Żywiecczyzna w Sejmie - o zmiany w służbie zdrowia - Beskidy News

Używamy plików cookie, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie z serwisu. Korzystając z witryny, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.

Witaj,

Możesz zobaczyć informacje dotyczące tylko twojego powiatu, wybierając go z listy poniżej.

 

Nie pokazuj więcej tego okna

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Ogólnopolskie rozprawianie o kondycji służby zdrowia miało wczoraj nasz, regionalny wątek. 

Wczoraj odbyła się w Sejmie debata, podczas której wszystkie kluby opowiedziały się za pracami nad obywatelskim projektem ustawy zakładającej wzrost finansowania ochrony zdrowia do 6,8% PKB od 2021 roku. W projekcie zapisano, że w 2018 r. byłoby to 5,2 proc., w roku 2019 – 5,7 proc. zaś w 2020 r. – 6,2 proc. Występującym w parlamencie przedstawicielem Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej, zgłaszającego tę ustawę był Tomasz Dybek, pochodzący z gminy Jeleśnia.

Na rzecz pacjentów i służby medycznej

Według Tomasza Dybka niedawne protesty unaoczniły fatalną sytuację w polskim systemie ochrony zdrowia, który był niewłaściwie traktowany praktycznie od początku transformacji ustrojowej. Podkreślił, że do tej pory żadne rządy nie potrafiły sobie z tą sytuacją dać rady. Nie podęły decyzji, zapewniających godne warunki leczenia Polaków. Dybek podkreślił, że obecnie na ochronę zdrowia przeznaczanych jest zaledwie 4,67% PKP, gdy tymczasem – zgodnie z rekomendacjami Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) powinno to być 7% PKB.
- Nasz obywatelski projekt ustawy ma na celu przywrócenie godności, po pierwsze pacjentom czekającym w kolejkach, po drugie medykom traktowanym jak roboty, upokarzanym przez system i wszystkim tym, którzy niosą im pomoc w cierpieniach. Obecnie rządzący szczycą się przywróceniem obywatelom godności - czy mają na myśli zdrowych obywateli? Czy zapomnieli o pacjentach, a także o medykach, którzy też chorują, a nawet umierają z przepracowania? - pytał. - Szanowni pacjenci zgromadzeni w tej Izbie, sytuacja w polskiej ochronie zdrowia jest tragiczna i proponuję, by odważne uchwalenie takiej ustawy stało się najlepszym uczczeniem 100-lecia odzyskania niepodległości - powiedział Dybek.

Będzie procedowany

Wszystkie kluby poselskie opowiedziały się za skierowaniem obywatelskiego projektu do dalszych prac w komisji sejmowej.
Wicemarszałek Sejmu Barbara Dolniak poinformowała, że marszałek, po zasięgnięciu opinii prezydium Sejmu, zaproponował, by skierować obywatelski projekt ustawy, celem rozpatrzenia, do komisji zdrowia.

Efekt protestów?

W listopadzie minionego roku Sejm uchwali nowelizację ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej, finansowanych ze środków publicznych. Według niej nakłady na ochronę zdrowia mają stopniowo wzrastać. Docelowy poziom finansowania – 6% PKB – ma być osiągnięty w 2025 roku. Szybszego wzrostu nakładów domagają się młodzi lekarze, którzy protestowali od 2 października. Najpierw były to protesty głodowe, potem podjęto mniej radykalne formy.

Udostępnij

9
+9
0
Reklama

Pobierz bezpłatną aplikację

Informacje z Twojego powiatu na wyciągnięcie ręki.

Google Play

Logo Beskidy News
Masz dla nas informacje? Newsy? Widziałeś lub słyszałeś coś ważnego? Chcesz, aby Twoją sprawą zajął się reporter? Daj nam znać. Dyżurujemy całą dobę, reagujemy od razu.

 

Imię i nazwisko (*)
Podaj imię i nazwisko
E-mail (*)
Podaj adres e-mail
Temat (*)
Podaj temat
Wiadomość (*)
Napisz wiadomość
Załącznik
Dodaj załącznik
(gif, jpeg, jpg, png, zip)
Captcha (*)
Rozwiąż captchę