Obejście WG bez kasy. I wypadło z listy podstawowej? - Beskidy News

Używamy plików cookie, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie z serwisu. Korzystając z witryny, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.

Witaj,

Możesz zobaczyć informacje dotyczące tylko twojego powiatu, wybierając go z listy poniżej.

 

 

Wesprzyj nas na Patronite
patronite

 

 

Nie pokazuj więcej tego okna

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Instrument Finansowy Unii Europejskiej CEF (Łącząc Europę - Connecting Europe Facility) miał wesprzeć realizację tzw. obejścia Węgierskiej Górki.

PBDKD

Już w ub. roku, kiedy rozstrzygano pierwszy konkurs w ramach CEF, nie udało się Polsce sięgnąć po pieniądze. Są już wyniki kolejnego z konkursów CEF. Znów się nie udało, choć można było się tego spodziewać. CEF wykorzystywany jest w większości na budowę i modernizację kolei, dróg finansowanych jest niewiele. Poza tym z kilku odpowiedzi na interpelacje poseł Małgorzaty Pępek można już było wyczytać, że resort infrastruktury nie spodziewa się pozytywnych decyzji Europy i planuje wykonanie wartego 1,55 mld zł obejścia ze środków budżetowych.
Kilka dni temu, w trakcie posiedzenia sejmowej komisji infrastruktury, poświęconemu temu odcinkowi Drogi S1 padły deklaracje, że Ministerstwo infrastruktury wpisze ten fragment drogi do Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko, finansowanego przez Unię Europejską.
Pisaliśmy o tymTUTAJ

Dodajmy, że 12 lipca Rada Ministrów przyjęła przedłożoną przez Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa aktualizację Programu Budowy Dróg Krajowych na lata 2014-2023 (z perspektywą do 2025 r.). Zmieniony dokument dokonuje priorytetyzacji drogowych zadań inwestycyjnych, z uwzględnieniem nowego limitu dostępnego na inwestycje realizowane na sieci dróg krajowych.

Zgodnie z uchwałą Rady Ministrów z 20 czerwca 2017 r. limit finansowy Programu Budowy Dróg Krajowych został zwiększony ze 107 mld zł do 135 mld zł. Jednocześnie minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk został zobowiązany do przedstawienia do końca roku listy inwestycji, których budowa zostanie sfinansowana w ramach podwyższonego o 28 mld zł limitu. Zobowiązanie to zostało już wypełnione.
Obejście Węgierskiej Górki znalazło się na 9 miejscu załącznika, opisującego, które inwestycje drogowe - UWAGA -  MOGĄ, a nie muszą być finansowane z PBDK. To znów zmienia postać rzeczy. Wszyscy zainteresowani jednak liczą, że w 2020 roku pojedziemy tunelami w kierunku Zwardonia, mijając centrum turystycznych miejscowości - Węgierskiej Górki i i Milówki.

Udostępnij

0
-6
6
Reklama

Pobierz bezpłatną aplikację

Informacje z Twojego powiatu na wyciągnięcie ręki.

Google Play

Logo Beskidy News
Masz dla nas informacje? Newsy? Widziałeś lub słyszałeś coś ważnego? Chcesz, aby Twoją sprawą zajął się reporter? Daj nam znać. Dyżurujemy całą dobę, reagujemy od razu.

 

Imię i nazwisko (*)
Podaj imię i nazwisko
E-mail (*)
Podaj adres e-mail
Temat (*)
Podaj temat
Wiadomość (*)
Napisz wiadomość
Załącznik
Dodaj załącznik
(gif, jpeg, jpg, png, zip)
Captcha (*)
Rozwiąż captchę