Most będzie gotowy na długo przed terminem - Beskidy News

Używamy plików cookie, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie z serwisu. Korzystając z witryny, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.

Witaj,

Możesz zobaczyć informacje dotyczące tylko twojego powiatu, wybierając go z listy poniżej.

 

 

Wesprzyj nas na Patronite
patronite

 

 

Nie pokazuj więcej tego okna

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

- Wszystko wskazuje na to, że po nowym moście w Porąbce pojedziemy już w czerwcu. To… 5 miesięcy przed terminem. „Sam się boję, gdy mnie o to pytają, ale takie mamy informacje z placu budowy. Jeśli zima nie wróci, to jest to realne”- mówi starosta bielski Andrzej Płonka o największej w ostatnich latach powiatowej inwestycji.

most

Jak informuje starostwo bielskie, stalowa łukowa konstrukcja na rzece Soła, która powstaje w centrum Porąbki zastąpi tymczasową kładkę na której obowiązywały ograniczenia w tonażu i ruchu. Starą przeprawę postawili żołnierze w miejscu mostu zniszczonego przez powódź. Prowizorka przetrwała grubo ponad 30 lat.

Przedsięwzięcie realizuje Zarząd Dróg Powiatowych w Bielsku-Białej. Było to możliwe po przejęciu kładki od gminy Porąbka. Starosta bielski Andrzej Płonka podkreśla, że to długo oczekiwana inwestycja. „Ostatnie badania pokazały, że przy większej powodzi kładka może „popłynąć” z rzeką, a gmina zostanie podzielona na pół bez komunikacji. Problem byłby też z ruchem tranzytowym od Żywca. Stąd decyzja, by przejąć most od gminy i starać się o pieniądze z zewnątrz”- przypomina samorządowiec.

Władze powiatu skorzystały z programu rządowego „Mosty dla regionów”. W sumie, z 2 różnych źródeł pozyskano ok. 38 mln zł na budowę nowej przeprawy. Resztę dołożono z budżetu powiatu bielskiego. Inwestycja ma się zamknąć w kwocie ponad 43 mln zł.

To ewenement, aby tak duża inwestycja mostowo-drogowa zakończyła się… kilka miesięcy przed terminem. „Mieliśmy szczęście do wykonawcy, który pracuje dużo dłużej niż 8 godzin dziennie. Sprzyjała nam też mało zimowa pogoda. Firma ma czas do listopada, a słyszę że jest możliwe że „wyrobi się” już latem. Ja mogę tylko wyrazić swój podziw i podziękowanie, bo jednak dużo wcześniej skończą się uciążliwości dla mieszkańców”- mówi Andrzej Płonka.

Co wkrótce będzie się działo na drogach powiatu bielskiego?

Rozstrzygnięto właśnie przetarg na przebudowę ul. Strumieńskiej w Jasienicy. Rozbudowa i przebudowa ok. 2,5 km drogi wraz z budową ronda obok szkoły (na skrzyżowaniu z nowo projektowanym łącznikiem drogi ekspresowej S52) ma kosztować ok. 8 mln zł. To inwestycja w systemie „projektuj i buduj”, co oznacza że ten rok przeznaczony jest na stworzenie projektu.

Jeśli wszystko pójdzie z planem, w kwietniu 2024 r. drogowcy pojawią się na ul. Bukowskiej w Czańcu. To drugi etap przebudowy tej trasy powiatowej o wartości ponad 13 mln zł. Do wkładu własnego obu inwestycji dokładają się gminy.

Źródło: Mat. prasowe

Udostępnij

1
+1
0
Reklama
Reklama
Reklama

Pobierz bezpłatną aplikację

Informacje z Twojego powiatu na wyciągnięcie ręki.

Google Play

Logo Beskidy News
Masz dla nas informacje? Newsy? Widziałeś lub słyszałeś coś ważnego? Chcesz, aby Twoją sprawą zajął się reporter? Daj nam znać. Dyżurujemy całą dobę, reagujemy od razu.

 

Imię i nazwisko (*)
Podaj imię i nazwisko
E-mail (*)
Podaj adres e-mail
Temat (*)
Podaj temat
Wiadomość (*)
Napisz wiadomość
Załącznik
Dodaj załącznik
(gif, jpeg, jpg, png, zip)
Captcha (*)
Rozwiąż captchę