Wycinka drzew - artystka wzburzona - Beskidy News

Używamy plików cookie, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie z serwisu. Korzystając z witryny, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.

Witaj,

Możesz zobaczyć informacje dotyczące tylko twojego powiatu, wybierając go z listy poniżej.

 

 

Wesprzyj nas na Patronite
patronite

 

 

Nie pokazuj więcej tego okna

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Małgorzata Rozenau w ubiegłym roku stworzyła mural na ścianie Galerii BWA. Przedstawia on między innymi drzewa. Teraz te, w okolicy mają być wycięte.

Bielszczanie dla drzew2

O tworzeniu muralu pisaliśmy TUTAJ. Ostatecznie przedstawia następujący wizerunek:

Mural BB

Po kilku miesiącach pojawiła się informacja o tym, że PKP PLK S.A. planuje wycinkę drzew wzdłuż linii kolejowej 139, a więc w pobliżu BWA. Według grupy "Bielszczanie dla drzew" może chodzić nawet o kilkaset sztuk.

Małgorzata Rozenau, na swoim profilu społecznościowym, nie ukrywa wzburzenia wobec takich planów, przyznając że do nich nawiązuje tworzony przez nią w zimie mural pt. "Czułość drzew". Stanowiły nie tylko inspirację, ale wręcz nadal współtworzą projekt.

"Współgranie z naturą"

"Czułość Drzew" (!!!) jest ilustracyjną opowieścią o kontakcie z drzewami, potrzebie ich bliskości w naszym otoczeniu i doświadczeniu. O potrzebie rozumienia i współgrania z naturą, której jesteśmy częścią. Mural jest też nawiązaniem do bezpośredniego sąsiedztwa drzew, po przeciwnej stronie ulicy, których korony odbijają się w szybach galerii. Ich odbicia łączą się z kształtami drzew na muralu w całość.

Sytuacja jest poruszająca. Brak słów. W tych okolicznościach ginie głęboki sens, a czułość drzew zamienia się w znieczulicę. Zwłaszcza, że do ścięcia idzie również cały drzewostan w okolicy trakcji kolejowej i głównej linii komunikacyjnej BB, który tak pięknie wpisuje się w widok miasta. Tak, ten. Charakterystyczny i lubiany od lat. W sąsiedztwie najważniejszych zabytkowych obiektów jak Teatr Polski, Zamek Książąt Sułkowskich, Poczta Główna, zostanie przeprowadzona wycinka drzew i krzewów, które mają zniknąć do końca roku. Wśród drzew do wycięcia są również okazy unikalne, potężne jesiony wyniosłe o pomnikowych wymiarach. Ma zniknąć nie tylko zielona ściana, ale i cały korytarz izolujący trakcję kolejową w ścisłym centrum miasta. Dla Drzewoczułych to szok." - pisze Rozenau.

Apel

Przypomnijmy, że grupa "Bielszczanie dla drzew" zbiera podpisy pod apelem do prezydenta Bielska-Białej, przeciwko wycince.

„Jeżeli nie zgadzacie się na usunięcie z krajobrazu naszego miasta zielonego korytarza od Dworca Głównego PKP do ul. Sempołowskiej, podpiszcie apel do Prezydenta Miasta Bielska-Białej o podjęcie działań w przedmiotowej sprawie” – zachęcają. Apel można znaleźć i podpisać TUTAJ.

 

Udostępnij

2
+2
0
Reklama

Pobierz bezpłatną aplikację

Informacje z Twojego powiatu na wyciągnięcie ręki.

Google Play

Logo Beskidy News
Masz dla nas informacje? Newsy? Widziałeś lub słyszałeś coś ważnego? Chcesz, aby Twoją sprawą zajął się reporter? Daj nam znać. Dyżurujemy całą dobę, reagujemy od razu.

 

Imię i nazwisko (*)
Podaj imię i nazwisko
E-mail (*)
Podaj adres e-mail
Temat (*)
Podaj temat
Wiadomość (*)
Napisz wiadomość
Załącznik
Dodaj załącznik
(gif, jpeg, jpg, png, zip)
Captcha (*)
Rozwiąż captchę