"Burmistrz odwoływany"? Dwugłos w sprawie "spalarni" - Beskidy News

Używamy plików cookie, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie z serwisu. Korzystając z witryny, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.

Witaj,

Możesz zobaczyć informacje dotyczące tylko twojego powiatu, wybierając go z listy poniżej.

 

 

Wesprzyj nas na Patronite
patronite

 

 

Nie pokazuj więcej tego okna

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Dodajmy, że niepierwszy taki rozdźwięk w tym temacie. Tym razem ciężkie argumenty i groźby wytoczyli: najpierw Radni Powiatu Żywieckiego, a chwilę później burmistrz Żywca Antoni Szlagor.

Spalarnia stara

Powiat

Dziś na stronie internetowej Starostwa Powiatowego w Żywcu ukazała się informacja o ankiecie w sprawie planowanych ciepłowni. Pod informacja o niej podpisany został starosta Andrzej Kalata. 

"Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom społeczeństwa będącego przeciwko budowie ciepłowni/spalarni w Żywcu i działając konsekwentnie po opublikowaniu apelu przeciwko budowie ciepłowni/spalarni, pod którym podpisali się Radni Powiatu Żywieckiego udostępniamy niniejszą ankietę i prosimy o jej wypełnienie. Jednocześnie informujemy, że ankieta jest anonimowa" - przekazał starosta.

Ankieta zawiera głownie pytania dotyczące ewentualnej wiedzy na temat planowanej budowy ciepłowni/spalarni. Znamienne i mocne natomiast jest ostatnie pytanie, które brzmi: "Czy uważasz, że Burmistrz nie rezygnując z budowy spalarni powinien zostać odwołany?".

Ankietę znajdziecie TUTAJ.

Burmistrz

Na reakcję nie trzeba było długo czekać. Szlagor odniósł się do ankiety kilka godzin później. Wpis na Facebooku opatrzony został wymowną grafiką, kojarząca się z procesem sądowym. Rzeczywiście burmistrz informuje w nim, że kieruje sprawę na drogę sądową. Nie jest to pierwszy moment, kiedy w tle słów: Żywiec/ciepłownia/spalarnia pojawia się Temida. Wiosną pisaliśmy o ostrzeżeniach w kierunku Stowarzyszenia Żywiec Nasza Przyszłość. Tu i tu chodzi o rzekomo nieprawdziwe informacje, zawarte w ulotce lub ankiecie
Antoni Szlagor napisał:

"W związku z kłamliwymi informacjami dotyczącymi rzekomej budowy spalarni w Żywcu, rozpowszechnianiem niezgodnych z prawdą ulotek oraz umieszczaniem ankiety zawierającej szereg nieprawdziwych informacji i pomówień, informuję, że miasto Żywiec nigdy nie miało, nie ma i nie będzie miało zamiaru budowy spalarni, o czym wielokrotnie mówiłem i pisałem. Spółka Beskid prowadziła działania na temat budowy ciepłowni na paliwo RDF i biomasę.

Podejmowane działania dezinformacyjne są oczywistym skutkiem przegranych przez ich inicjatorów, wyborów samorządowych. A najlepszym na to dowodem jest ostatnie pytanie zadane w ankiecie, które brzmi: „Czy uważasz, że Burmistrz nie rezygnując z budowy spalarni, powinien zostać odwołany?”. Oczywiście jest to nieudolna próba destabilizacji pracy Urzędu Miejskiego i mojej, jako Burmistrza Miasta Żywca. Tym osobom nie chodzi o żadne spalarnie, tylko o odsunięcie od władzy obecnego burmistrza i próbę przejęcia tego stanowiska, w potencjalnych nowych wyborach. Gdyby chodziło o zdrowie mieszkańców, o inwestycje, o rozwój ciepłownictwa, nie padałaby pytania personalne. A tutaj mamy jasne i czytelne odkrycie kart. Znamiennym był też fakt, że działania związane z ulotkami prowadzone były w trakcie kampanii wyborczej do Parlamentu.

Skandalicznym jest dla mnie udostępnienie wspomnianej ankiety przez stronę internetową Starostwa Powiatowego w Żywcu, a sygnowanej przez starostę Andrzeja Kalatę. Pytanie na stronie Starostwa Powiatowego, o to czy należy odwołać burmistrza, jest oburzające.

Zastanawiam się nad reakcją Pana Starosty, gdybym na oficjalnej stronie internetowej miasta Żywca zadał pytanie: „Czy w związku z dramatyczną sytuacją Szpitala Powiatowego w Żywcu i jego rosnącym zadłużeniem, należałoby odwołać Starostę Żywieckiego i Radę Powiatu?”.

Przypominam, że Urząd Miejski i Starostwo Powiatowe są zupełnie odrębnymi jednostkami samorządu terytorialnego, nie będącymi ze sobą w stosunku zwierzchnictwa i podległości.

W związku z nieprawdziwymi informacji zawartymi czy to w ulotce, czy też w upublicznianej ankiecie, kieruję sprawę na drogę sądową, zarówno w postępowaniu cywilnym, jak i w postępowaniu karnym. Warto zauważyć, że opisane wyżej działania mają charakter niejednorazowy, lecz systemowy i zorganizowany, dlatego też nie mogą pozostać bez reakcji z mojej strony. Jednocześnie deklaruję, że ewentualne uzyskane odszkodowania i nawiązki przekażę na cel charytatywny."

Udostępnij

18
+14
4
Reklama

Pobierz bezpłatną aplikację

Informacje z Twojego powiatu na wyciągnięcie ręki.

Google Play

Logo Beskidy News
Masz dla nas informacje? Newsy? Widziałeś lub słyszałeś coś ważnego? Chcesz, aby Twoją sprawą zajął się reporter? Daj nam znać. Dyżurujemy całą dobę, reagujemy od razu.

 

Imię i nazwisko (*)
Podaj imię i nazwisko
E-mail (*)
Podaj adres e-mail
Temat (*)
Podaj temat
Wiadomość (*)
Napisz wiadomość
Załącznik
Dodaj załącznik
(gif, jpeg, jpg, png, zip)
Captcha (*)
Rozwiąż captchę