Ogólnopolskie rozprawianie o kondycji służby zdrowia miało wczoraj nasz, regionalny wątek.
Wczoraj odbyła się w Sejmie debata, podczas której wszystkie kluby opowiedziały się za pracami nad obywatelskim projektem ustawy zakładającej wzrost finansowania ochrony zdrowia do 6,8% PKB od 2021 roku. W projekcie zapisano, że w 2018 r. byłoby to 5,2 proc., w roku 2019 – 5,7 proc. zaś w 2020 r. – 6,2 proc. Występującym w parlamencie przedstawicielem Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej, zgłaszającego tę ustawę był Tomasz Dybek, pochodzący z gminy Jeleśnia.
Na rzecz pacjentów i służby medycznej
Według Tomasza Dybka niedawne protesty unaoczniły fatalną sytuację w polskim systemie ochrony zdrowia, który był niewłaściwie traktowany praktycznie od początku transformacji ustrojowej. Podkreślił, że do tej pory żadne rządy nie potrafiły sobie z tą sytuacją dać rady. Nie podęły decyzji, zapewniających godne warunki leczenia Polaków. Dybek podkreślił, że obecnie na ochronę zdrowia przeznaczanych jest zaledwie 4,67% PKP, gdy tymczasem – zgodnie z rekomendacjami Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) powinno to być 7% PKB.
- Nasz obywatelski projekt ustawy ma na celu przywrócenie godności, po pierwsze pacjentom czekającym w kolejkach, po drugie medykom traktowanym jak roboty, upokarzanym przez system i wszystkim tym, którzy niosą im pomoc w cierpieniach. Obecnie rządzący szczycą się przywróceniem obywatelom godności - czy mają na myśli zdrowych obywateli? Czy zapomnieli o pacjentach, a także o medykach, którzy też chorują, a nawet umierają z przepracowania? - pytał. - Szanowni pacjenci zgromadzeni w tej Izbie, sytuacja w polskiej ochronie zdrowia jest tragiczna i proponuję, by odważne uchwalenie takiej ustawy stało się najlepszym uczczeniem 100-lecia odzyskania niepodległości - powiedział Dybek.
Będzie procedowany
Wszystkie kluby poselskie opowiedziały się za skierowaniem obywatelskiego projektu do dalszych prac w komisji sejmowej.
Wicemarszałek Sejmu Barbara Dolniak poinformowała, że marszałek, po zasięgnięciu opinii prezydium Sejmu, zaproponował, by skierować obywatelski projekt ustawy, celem rozpatrzenia, do komisji zdrowia.
Efekt protestów?
W listopadzie minionego roku Sejm uchwali nowelizację ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej, finansowanych ze środków publicznych. Według niej nakłady na ochronę zdrowia mają stopniowo wzrastać. Docelowy poziom finansowania – 6% PKB – ma być osiągnięty w 2025 roku. Szybszego wzrostu nakładów domagają się młodzi lekarze, którzy protestowali od 2 października. Najpierw były to protesty głodowe, potem podjęto mniej radykalne formy.