Tężnie, remiza, nepotyzm - tydzień ze starającymi się o nasze głosy - Beskidy News

Używamy plików cookie, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie z serwisu. Korzystając z witryny, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.

Witaj,

Możesz zobaczyć informacje dotyczące tylko twojego powiatu, wybierając go z listy poniżej.

 

 

Wesprzyj nas na Patronite
patronite

 

 

Nie pokazuj więcej tego okna

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Szybkie tempo przekazywania informacji, często zaskakujących, obrały w tym tygodniu osoby, deklarujący się  wcześniej jako kandydaci do fotela burmistrza Żywca. Oto zestawienie.

Ratusz rynek

Przedstawionym we wtorkowy poranek przez Małgorzatę Pępek pomysłem dla Żywca była propozycja zbudowania w naszym mieście tężni solankowej. Posłanka zwraca uwagę, że to byłaby inwestycja w zdrowie mieszkańców Żywca. Wiele miast w Polsce realizuje temat solanek dzięki rozmaitym dofinansowaniom. Za przykład źródeł dofinansowania podaje Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego, Wojewódzkie Fundusze Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Tężnie solankowe powstały już w Rabce, Radinie czy wielu bliższych miejscowościach Śląska Cieszyńskiego.

„Tężnie takie spełniają funkcje profilaktyczne i zdrowotne. Regularne przebywanie pozwala m. in. prawidłowo funkcjonować tarczycy (wdychanie jodu), oczyszczać płuca i oskrzela (np.. z cząsteczek, pochodzących ze smogu), łagodzi objawy alergii, wzmacnia odporność, przeciwdziała nawracającym chorobom układu oddechowego. Tężnia jest konstrukcją budowaną z drewna iglastego i gałązek tarniny oraz urządzeń do pompowania solanki. Jako burmistrz będę zabiegać o takie urządzenia w kilku miejscach miasta – m.in. w Zabłociu, w rejonie osiedli 700-lecia czy na Podlesiu.” - napisała Małgorzata Pępek na swoim profilu FB.

W ten sam dzień, wieczorem, burmistrz Antoni Szlagor dokonywał oficjalnego otwarcia drogi łączącej Os. Młodych z ul. Komonieckiego. Przy tej okazji zapowiedział, że kolejnym etapem działań w tamtym terenie będzie budowa nowoczesnego boiska do piłki nożnej, które będzie służyć najmłodszym z tej części miasta, a także stworzenie kolejnych miejsc parkingowych.

Znaczącym w działaniu włodarza miasta był czwartek. Antoni Szlagor, za pośrednictwem swojej strony na Facebooku opublikował wizualizację nowej remizy dla OSP Moszczanica. Dotychczasowa jest przestarzała i nie spełnia odpowiednich wymogów.

„Na terenie miasta Żywca działają trzy Ochotnicze Straże Pożarne – w Moszczanicy, Oczkowie i Sporyszu. Dzisiaj chciałbym przedstawić wizualizację nowej remizy dla OSP Moszczanica. Jest to miejsce, którego strażacy z tej dzielnicy oczekują od dawna, i którego powstanie jest konieczne. Dotychczasowa remiza nie spełnia już swoich wymogów, w związku z tym obiekt trzeba przebudować i unowocześnić, tak by przez kolejne wiele lat mógł służyć strażakom ochotnikom.” - napisał A.Szlagor.

Sztandarową kwestią, jaką w czwartek poruszyła Małgorzata Pępek, była przedstawiona wczoraj koncepcja zmniejszenia do jednego liczby wiceburmistrzów, urzędujących w Żywcu. Teraz jest ich dwóch. Posłanka powołuje się na przykład Cieszyna, gdzie jest tylko jeden wiceburmistrz.

„Wielu z Państwa nie widzi uzasadnienia, by z pieniędzy podatników utrzymywać, oprócz burmistrza i wiceburmistrza, stanowisko drugiego wiceburmistrza w Żywcu, skoro można zadania i obowiązki racjonalnie podzielić. W ten sposób w trakcie pięcioletniej kadencji oszczędzić nawet 1 milion złotych w budżecie miasta i wydatkować te pieniądze na inne ważne cele.” - napisała Małgorzata Pępek.

Kandydatka zaznaczyła jednocześnie, że nie planuje innych zwolnień urzędników.

W tym tygodniu istotną nowość przedstawił też Wojciech Bielewicz. Wczoraj wystosował pewną propozycję, mającą być sposobem na walkę z nepotyzmem w urzędach.

„Każdy kto wskaże osobę bliską mnie lub któremuś z moich radnych, która za mojej kadencji jako burmistrza Żywca dostanie pracę w administracji miejskiej lub w którejś ze spółek miejskich, otrzyma ode mnie nagrodę w wysokości 10 000 zł. Wzywam pozostałych kandydatów: Antoni Szlagor, Małgorzata Pępek, Andrzej Widzyk do podpisania podobnego oświadczenia.” - czytamy na stronie FB Niezależni – Wojciecha Bielewicza.

Udostępnij

9
+6
3
Reklama

Pobierz bezpłatną aplikację

Informacje z Twojego powiatu na wyciągnięcie ręki.

Google Play

Logo Beskidy News
Masz dla nas informacje? Newsy? Widziałeś lub słyszałeś coś ważnego? Chcesz, aby Twoją sprawą zajął się reporter? Daj nam znać. Dyżurujemy całą dobę, reagujemy od razu.

 

Imię i nazwisko (*)
Podaj imię i nazwisko
E-mail (*)
Podaj adres e-mail
Temat (*)
Podaj temat
Wiadomość (*)
Napisz wiadomość
Załącznik
Dodaj załącznik
(gif, jpeg, jpg, png, zip)
Captcha (*)
Rozwiąż captchę