Wyjątkowa sesja - Beskidy News

Używamy plików cookie, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie z serwisu. Korzystając z witryny, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.

Witaj,

Możesz zobaczyć informacje dotyczące tylko twojego powiatu, wybierając go z listy poniżej.

 

 

Wesprzyj nas na Patronite
patronite

 

 

Nie pokazuj więcej tego okna

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

W czwartek, 25 czerwca, o godz. 10.00 w sali Ochotniczej Straży Pożarnej w Lipowej odbędzie się XXIII Sesja Rady Gminy Lipowa. W ramach tej sesji odbędzie się m.in. uroczyste otwarcie sali OSP Lipowa, która po kapitalnym remoncie i odpowiednim wyposażeniu, będzie mogła pełnić funkcje „gminnego kina”, przestrzeni wystawowej, warsztatowej, jak również przestrzeni do lokalnych koncertów. Podczas sesji nastąpi również wręczenie aktu nadania Honorowego Obywatela Gminy Lipowa. 

Karol Ryszka

Drugą osobą po śp. ks. Andrzej Urbański SDS, uhonorowaną tym tytułem będzie Pan Karol Ryszka. W uzasadnieniu decyzji Wójt Jan Góra napisał: 

„Pan Karol Ryszka, urodzony 29 października 1930 roku w Lipowej. Bezsprzeczny autorytet od lat kultywujący najwyższe wartości dla lokalnej społeczności. Jego dzieciństwo i młodość przypadły na tragiczny okres dla Polski i naszej społeczności. Wydarzenia wojenne i około wojenne odcisnęły piętno na całym ówczesnym pokoleniu. Karol Ryszka jest jednym z ostatnich świadków naszych lokalnych, wojennych wydarzeń, które przez kolejne lata kształtowały patriotyzm młodych pokoleń - mieszkańców naszej gminy. Zachował i z odwagą przypomina o trudnych, bolesnych wydarzeniach, które podczas II Wojny Światowej dotknęły mieszkańców Lipowej. To dzięki jego relacji oraz spisanym wspomnieniom śp. Józefa Gruszki udało się ustalić faktyczne dane pomordowanych w czasie okupacji bohaterów Gminy Lipowa. 

Od 1953 roku, tuż po powrocie z wojska, rozpoczął swoją pracę jako listonosz. Wspominał kiedyś „Co ja miałem z  tymi ulicami! Nawet w nocy wstawałem i tłumaczyłem jak dojechać, bo ludzie przyjeżdżali i  pytali, szukali adresów. Nawet dziś, kiedy mają GPS-y, to czasem błądzą i nie mogą znaleźć adresata. Ba, nawet policja czasem mnie zrywała, żeby im pokazać adres, gdzie mają jechać na interwencję”. W ciężkim powojennym okresie zyskał sympatię mieszkańców, opierając swoją pracę nie tylko na dostarczaniu listów, czy prenumerowanych gazet, ale również na wspieraniu mieszkańców w trudach dnia codziennego. Dał się poznać jako aktywny społecznik, otwarty na każdego oraz bardzo emocjonalnie zaangażowany w życie lokalnej społeczności. Po 30 latach pracy jako listonosz, dalej służył mieszkańcom. Po zakończeniu pracy nie osiadł na laurach. Rekordowo, bo aż 24 lata pełnił funkcję sołtysa Lipowej, czyli największego sołectwa w gminie! Tym samym potwierdził wypracowane przez lata  zaufanie mieszkańców. Rozpoczynał oraz wspierał wszelkie inicjatywy mające na celu rozwój Gminy Lipowa oraz poprawę życia naszych mieszkańców, m.in. budowę szkoły w Lipowej. W jednym z wywiadów mówił „Pod koniec ostatniej kadencji sołtysa czułem już ciężar starości. Trzeba było kiedyś ustąpić.”  Ustąpił, ale nadal służy dobrą radą swojemu następcy oraz innym mieszkańcom. W tym roku obchodzi swoje 90. urodziny. 

W czasach, kiedy brakuje autorytetów, zwłaszcza tych lokalnych, chciałbym, aby postawa Karola Ryszki oparta na życzliwości, prawdzie i wieloletniej, bezinteresownej pomocy innym była w naszej gminie doceniona. 

Dlatego uważam, że Karol Ryszka zasługuje na tytuł Honorowego Obywatela Gminy Lipowa.”

Udostępnij

3
+3
0
Reklama

Pobierz bezpłatną aplikację

Informacje z Twojego powiatu na wyciągnięcie ręki.

Google Play

Logo Beskidy News
Masz dla nas informacje? Newsy? Widziałeś lub słyszałeś coś ważnego? Chcesz, aby Twoją sprawą zajął się reporter? Daj nam znać. Dyżurujemy całą dobę, reagujemy od razu.

 

Imię i nazwisko (*)
Podaj imię i nazwisko
E-mail (*)
Podaj adres e-mail
Temat (*)
Podaj temat
Wiadomość (*)
Napisz wiadomość
Załącznik
Dodaj załącznik
(gif, jpeg, jpg, png, zip)
Captcha (*)
Rozwiąż captchę