Ustroń a uzdrowisko - czy spełniane są wymogi? - Beskidy News

Używamy plików cookie, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie z serwisu. Korzystając z witryny, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.

Witaj,

Możesz zobaczyć informacje dotyczące tylko twojego powiatu, wybierając go z listy poniżej.

 

 

Wesprzyj nas na Patronite
patronite

 

 

Nie pokazuj więcej tego okna

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nie wiadomo na co przeznaczana jest opłata uzdrowiskowa, kontroli jakości powietrza brak. Organizacja dopytywała w Ustroniu.

Ustron Miasto Ustron FB

Sieć obywatelska Watchdog zwróciła się do władz Ustronia, jako gminy uzdrowiskowej, jak walczy ze smogiem. Co wynika z uzyskanej odpowiedzi? Inspiracją do tych dociekań stał się raport po kontroli NIK, opublikowany w 2016 roku. Wynikało z niego, że gminy uzdrowiskowe niewystarczająco dbają o środowisko. Przekroczone normy hałasu, brak precyzyjnych pomiarów jakości powietrza (dane ze stacji często usytuowanych daleko od uzdrowiska), to najczęściej norma. Po dwóch latach organizacja Watchdogs zwróciła się do 45 gmin uzdrowiskowych z pytaniem o to, czy przeprowadzają kontrole jakości środowiska. Jak się okazało, w Ustroniu kontroli jakości powietrza nie przeprowadzał Urząd Miejski, nie było też kontroli zewnętrznych. 

Operat uzdrowiskowy 

Gmina, która ubiega się o nadanie bądź utrzymanie statusu uzdrowiska, musi sporządzić tzw. operat uzdrowiskowy, czyli dokument, który zawiera charakterystykę obszaru potwierdzającą walory lecznicze terenu. Poza charakterystyką obszaru powinien on m.in. określać projektowane strefy ochrony uzdrowiskowej, zawierać informacje na temat zagospodarowania przestrzennego obszaru, opis właściwości leczniczych surowców czy klimatu i świadectwa potwierdzające te właściwości. Operat musi być sporządzany i przedstawiony Ministrowi Zdrowia nie rzadziej niż raz na 10 lat. Jak jest w przypadku Ustronia?„Miasto Ustroń w dniu 25.06.2018 r. przesłało Operat Uzdrowiskowy do Ministerstwa Zdrowia w celu potwierdzenia spełnienia wymagań zawartych w ustawie uzdrowiskowej. W chwili obecnej oczekujemy potwierdzenia ze strony ministerstwa właściwości leczniczych klimatu.” - czytamy w odpowiedzi UM dla Watchdog.

Smog?

Kolejne pytanie dotyczyło jakości powietrza w Ustroniu. Chodziło o ewentualny wynik pomiarów z okresu: od 19 listopada do 3 grudnia 2017 roku oraz od 19 listopada do 3 grudnia 2018 roku, prowadzone przez organy zewnętrzne. „Burmistrz Miasta nie jest organem wykonującym kontrole jakości powietrza. W przeciągu trzech lat instytucje zewnętrzne nie przeprowadzały kontroli dotyczących jakości powietrza w Gminie. Gmina Ustroń nie posiada własnych stacji monitoringu jakości powietrza.W Mieście Ustroń przy ul. Sanatoryjnej znajduje się stacja pomiarowa, której właścicielem jest Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska. Wszelkie dane można pozyskać ze strony internetowej:  http://powietrze.katowice.wios.gov.pl/danepomiarowe/automatyczne/stacja/20/parametry/wszystkie” - czytamy w kolejnej odpowiedzi.

Opłata uzdrowiskowa

Gmina uzdrowiskowa musi realizować szereg zadań związanych z zachowaniem funkcji leczniczych uzdrowiska. Aby móc je sfinansować, pobiera od gości opłatę uzdrowiskową. Jakie to zadania? Zgodnie z ustawą na gminie uzdrowiskowej spoczywa obowiązek: ochrony złóż naturalnych surowców leczniczych; ochrony warunków naturalnych uzdrowiska, w tym spełniania wymagań w zakresie dopuszczalnych norm zanieczyszczenia powietrza, natężenia hałasu, odprowadzania ścieków do wód lub do ziemi, gospodarki odpadami, emisji pól elektromagnetycznych; tworzenia warunków do funkcjonowania zakładów i urządzeń lecznictwa uzdrowiskowego oraz rozwoju infrastruktury komunalnej; tworzenia i ulepszania infrastruktury komunalnej i technicznej przeznaczonej dla uzdrowisk lub obszarów ochrony uzdrowiskowej. Wysokość wpływów, uzyskanych przez gminę Ustroń z opłaty uzdrowiskowej wyniosła  2 437 624,10 zł za rok 2017, natomiast w ubiegłym roku do końca listopada było to  2 585 013,65 zł. Gmina nie prowadzi ewidencji wydatków ze środków opłaty uzdrowiskowej.

Udostępnij

1
+1
0
Reklama
Reklama
Fundacja Pomocy Dzieciom w Żywcu
Fundacja Pomocy Dzieciom w Żywcu
Fundacja Pomocy Dzieciom w Żywcu
Reklama

Pobierz bezpłatną aplikację

Informacje z Twojego powiatu na wyciągnięcie ręki.

Google Play

Logo Beskidy News
Masz dla nas informacje? Newsy? Widziałeś lub słyszałeś coś ważnego? Chcesz, aby Twoją sprawą zajął się reporter? Daj nam znać. Dyżurujemy całą dobę, reagujemy od razu.

 

Imię i nazwisko (*)
Podaj imię i nazwisko
E-mail (*)
Podaj adres e-mail
Temat (*)
Podaj temat
Wiadomość (*)
Napisz wiadomość
Załącznik
Dodaj załącznik
(gif, jpeg, jpg, png, zip)
Captcha (*)
Rozwiąż captchę