Wyłudzali miliony z VAT - sprawa w sądzie - Beskidy News

Używamy plików cookie, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie z serwisu. Korzystając z witryny, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.

Witaj,

Możesz zobaczyć informacje dotyczące tylko twojego powiatu, wybierając go z listy poniżej.

 

 

Wesprzyj nas na Patronite
patronite

 

 

Nie pokazuj więcej tego okna

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Łączna wartość ujawnionych fikcyjnych faktur przekracza kwotę 30 mln zł.

wyrok sądy

W dniu 17 maja 2019r. Prokuratura Okręgowa w Bielsku-Białej skierowała do Sądu Okręgowego w Bielsku-Białej akt oskarżenia przeciwko 70 osobom podejrzanym o popełnienie szeregu przestępstw gospodarczych.

Stanowiło to kulminację obszernego i wielowątkowego śledztwa, prowadzonego od 8 grudnia 2014r., dotyczącego zaistniałego w okresie od sierpnia 2010r. do czerwca 2013r. w Brennej oraz innych miejscowościach w kraju działania, w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, poprzez wystawianie oraz przyjęcie pomiędzy ustalonymi podmiotami z Opola i Brennej poświadczających nieprawdę faktur VAT z tytułu prezentacji multimedialnych na portalach internetowych, a następnie wprowadzenia tych faktur VAT do dokumentacji księgowej, celem zwiększenia rzekomego podatku VAT o kwotę 1.928.826,76 złotych i tym sam doprowadzenia Skarbu Państwa reprezentowanego przez Urząd Skarbowy w Cieszynie, do niekorzystnego rozporządzania mieniem w kwocie 260.766,00 złotych z tytułu zwrotu podatku VAT, poprzez wprowadzenia w błąd tego organu co do autentyczności tych faktur. Jak informuje Prokuratura Okręgowa w Bielsku-Białej, stanowi to  przestępstwo poświadczenia nieprawdy co do okoliczności mającej znaczenie prawne oraz doprowadzenia do niekorzystnego rozporządzenia własnym lub cudzym mieniem, dla uzyskania korzyści majątkowych.

"Lewe" faktury

Jak ustalono w toku śledztwa, prowadzący podmiot Reqin Grzegorz Z. oraz przedstawiciel podmiotu Fruit Service spółka z o.o. sporządzali poświadczające nieprawdę faktury VAT pomiędzy tymi podmiotami. Przedkładano je następnie w Urzędzie Skarbowym w Cieszynie, skutkiem czego Skarb Państwa został doprowadzony do niekorzystnego rozporządzania mieniem z tytułu nienależnego zwrotu podatku VAT w kwocie co najmniej 260.766,00 złotych. Ponadto Grzegorz Z. wystawił dla kilkudziesięciu podmiotów na terenie kraju szereg poświadczających nieprawdę faktur VAT, głównie w zakresie świadczonych usług multimedialnych.
Oszacowana łączna wartość fikcyjnych faktur VAT wyniosła kwotę brutto 30.421.319,41 złotych, z wynikająca z nich wartość podatku VAT to 5.649.713,07 złotych.
Za zarzucane oskarżonym czyny grozi kara pozbawienia wolności do 10 lat.

Udostępnij

3
+3
0
Reklama
Reklama
Fundacja Pomocy Dzieciom w Żywcu
Fundacja Pomocy Dzieciom w Żywcu
Reklama

Pobierz bezpłatną aplikację

Informacje z Twojego powiatu na wyciągnięcie ręki.

Google Play

Logo Beskidy News
Masz dla nas informacje? Newsy? Widziałeś lub słyszałeś coś ważnego? Chcesz, aby Twoją sprawą zajął się reporter? Daj nam znać. Dyżurujemy całą dobę, reagujemy od razu.

 

Imię i nazwisko (*)
Podaj imię i nazwisko
E-mail (*)
Podaj adres e-mail
Temat (*)
Podaj temat
Wiadomość (*)
Napisz wiadomość
Załącznik
Dodaj załącznik
(gif, jpeg, jpg, png, zip)
Captcha (*)
Rozwiąż captchę