziałeś lub słyszałeś coś ważnego? Chcesz, aby Twoją sprawą zajął się reporter? Daj nam znać. Dyżurujemy całą dobę, reagujemy od razu.

 

Imię i nazwisko (*)
Podaj imię i nazwisko
E-mail (*)
Podaj adres e-mail
Temat (*)
Podaj temat
Wiadomość (*)
Napisz wiadomość
Załącznik
Dodaj załącznik
(gif, jpeg, jpg, png, zip)
Captcha (*)
Rozwiąż captchę