Żywiecczyzna z najwyższym drzewem w Polsce - Beskidy News

Używamy plików cookie, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie z serwisu. Korzystając z witryny, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.

Witaj,

Możesz zobaczyć informacje dotyczące tylko twojego powiatu, wybierając go z listy poniżej.

 

 

Wesprzyj nas na Patronite
patronite

 

 

Nie pokazuj więcej tego okna

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Dzięki udostępnieniu na geoportalu danych lidarowych i dociekliwości pracowników Biura Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej Oddział w Krakowie, na terenie Nadleśnictwa Ujsoły zlokalizowano prawdopodobnie najwyższe drzewo w Polsce.

Daglezja

 Podczas wykonywania inwentaryzacji drogowej w Nadleśnictwie Ujsoły, Łukasz Tram z BULiGL oddział w Krakowie, zwrócił uwagę na daglezje rosnące na terenie nadleśnictwa. Dysponując danymi lidarowymi namierzył, a następnie odnalazł w terenie najwyższy okaz ww. gatunku. Następnie wspólnie z Panem Janem Lachem z BULiGL w Krakowie przy pomocy wysokościomierza laserowego Nikon Forestry Pro II, dokonał kilkunastu pomiarów wspomnianego drzewa uzyskując wysokość od 57,4 do 59,2 m (średnio 58 m). Opis swoich odkryć zamieścił na swoim profilu facebookowym https://www.facebook.com/lukasz.tram/posts/10220810731356531.

Ze względu na fakt, że  ten rok okazał się rokiem nasiennym daglezji, Nadleśnictwo Ujsoły przystąpiło do zbioru szyszek m. in. w drzewostanie w którym znajduje się wyżej opisywane drzewo. Nie sposób było nie wykorzystać sytuacji...

Pana Marcina Trybałę i Pana Bartłomieja Hojdasa - zbieraczy szyszek - nie trzeba było długo namawiać i bez chwili zastanowienia stwierdzili, że pomierzą naszą największą daglezję. Za pomocą stalowej 50-cio metrowej taśmy zmierzyli okaz. Wynik pomiaru to 58,2 m! Tak więc jak na razie jest to najwyższe pomierzone w Polsce drzewo i wyprzedza dotychczasowego lidera - daglezję z Nadleśnictwa Bielsko, która w 2018 roku została pomierzona i osiągnęła wynik 57 metrów.

Pytanie tylko czy na wieść o rywalce z Ujsół, bielska daglezja nie zintensyfikowała swojego przyrostu na wysokość i, w przeciągu dwóch ostatnich lat, nie przeskoczyła rywalki. To ostatnie stwierdzenie, oczywiście w formie żartu, wydaje się być bardzo mało prawdopodobne, choć oczywiście nie niemożliwe...

Rękawica została rzucona...:)

Udostępnij

2
+2
0
Reklama

Pobierz bezpłatną aplikację

Informacje z Twojego powiatu na wyciągnięcie ręki.

Google Play

Logo Beskidy News
Masz dla nas informacje? Newsy? Widziałeś lub słyszałeś coś ważnego? Chcesz, aby Twoją sprawą zajął się reporter? Daj nam znać. Dyżurujemy całą dobę, reagujemy od razu.

 

Imię i nazwisko (*)
Podaj imię i nazwisko
E-mail (*)
Podaj adres e-mail
Temat (*)
Podaj temat
Wiadomość (*)
Napisz wiadomość
Załącznik
Dodaj załącznik
(gif, jpeg, jpg, png, zip)
Captcha (*)
Rozwiąż captchę