Grojec z nową nazwą? Biskup jest na tak - Beskidy News

Używamy plików cookie, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie z serwisu. Korzystając z witryny, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.

Witaj,

Możesz zobaczyć informacje dotyczące tylko twojego powiatu, wybierając go z listy poniżej.

 

 

Wesprzyj nas na Patronite
patronite

 

 

Nie pokazuj więcej tego okna

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Duży, Średni albo Mały Grojec - prawie wszyscy znają ten ciąg niskich górek lub raczej większych pagórków, prawie w centrum miasta, posiadających kilka części, swoją historię i specyfikę oraz nazwy. Jedna z nich może się niedługo trochę zmienić. Dlaczego?

Obraz 050

Chodzi o tzw. Średni Grojec czyli część pasma, oddzielającego Sporysz od Zabłocia i rzekę Koszarawę od Soły, na której obecnie stoi metalowy krzyż i na którą poprowadzony jest szlak pielgrzymkowy. O inicjatywie i jej powodach opowiedział nam Edmund Zaiczek z Towarzystwa Miłośników Ziemi Żywieckiej:
 - Ta część pasma funkcjonowała od dawna pod nieoficjalną nazwą „Grojec Papieski”, między innymi za sprawą krzyża, który został tam przeniesiony z osiedla 700 – lecia, gdzie stanął na pamiątkę wizyty Papieża Polaka w Żywcu, w 1995 roku. W związku z tym za naturalną sprawę uznaliśmy nadanie mu tej nazwy oficjalnie – Grojec św. Jana Pawła II i podjęliśmy w tym kierunku kroki formalne, występując do Burmistrza Miasta Żywca, gdyż Grojec administracyjnie należy do miasta, oraz Rady Miejskiej, jak również Kurii Biskupiej i Urzędu Marszałkowskiego - wyjaśnia Zaiczek.
Biskup wyraził już zgodę. Przed wejściem do siedziby TMZŻ można przeczytać też zamieszczone w gablocie oświadczenie Biskupa Bielsko – Żywieckiego Romana Pindla, w którym informuje on, iż strona kościelna nie zgłasza zastrzeżeń co do nadania wznoszącej się nad miastem górce miana Grojec św. Jana Pawła II.
Problemem jest natomiast na tym etapie zgoda wydziału geodezji, ponieważ wiele dróg dojazdowych na Grojec jest własnością prywatną i taka zmiana wymaga również uzgodnień w obszarze formalnym. Edmund Zaiczek ma jednak nadzieję, że uda się tutaj znaleźć rozwiązania i nowa nazwa Grojca Średniego postawiona ma być pod głosowanie na najbliższej możliwej sesji Rady Miejskiej.

Udostępnij

5
-17
22
Reklama

Pobierz bezpłatną aplikację

Informacje z Twojego powiatu na wyciągnięcie ręki.

Google Play

Logo Beskidy News
Masz dla nas informacje? Newsy? Widziałeś lub słyszałeś coś ważnego? Chcesz, aby Twoją sprawą zajął się reporter? Daj nam znać. Dyżurujemy całą dobę, reagujemy od razu.

 

Imię i nazwisko (*)
Podaj imię i nazwisko
E-mail (*)
Podaj adres e-mail
Temat (*)
Podaj temat
Wiadomość (*)
Napisz wiadomość
Załącznik
Dodaj załącznik
(gif, jpeg, jpg, png, zip)
Captcha (*)
Rozwiąż captchę