Jakieś raki u nas zimują… - Beskidy News

Używamy plików cookie, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie z serwisu. Korzystając z witryny, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.

Witaj,

Możesz zobaczyć informacje dotyczące tylko twojego powiatu, wybierając go z listy poniżej.

 

 

Wesprzyj nas na Patronite
patronite

 

 

Nie pokazuj więcej tego okna

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Są, nie tylko zimą, choć ich ilość trudno określić.

Rak zywiec

W tle walki o czyste powietrze oraz mniejsze zaśmiecenie miasta i okolic, pracownicy żywieckiego Oddziału Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Śląskiego dokonali odłowu raków. Działo się to w ramach w ramach realizacji zadania merytorycznego pn. "Czynna ochrona raka szlachetnego - kontrola występowania", w okresie od czerwca do października 2018 r. Kontrolnego odłowu dokonano na dwóch wytypowanych potokach: potoku Łązki w okolicach Rychwałdu oraz bezimiennym dopływ Soły w Wieprzu.

Do odłowu raka stosuje się specjalne pułapki, tzw. raczniki ("żywołapki"), które wraz z przynętą umieszcza się w odpowiednich miejscach w cieku wodnym. Ponadto w celu realizacji czynności związanych z kontrolnym odłowem należy posiadać zezwolenie Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska na umyślne chwytnie osobników raka szlachetnego.

W czerwcu 2018 roku dokonano w Wieprzu odłowu dwóch osobników raka szlachetnego, natomiast w październiku 2018 roku odłowiono cztery osobniki raka szlachetnego podczas dwóch kontroli. W potoku Łązki nie trafił się żaden.

Czy to świadczy o licznym występowaniu tych osobników i czystości tych wód?

- Tyle osobników udało się schwytać. Nie jesteśmy w stanie stwierdzić, jaka jest obecnie populacja raków na terenie Żywieckiego Parku Krajobrazowego, ani czy ich przybywa lub ubywa, ale niewątpliwie są. Oczywiście ich obecność świadczy o czystości wód. Nasze odłowy mają na celu badanie wpływu środowiska na te skorupiaki. Mamy nadzieję, iż dalsze kontrole w roku bieżącym oraz kolejnych latach potwierdzą w miarę stabilny stan występujących w tym cieku raków szlachetnych. – powiedziała na Izabela Lejawka z żywieckiego biura ZPKWŚ.

Udostępnij

8
+7
1
Reklama

Pobierz bezpłatną aplikację

Informacje z Twojego powiatu na wyciągnięcie ręki.

Google Play

Logo Beskidy News
Masz dla nas informacje? Newsy? Widziałeś lub słyszałeś coś ważnego? Chcesz, aby Twoją sprawą zajął się reporter? Daj nam znać. Dyżurujemy całą dobę, reagujemy od razu.

 

Imię i nazwisko (*)
Podaj imię i nazwisko
E-mail (*)
Podaj adres e-mail
Temat (*)
Podaj temat
Wiadomość (*)
Napisz wiadomość
Załącznik
Dodaj załącznik
(gif, jpeg, jpg, png, zip)
Captcha (*)
Rozwiąż captchę