Ekolodzy po kajakowym patrolu - Beskidy News

Używamy plików cookie, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie z serwisu. Korzystając z witryny, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.

Witaj,

Możesz zobaczyć informacje dotyczące tylko twojego powiatu, wybierając go z listy poniżej.

 

 

Wesprzyj nas na Patronite
patronite

 

 

Nie pokazuj więcej tego okna

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Ekolog i podróżnik Dominik Dobrowolski oraz 13 wolontariuszy z Grupy Synthos nie tylko wzięło udział w 53. edycji spływu kajakowego „Trzy Zapory”, lecz także sprzątało okolice rzeki Soły w trakcie jego trwania.

Splyw

W dniach 29-30 czerwca uczestnicy spływu pokonali trasę z Jeziora Żywieckiego do Oświęcimia.

– Posprzątaliśmy plażę nad tym jeziorem, a poza tym skontrolowaliśmy brzegi Soły – mówi Dominik Dobrowolski. – Dobra pogoda sprzyjała, więc nad rzeką odpoczywało wielu turystów, ale niestety nie wszyscy zadbali, żeby potem pozbierać swoje śmieci. Jest tam zatem mnóstwo puszek, szklanych i plastikowych butelek, różnych pozostałości po grillach – relacjonuje ekolog, apelując do lokalnych samorządów o efektywniejszą edukację i rozwój selektywnej zbiórki odpadów.

– Trzeba zabiegać o to, aby śmieci nie dostawały się do rzek, bo właśnie nimi docierają do Bałtyku – przekonuje Dominik Dobrowolski. Ocenia się że ponad 80% śmieci w środowisku wodnym pochodzi z lądu w efekcie śmiecenia czy niewłaściwej gospodarki odpadami. Dlatego tak ważna jest edukacja ekologiczna wśród wszystkich, którzy korzystają z rzek czy odpoczywają na ich brzegach.

Przedstawiciele Grupy Synthos oraz ekolog Dominik Dobrowolski już zadeklarowali, że będą regularnie sprzątać rzeki i tereny nadrzeczne na Śląsku i Małopolsce, zachęcając do akcji samorządy i mieszkańców, tak aby wspólnie przyłączyć się do międzynarodowego ruchu na rzecz powstrzymania zaśmiecenia środowiska wodnego. Kolejna akcja sprzątania Soły z udziałem wolontariuszy Synthos i mieszkańców Oświęcimia planowana jest tuż po wakacjach, we wrześniu 2019 r.

Akcje sprzątania organizowane przez Synthos SA odbywają się pod patronatem „Recykling Rejs – Odzyskuj tworzywa sztuczne!" (www.recykling-rejs.pl), programu realizowanego przez Dominika Dobrowolskiego wspólnie z Fundacją PlasticsEurope Polska od 2011 roku. W tym czasie ekolog przepłynął i posprzątał już ponad 7 tys. km szlaków wodnych w Polsce i Europie.

Udostępnij

1
0
1
Reklama

Pobierz bezpłatną aplikację

Informacje z Twojego powiatu na wyciągnięcie ręki.

Google Play

Logo Beskidy News
Masz dla nas informacje? Newsy? Widziałeś lub słyszałeś coś ważnego? Chcesz, aby Twoją sprawą zajął się reporter? Daj nam znać. Dyżurujemy całą dobę, reagujemy od razu.

 

Imię i nazwisko (*)
Podaj imię i nazwisko
E-mail (*)
Podaj adres e-mail
Temat (*)
Podaj temat
Wiadomość (*)
Napisz wiadomość
Załącznik
Dodaj załącznik
(gif, jpeg, jpg, png, zip)
Captcha (*)
Rozwiąż captchę