Cudzoziemcy wyłudzali dokumenty pobytowe - Beskidy News

Używamy plików cookie, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie z serwisu. Korzystając z witryny, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.

Witaj,

Możesz zobaczyć informacje dotyczące tylko twojego powiatu, wybierając go z listy poniżej.

 

 

Wesprzyj nas na Patronite
patronite

 

 

Nie pokazuj więcej tego okna

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Cudzoziemcy próbowali wyłudzić dokumenty pobytowe wprowadzając w błąd pracowników urzędu wojewódzkiego i fałszując dokumenty.

Straz Graniczna pisma

Od początku lipca funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej w Bielsku - Białej ujawnili 8 przypadków próby nielegalnego zalegalizowania pobytu cudzoziemców w Polsce.

Do ujawnienia tych naruszeń doszło dzięki ścisłej współpracy funkcjonariuszy Staży Granicznej i pracowników Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego z Placówki Zamiejscowej w Bielsku – Białej. Cudzoziemcy próbowali zalegalizować swój pobyt w Polsce poprzez podstępne wprowadzanie w błąd pracowników urzędu i fałszowanie dokumentacji niezbędnej do otrzymania zezwolenia na pobyt.

Pierwsze przypadki zostały ujawnione na początku lipca. W wyniku analizy dokumentacji złożonej w urzędzie przez 3 obywateli Ukrainy funkcjonariusze Straży Granicznej ustalili, że cudzoziemcy zataili fakt posiadania dwóch paszportów, na podstawie których przyjeżdżali do Polski. Zachowaniem takim naruszyli przepisy prawne i w związku z tym wszczęto w stosunku do nich postępowania administracyjne. Postępowania te zakończyły się wydaniem decyzji zobowiązujących obywateli Ukrainy do opuszczenia terytorium RP. Jednocześnie wobec każdego z nich wszczęte zostały przez Straż Graniczną postępowania karne, dotyczące składania fałszywych oświadczeń pod rygorem odpowiedzialności karnej oraz próby wyłudzenia karty pobytu poprzez podstępne wprowadzenie w błąd pracowników urzędu wojewódzkiego. Wszyscy cudzoziemcy przyznali się do popełnienia zarzucanych im czynów i poddali się karom uzgodnionym z Prokuraturą Rejonową w Bielsku - Białej. Każdy z cudzoziemców został ukarany karą grzywny w wymiarze 1800 złotych.

To nie był pojedynczy przypadek

Kilka dni temu funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej w Bielsku – Białej, po wcześniejszej analizie wniosków o zezwolenia na pobyt i pracę w Polsce, ujawnili kolejne próby nielegalnej legalizacji pobytu. Tym razem sprawa dotyczyła 5 cudzoziemców (4 obywateli Ukrainy i 1 obywatela Gruzji) aplikujących o pobyt w Polsce przez pełnomocnika będącego obywatelem Ukrainy. W ramach wszczętego dochodzenia funkcjonariusze Straży Granicznej przedstawili zarzuty karne Ukraińcowi, który jako pełnomocnik zamierzał zalegalizować pobyt w Polsce tym 5 cudzoziemcom. Aby tego dokonać sfałszował wszystkie podpisy na wnioskach jakie złożył w urzędzie. Przesłuchany w charakterze podejrzanego 24 - letni Ukrainiec przyznał się do sfałszowania podpisów i do popełnienia przestępstwa z art. 270 § 1 k.k., które zagrożone jest karą pozbawienia wolności do lat 5. Fakt sfałszowania podpisów tłumaczył tym, że obcokrajowcy, których reprezentował w urzędzie pracowali w firmie budowlanej jego ojca. Chciał im pomóc w jak najszybszym zalegalizowaniu pobytu w Polsce, a ponieważ nie przebywali oni cały czas w Bielsku – Białej, postanowił podrobić ich podpisy i złożyć dokumenty w urzędzie. Mężczyzna poddał się karze uzgodnionej z Prokuraturą Rejonową w Bielsku - Białej w postaci ograniczenia wolności poprzez wykonywanie przez okres 6 miesięcy nieodpłatnej, kontrolowanej pracy społecznej w wymiarze 20 godzin miesięcznie.

Udostępnij

1
0
1
Reklama
Reklama
Fundacja Pomocy Dzieciom w Żywcu
Reklama

Pobierz bezpłatną aplikację

Informacje z Twojego powiatu na wyciągnięcie ręki.

Google Play

Logo Beskidy News
Masz dla nas informacje? Newsy? Widziałeś lub słyszałeś coś ważnego? Chcesz, aby Twoją sprawą zajął się reporter? Daj nam znać. Dyżurujemy całą dobę, reagujemy od razu.

 

Imię i nazwisko (*)
Podaj imię i nazwisko
E-mail (*)
Podaj adres e-mail
Temat (*)
Podaj temat
Wiadomość (*)
Napisz wiadomość
Załącznik
Dodaj załącznik
(gif, jpeg, jpg, png, zip)
Captcha (*)
Rozwiąż captchę