Dworcowa poczekalnia - trudny temat dla lokalnych władz - Beskidy News

Używamy plików cookie, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie z serwisu. Korzystając z witryny, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.

Witaj,

Możesz zobaczyć informacje dotyczące tylko twojego powiatu, wybierając go z listy poniżej.

 

 

Wesprzyj nas na Patronite
patronite

 

 

Nie pokazuj więcej tego okna

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Od ponad roku sprawą nie będąca turystycznym atutem Żywiecczyzny jest krótki czas otwarcia poczekalni na Dworcu Autobusowym w Żywcu.

Dworzec busowy 2

 Nasi czytelnicy podkreślają, że obecnie jest to praktycznie dworzec "busowy". Obecnie poczekalnia dworca czynna jest od poniedziałku do piątku między godz. 7.00 a 17.00, w soboty od godz. 8.00 do 13.00, a w niedzielę i święta zamknięta jest na cztery spusty. Mieszkańcy Żywiecczyzny i turyści podkreślają, że tak ograniczone godziny nie są korzystne i nie zachęcają do odwiedzin naszego regionu. Pozostaje pytanie, kto miałby płacić wydłużone godziny, skoro nie chce tego robić zarządca dworca, nie widząc w tym zysku.

Internetowy dialog

Kilka tygodni temu, za pośrednictwem internetu, burmistrz Żywca Antoni Szlagor zwrócił się do samorządowców powiatu żywieckiego propozycją wspólnego finansowania  tego tematu:

"Przed nami nowy sezon turystyczny, dojazdy mieszkańców do pracy wymagają wydłużenia godzin pracy poczekalni.

Mając powyższe na względzie, w trosce o mieszkańców powiatu żywieckiego i odwiedzających nasz region turystów apeluję do władz powiatu żywieckiego i wójtów gmin o włączenie się w rozwiązanie tego problemu.

Poniżej podaję do publicznej wiadomości szacowane koszty, jakie należałoby ponieść aby poczekalnia miała wydłużone godziny otwarcia.

Dotychczasowe godziny otwarcia
Proponowane godziny otwarcia
Poniedziałek-Piątek 7.00 – 17.00
Sobota 8.00 – 13.00
Niedziela i święta – nieczynna
Poniedziałek-Piątek 5.00 – 22.00
Sobota 5.00 – 18.00
Niedziela i święta 5.00 – 18.00

Wyliczenie kosztów:

35h więcej Pon.-Pt. x 4 tyg. = 140h x 28zł/h = 3920zł

8h więcej Sob. x 4 tyg. = 32h x 28zł/h = 896zł

13h więcej w Niedz. i św. x 4tyg = 52h x 28zł/h = 1456zł

Co daje nam w sumie około 6300 zł miesięcznej dopłaty do funkcjonowania poczekalni przez powiat żywiecki i 14 gmin powiatu żywieckiego. Przy proporcjonalnym obciążeniu każdej z gmin oraz powiatu na każdą z nich przypadnie kwota około 420 zł miesięcznie.” - napisał Antoni Szlagor.

Ten apel szybko doczekał się odpowiedzi starosty żywieckiego Andrzeja Kalaty. Oto jej treść:

"“W odpowiedzi na apel Burmistrza Miasta Żywca, a w szczególności w trosce o komfort i bezpieczeństwo mieszkańców całego Powiatu Żywieckiego oraz turystów – informujemy, że Starosta Żywiecki Andrzej Kalata polecił w trybie pilnym wprowadzenie do porządku obrad Konwentu Burmistrza i Wójtów Powiatu Żywieckiego punktu dotyczącego funkcjonowania poczekalni dworca autobusowego w Żywcu. Jednocześnie informujemy, że konwent zaplanowano na początek czerwca br.“

Po konwencie

Konwent Burmistrza i Wójtów Powiatu Żywieckiego odbył się w miniony poniedziałek w Jeleśni. Jednym z punktów obrad był właśnie temat dworcowej poczekalni. 

- Przedstawicie gmin wyrazili obawy co do zasadności i podstaw prawnych partycypacji w kosztach utrzymania przystanku na terenie Miasta Żywca. Przepisy nakazują utrzymanie każdej gminie tego rodzaju przystanków na swoim terenie. Równocześnie podkreślano, że za wjazd na przystanek w Żywcu wszyscy przewoźnicy ponoszą każdorazowo opłatę z której to właściciel terenu powinien sfinansować dłuższe godziny pracy poczekalni. Jednocześnie Starosta Żywiecki podkreślił, że Powiat nie uzyskuje przychodu z tytułu podatków za transport, nie jest też organizatorem transportu zbiorowego do czasu wejścia w życie ustawy o publicznym transporcie zbiorowym - informuje rzecznik prasowy Starostwa Powiatowego w Żywcu Dariusz Szatanik.

Nadal nie widać więc szansy na rozwiązanie problemu, ani też na to, aby którykolwiek organ wziął za niego całościową odpowiedzialność, skoro cząstkowe rozłożenie obowiązków i kosztów również okazało się niemożliwe.  

 

Udostępnij

1
-2
3
Reklama

Pobierz bezpłatną aplikację

Informacje z Twojego powiatu na wyciągnięcie ręki.

Google Play

Logo Beskidy News
Masz dla nas informacje? Newsy? Widziałeś lub słyszałeś coś ważnego? Chcesz, aby Twoją sprawą zajął się reporter? Daj nam znać. Dyżurujemy całą dobę, reagujemy od razu.

 

Imię i nazwisko (*)
Podaj imię i nazwisko
E-mail (*)
Podaj adres e-mail
Temat (*)
Podaj temat
Wiadomość (*)
Napisz wiadomość
Załącznik
Dodaj załącznik
(gif, jpeg, jpg, png, zip)
Captcha (*)
Rozwiąż captchę