Seria zatrzymań Afgańczyków - Beskidy News

Używamy plików cookie, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie z serwisu. Korzystając z witryny, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.

Witaj,

Możesz zobaczyć informacje dotyczące tylko twojego powiatu, wybierając go z listy poniżej.

 

 

Wesprzyj nas na Patronite
patronite

 

 

Nie pokazuj więcej tego okna

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

W czwartek 12 listopada funkcjonariusze Śląskiego Oddziału Straży Granicznej zatrzymali jednego obywatela Afganistanu w Zwardoniu oraz sześciu w Żywcu. Cudzoziemcy dostali się do Polski ukryci w naczepach pojazdów ciężarowych.

wyskoczyli

Do pierwszego zdarzenia doszło w Zwardoniu (powiat żywiecki). Kierowca samochodu ciężarowego, obywatel Mołdawii, przekraczając słowacko-polską granicę, oprócz ładunku, przewoził w naczepie siedmiu obcokrajowców. Sześciu wyskoczyło z jadącego samochodu ciężarowego i uciekło z powrotem na terytorium Republiki Słowacji. Dzięki natychmiastowej współpracy między służbami obu państw, zostali oni zatrzymani przez funkcjonariuszy Policji Granicznej Republiki Słowacji w miejscowości Čadca (Słowacja). Natomiast siódmy z nich został zatrzymany przez funkcjonariuszy z Placówki Straży Granicznej w Bielsku-Białej po stronie polskiej. Mężczyzna ten nie posiadał dokumentów uprawniających go do legalnego pobytu na terytorium RP.

Tego samego dnia doszło do kolejnego zatrzymania grupy cudzoziemców, tym razem w Żywcu. Funkcjonariusze Straży Granicznej informację o sześciu mężczyznach ujawnionych w tureckiej naczepie tira otrzymali od funkcjonariuszy Krajowej Administracji Skarbowej w Bielsku-Białej. Kierowca ciężarówki, obywatel Bułgarii, nie był świadomy, że wraz z nim podróżują cudzoziemcy. W związku z tym, iż żaden z migrantów nie posiadał dokumentów uprawniających ich do legalnego pobytu na terytorium RP wszyscy zostali zatrzymani.

Wobec wszystkich cudzoziemców wszczęto postępowania administracyjne zmierzające do wydania decyzji zobowiązujących ich do powrotu. Cudzoziemcom przedstawiono zarzut przekroczenia granicy z Republiki Słowacji do Polski wbrew przepisom przy użyciu podstępu. Wszyscy przyznali się do zarzucanego im czynu i złożyli wyjaśnienia.

Na podstawie decyzji sądu, mężczyźni zostali umieszczeni w strzeżonych ośrodkach dla cudzoziemców.

To nie odosobniony przypadek

4 listopada, krótko przed północą, funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej w Bielsku-Białej zatrzymali kolejnych trzech Afgańczyków, którzy ukryci w naczepie tira przekroczyli granicę z Czech do Polski.

Kierowca rumuńskiej ciężarówki w czasie przerwy na jednej z cieszyńskich stacji paliw zauważył, że w naczepie jego pojazdu przebywa trzech młodych mężczyzn. Przybyli na miejsce zdarzenia funkcjonariusze Straży Granicznej ustalili, że mężczyźni to prawdopodobnie obywatele Afganistanu. Żaden z nich nie posiadał dokumentów uprawniających ich do legalnego pobytu na terytorium RP, w związku z czym wszyscy zostali zatrzymani. W trakcie wykonywanych czynności, w obecności tłumacza języka dla nich zrozumiałego, funkcjonariusze Straży Granicznej potwierdzili ich afgańskie obywatelstwo oraz dane osobowe. Polska nie była ich celem podróży. Mężczyźni zamierzali dotrzeć do krajów Europy Zachodniej. Wszczęto wobec nich postępowania administracyjne zmierzające do wydania decyzji zobowiązujących ich do powrotu. Przedstawiono im także zarzut przekroczenia granicy RP wbrew przepisom przy użyciu podstępu. Mężczyźni przyznali się do zarzucanego im czynu i złożyli wyjaśnienia. Na podstawie decyzji sądu, zostali oni umieszczeni w strzeżonym ośrodku dla cudzoziemców.

Podobna informacja pojawiła się tydzień wcześniej od powyższego przypadku. Jeszcze 28 października funkcjonariusze Straży Granicznej otrzymali informację o cudzoziemcach ujawnionych w serbskiej naczepie samochodu ciężarowego. Kierowca ciężarówki zaniepokojony hałasem dobiegającym z naczepy zatrzymał się na jednej ze stacji paliw w Lędzinach (powiat bieruńsko-lędziński) i powiadomił o tym fakcie odpowiednie służby. Po przybyciu na miejsce, funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej w Bielsku-Białej odkryli, że wśród przewożonego ładunku taśm tekstylnych ukrywa się 14 mężczyzn. Ujawnieni cudzoziemcy nie posiadali przy sobie żadnych dokumentów, deklarowali, że pochodzą z Afganistanu. Wszyscy zostali zatrzymani w związku z brakiem dokumentów uprawniających ich do legalnego pobytu na terytorium RP. W związku z młodym wyglądem migrantów, ośmiu z nich zostało poddanych badaniu lekarskiemu w celu ustalenia wieku. Badanie wykazało, iż wśród zatrzymanych znajduje się dwóch niepełnoletnich. Jeden z nich na podstawie decyzji Sądu został umieszczony w strzeżonym ośrodku dla cudzoziemców, drugiemu (młodszemu) natomiast został przydzielony opiekun prawny i został on umieszczony w rodzinie zastępczej. W trakcie dalszych czynności wyjaśniających potwierdzono afgańskie obywatelstwo wszystkich zatrzymanych oraz ich dane osobowe. W czasie przesłuchania mężczyźni oświadczyli, że celem ich podróży były kraje Europy Zachodniej.

Udostępnij

1
0
1
Reklama

Pobierz bezpłatną aplikację

Informacje z Twojego powiatu na wyciągnięcie ręki.

Google Play

Logo Beskidy News
Masz dla nas informacje? Newsy? Widziałeś lub słyszałeś coś ważnego? Chcesz, aby Twoją sprawą zajął się reporter? Daj nam znać. Dyżurujemy całą dobę, reagujemy od razu.

 

Imię i nazwisko (*)
Podaj imię i nazwisko
E-mail (*)
Podaj adres e-mail
Temat (*)
Podaj temat
Wiadomość (*)
Napisz wiadomość
Załącznik
Dodaj załącznik
(gif, jpeg, jpg, png, zip)
Captcha (*)
Rozwiąż captchę