Korzystając z zaproszenia przesłanego mi przez Stowarzyszenie Polaris, miałem okazję uczestniczyć w otwarciu Kompleksu Wielofunkcyjnego i zmodernizowanego obserwatorium astronomicznego, które znajdują się na poddaszu Zespołu Szkół nr 4 w Sopotni Wielkiej. Czy zastanawialiście się kiedyś jak wygląda niebo przez duży nowoczesny teleskop?
Z takiej okazji możecie skorzystać spędzając czas na wycieczce, czy wypadzie w pobliskie góry. Będąc na Rysiance czy Pilsku, nowo otwarty kompleks będzie po drodze. Warto odwiedzić w to miejsce z kilku powodów.
Stowarzyszenie Polaris-OPP działa nieprzerwanie od ponad 20 lat, prowadząc aktywną działalność popularno-naukową z zakresu astronomii, fizyki i ekologii w naszym regionie. Swoje działania kieruje głównie do młodzieży uczącej się w szkołach podstawowych, w gimnazjum i w liceach. Kilkanaście lat temu miałem okazję uczestniczyć w przedsięwzięciach, jakie Polaris realizował (obozy szkoleniowe, wyjazdy seminaryjne, prowadzenie obserwacji). Działalność w zakresie popularyzacji ochrony Ciemnego Nieba w Polsce, budowa wnętrza międzynarodowej stacji kosmicznej, wyjazdowe pokazy nieba i doświadczenia w makiecie bazy kosmicznej, a teraz wspomniany Kompleks - to wszystko sprawia, że w mojej ocenie Polaris jest jedną z najefektywniej działających organizacji, krzewiących nauki przyrodnicze. Ta stanowcza postawa i sukcesywne poszerzanie swojej oferty powinny zostać zauważone. Szanowni Czytelnicy, jeśli w Waszych głowach rodzi się taki smaczek na poznanie z astronomii czegoś więcej, niż wiadomości w szkole, gorąco zachęcam wpaść do Sopotni. Ubolewam, że program nauczania fizyki czy nauk przyrodniczych w szkole nastawiony jest na przekazywanie informacji w nie do końca interesujący sposób. Może to tylko subiektywne spojrzenie, z dużym uogólnieniem, ale zadajcie sobie pytanie, jak wyglądało Wasze podejście do tych przedmiotów? Czy wiadomości przekazywano w sposób interesujący? Czy zrozumieliście wszystkie informacje, jakie przekazywane były na lekcjach?
Śledząc działalność organizacji na przestrzeni lat muszę przyznać, że w naszym regionie Polaris oferuje coś co może dotrzeć do ludzi młodych. Co ważne - podążając z duchem czasu, członkowie zaangażowani w działalność to często młodzież, bądź też osoby rozpoczynający przygodę ze studiami w kierunkach technicznych i ścisłych. Można zatem przypuszczać, że działania i przekazywana wiedza prezentowane są w języku zrozumiałym dla obecnej młodzieży. To nie tylko ławka szkolna i tablica, a bezpośrednie dotknięcie kosmosu i przyrody w przyjaznej i koleżeńskiej atmosferze.
Zmodernizowane obserwatorium oferuje ogromne możliwości podziwiania nocnego nieba. Sercem obserwatorium jest nowoczesny teleskop z dużym jak na amatorski sprzęt zwierciadłem (36 cm średnicy) dający możliwość obserwacji w okularze nawet 2-3 tysiące razy słabszych obiektów, niż te widoczne gołym okiem. Obiekty mgławicowe, galaktyki i gromady gwiazd, słabe komety są w zasadzie na wyciągnięcie ręki, a w okularze prezentują niejednokrotnie swoje plastyczne kształty, co przy wykorzystaniu mniejszych teleskopów nie zawsze da się dostrzec. Możliwość obserwacji Planet i wielu szczegółów na ich powierzchni to także duża zaleta. Krótko mówiąc Sopotnia Wielka, będąc jednocześnie w naszym regionie najbliższym Obszarem Ochrony Ciemnego Nieba, zbliża nas do gwiazd. Kto chętny na taką kosmiczną podróż? Zachęcam!
Do artykułu załączam także reportaż wideo z wizyty w obserwatorium.