Radnemu Jarco gorąco, chce klimy w "starostwie" - Beskidy News

Używamy plików cookie, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie z serwisu. Korzystając z witryny, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.

Witaj,

Możesz zobaczyć informacje dotyczące tylko twojego powiatu, wybierając go z listy poniżej.

 

 

Wesprzyj nas na Patronite
patronite

 

 

Nie pokazuj więcej tego okna

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Takim postulatem zakończyła się XXIX Sesja Rady Powiatu w Żywcu. Rzeczywiście było gorąco, jak chodzi o temperaturę powietrza. Szykowała się również gorąca atmosfera w związku z planowanym głosowaniem nad udzieleniem absolutorium Zarządowi Powiatu z tytułu wykonania budżetu za 2016 rok. Czy tak było rzeczywiście?

IMAG2412

Afrykańskie upały spowodowały przede wszystkim niższą frekwencję w sali sesyjnej Starostwa Powiatu Żywieckiego. Mniejsza liczbę radnych i gości zauważył sam prowadzący obrady, Przewodniczący Rady Powiatu Roman Rokita. Sama sesja natomiast rozpoczęła się od podziękowań dla działalności Lasów Państwowych Nadleśnictwa Węgierska Górka, złożonych na ręce radnego Mariana Knapka. Ten punkt stał się też powodem dla wyrażenia nieco szerszych opinii Romana Rokity na temat działalności Lasów Państwowych i nie najdelikatniejszej krytyki przeciwników ich postępowań. Mimo, że nie padały konkrety, można było tę wypowiedź odczytać jako nawiązanie do spraw ogólnopolskich, czyli tematu Puszczy Białowieskiej i protestów wokół planów prowadzonej tam wycinki. Ogólnie można stwierdzić, że było miło, gdyż szczególne podziękowania były też elementem kończącym obrady. Starosta Żywiecki Andrzeja Kalata oraz Wicestarosta Stanisław Kucharczyk złożyli na ręce Pani Skarbnik podziękowania dla całego Wydziału Finansowego za poprawną realizację budżetu. Podziękowania złożył również Przewodniczący Rady Powiatu Żywieckiego Roman Rokita. 

Co więc z absolutorium?

Pomimo wcześniejszych zapowiedzi i przypuszczeń, że może być różnie i pojawią się kontrowersje, ostatecznie ich nie było. Sprawozdanie finansowe z rok 2016, a w konsekwencji i udzielenie absolutorium Zarządowi Powiatu – zatem najważniejsze punkty wczorajszych obrad - zostały przyjęte jednogłośnie. Za rok 2016 budżet Powiatu zrealizowany został w wysokości 130,8 mln złotych czyli w 100% planowanych dochodów. Wydatki zostały wykonane na kwotę 123,8 mln złotych  czyli w 96%. Zmniejszyło się również zadłużenie Powiatu o 5,3 mln złotych. Sprawozdanie poprzedzone było pozytywnymi opiniami Regionalnej Izby Obrachunkowej oraz Komisji Rewizyjnej.

 Ciągle o szpitalach

Środowa, XXIX sesja Rady Powiatu zbiegła się w czasie z ogłoszeniem przez Ministerstwo Zdrowia tzw. sieci szpitali, z którymi zawarte zostaną 4-letnie kontrakty. Znalazły się w niej i szpital żywiecki, i Kolejowy w Bystrej. Służba zdrowia była też tematem wczorajszych obrad. Można było wysłuchać długiego wystąpienia szefa „starego szpitala” w Żywcu, dyrektora Juraszka, głównie na temat zadłużenia podlegających mu placówek. Zatwierdzono też roczne sprawozdanie finansowe Samodzielnego Publicznego Zakładu Opiekuńczo–Leczniczego w Rajczy, dla którego podmiotem tworzącym jest Powiat Żywiecki. Andrzej Kalata poinformował też, że z uwagi na zmiany w Ministerstwie Zdrowia, zamknięcie finansowania nowo powstającego szpitala przesunięte zostaje z czerwca na październik, decyzją banków.

W końcówce obrad znów gorąco i o upale

W ramach wolnych wniosków radny Jacek Jarco wystąpił z postulatem o zamontowaniu klimatyzacji w sali sesyjnej. Argumentował to sprawnym przebiegiem obrad, komfortem radzących, ale przede wszystkim dobrem zebranych gości. Wczoraj rzeczywiście jedna z osób zajmująca się sprawami porządkowymi musiała wnieść mały, przenośny wentylatorek z wiatrakiem, którego szum zagłuszał słowa wypowiadających się radnych. Pośród innych wolnych wniosków i interpelacji znalazły się takie tematy, jak: chodnik przy ul. Leśnianka, kładka pomiędzy cmentarzem a parkingiem, chodnik przed przychodnią przy ul. Piłsudskiego i posadzka w niej, walka z kleszczami i barszczem Sosnowskiego. Kolejne obrady w ostatniej dekadzie sierpnia. Jeszcze w lecie, ale też jeszcze bez „klimy”. Montowanie tejże ma być punktem następnych obrad, gdyż w programie wczorajszych się nie zmieściło.

Udostępnij

3
-1
4
Reklama
Reklama
Fundacja Pomocy Dzieciom w Żywcu
Fundacja Pomocy Dzieciom w Żywcu
Reklama

Pobierz bezpłatną aplikację

Informacje z Twojego powiatu na wyciągnięcie ręki.

Google Play

Logo Beskidy News
Masz dla nas informacje? Newsy? Widziałeś lub słyszałeś coś ważnego? Chcesz, aby Twoją sprawą zajął się reporter? Daj nam znać. Dyżurujemy całą dobę, reagujemy od razu.

 

Imię i nazwisko (*)
Podaj imię i nazwisko
E-mail (*)
Podaj adres e-mail
Temat (*)
Podaj temat
Wiadomość (*)
Napisz wiadomość
Załącznik
Dodaj załącznik
(gif, jpeg, jpg, png, zip)
Captcha (*)
Rozwiąż captchę