Pod Babią Górą tym razem żbik - Beskidy News

Używamy plików cookie, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie z serwisu. Korzystając z witryny, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.

Witaj,

Możesz zobaczyć informacje dotyczące tylko twojego powiatu, wybierając go z listy poniżej.

 

 

Wesprzyj nas na Patronite
patronite

 

 

Nie pokazuj więcej tego okna

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

W końcu w fotopułapce Babiogórskiego Parku Narodowego  udało się uchwycić i tego czworonoga.

Zbik

 Żbik (Felis silvestris) to kot leśny, jeden z najsłabiej poznanych kotów w Polsce. Wiadomo o nim niewiele, bo przecież koty lubią chodzić własnymi ścieżkami, a żbik ma to opanowane do perfekcji. Jego burkowate umaszczenie przypominające kota domowego wprowadza w dość duże zamieszanie i nie łatwo o pomyłkę. Żbik jest nieco większy od kota domowego, jego sierść jest gęsta i jedwabista, posiada charakterystyczne delikatne pręgi na bokach ciała, kończynach i ogonie, a także nieco ciemniejszy pasek biegnący wzdłuż grzbietu, ogon gruby. Zwierzęta prowadzą samotny, zazwyczaj nocny tryb życia, zamieszkując gęstwiny lasów. Z powodu bardzo skrytego życia jego rozpoznanie, liczebność, występowanie jest bardzo trudne do określenia. Dotychczasowe dane o występowaniu gatunku pochodziły z polowań, obserwacje były sporadyczne, czasami niewiarygodne, a dzięki zastosowaniu fotopułapek daje możliwość potwierdzenia jego obecności. Początkiem czerwca ducha lasu udało się zarejestrować na fotopułapkę BgPN. Jest to pierwsza tego typu dokumentacja parkowa, która przemawia, że jest to żbik, ponieważ osobnik na nagraniu posiada wszystkie cechy morfologiczne, które są typowe dla żbika.

W 1952 roku żbik został wpisany na listę gatunków objętych całkowitą ochroną i po dzień dzisiejszy podlega ścisłej ochronie gatunkowej.

Poniżej zamieszczamy zapis kamery BPN.

Udostępnij

1
+1
0
Reklama
Reklama
Fundacja Pomocy Dzieciom w Żywcu
Fundacja Pomocy Dzieciom w Żywcu
Reklama

Pobierz bezpłatną aplikację

Informacje z Twojego powiatu na wyciągnięcie ręki.

Google Play

Logo Beskidy News
Masz dla nas informacje? Newsy? Widziałeś lub słyszałeś coś ważnego? Chcesz, aby Twoją sprawą zajął się reporter? Daj nam znać. Dyżurujemy całą dobę, reagujemy od razu.

 

Imię i nazwisko (*)
Podaj imię i nazwisko
E-mail (*)
Podaj adres e-mail
Temat (*)
Podaj temat
Wiadomość (*)
Napisz wiadomość
Załącznik
Dodaj załącznik
(gif, jpeg, jpg, png, zip)
Captcha (*)
Rozwiąż captchę