Darmowe zwiedzanie schronu - Beskidy News

Używamy plików cookie, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie z serwisu. Korzystając z witryny, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.

Witaj,

Możesz zobaczyć informacje dotyczące tylko twojego powiatu, wybierając go z listy poniżej.

 

 

Wesprzyj nas na Patronite
patronite

 

 

Nie pokazuj więcej tego okna

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Gmina Węgierska Górka zaprasza do bezpłatnego zwiedzania schronu Waligóra.

Schron Waligora

 Z takiej możliwości będzie można skorzystać w dniach 1 - 4 sierpnia w godzinach 10:00-13:00.

Schron „Waligóra” w Węgierskiej Górce to duży, betonowy schron bojowy o odporności "D" – jednokondygnacyjny tradytor artyleryjski. Uzbrojony był w 2 armaty polowe ustawione w pancernych strzelnicach na ruchomych platformach i 1 ciężki karabin maszynowy wz. 30 „Browning” ustawiony w strzelnicy w ścianie schronu. Nie zamontowano pancernej kopuły obserwacyjno – bojowej, ułożono jedynie na schronie worki z piaskiem. Posiadał 2 wyrzutnie rakiet oświetlających, strzelnice broni ręcznej oraz stanowiska do łączności optycznej. Urządzenia wentylacyjne nie zostały zamontowane. Schron został wybudowany w okresie lipiec – sierpień 1939 r. i brał czynny udział w walkach 2 września 1939 r. Załoga na rozkaz dowództwa wycofała się w nocy z 2 na 3 września. Widoczne na nim ślady ostrzału – szczególnie strzelnic – są wynikiem ostrzału z niewielkiej odległości podczas kręcenia przez Niemców filmu propagandowego w 1939 roku. Załogę schronu tworzyło: 3 podoficerów, 17 szeregowców i kanonierów pod dowództwem por. Leopolda Galocza.

Jak do niego trafić? Mapkę znajdziecie poniżej, w galerii.

Udostępnij

5
+4
1
Reklama

Pobierz bezpłatną aplikację

Informacje z Twojego powiatu na wyciągnięcie ręki.

Google Play

Logo Beskidy News
Masz dla nas informacje? Newsy? Widziałeś lub słyszałeś coś ważnego? Chcesz, aby Twoją sprawą zajął się reporter? Daj nam znać. Dyżurujemy całą dobę, reagujemy od razu.

 

Imię i nazwisko (*)
Podaj imię i nazwisko
E-mail (*)
Podaj adres e-mail
Temat (*)
Podaj temat
Wiadomość (*)
Napisz wiadomość
Załącznik
Dodaj załącznik
(gif, jpeg, jpg, png, zip)
Captcha (*)
Rozwiąż captchę