Apel władz Lipowej - w trosce o stan powietrza - Beskidy News

Używamy plików cookie, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie z serwisu. Korzystając z witryny, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.

Witaj,

Możesz zobaczyć informacje dotyczące tylko twojego powiatu, wybierając go z listy poniżej.

 

 

Wesprzyj nas na Patronite
patronite

 

 

Nie pokazuj więcej tego okna

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Gmina Lipowa stale monitoruje stan powietrza, a wyniki z trzech czujników dostępne są na bieżąco na stronie lipowa.pl.

Smog list do sasiada

W ostatnim czasie podejmuje się tam też wiele innych proekologicznych inicjatywy jak choćby propagowanie picia wody z kranu zamiast z plastiku. W tym celu we wszystkich szkołach i budynkach administracji w Gminie Lipowa zamontowano dystrybutory z wodą bezpośrednio z wodociągu. Dzięki temu znacznie ograniczono zużycie plastiku w gminie. Teraz w okresie grzewczym wójt gminy Lipowa Jan Góra postanowił opublikować informację przypominającą o tym, że przedsiębiorcy z terenu gminy Lipowa, w prostu sposób również mogą zadbać o czyste powietrze. Treść poniżej:

„Wójt Gminy Lipowa informuje, iż w gospodarstwach domowych osoby prywatne poza opałem mogą spalać tylko czysty papier i tekturę, co reguluje rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 10 listopada 2015 r. w sprawie listy rodzajów odpadów, które osoby fizyczne lub jednostki organizacyjne niebędące przedsiębiorcami mogą poddawać odzyskowi na potrzeby własne, oraz dopuszczalnych metod ich odzysku.

Przedsiębiorcy swoich odpadów z papieru i tektury nie mogą spalać, ani przekazywać osobom fizycznym! Odpady z działalności gospodarczej powinny trafić do worków firmie wywozowej odbierającej odpady w gminie i zostać wystawione w dniu odbioru odpadów. Przedsiębiorca ma obowiązek złożenia w każdym przypadku korekty do deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi, składanej przez właścicieli, na których nie zamieszkują a powstają odpady komunalne.

Przypominamy, iż opakowania z papieru lub tektury nie mogą mieć fragmentów taśm i etykiet. W praktyce takich opakowań w naszych domach jest mało. Natomiast często występują opakowania z grubą warstwą farby, tuszu drukarskiego i samoprzylepne etykiety. Zdecydowana większość tych odpadów o których mówimy, że jest to tylko papier lub karton nie nadaje się do spalenia, mamy na myśli przede wszystkim kartony po sokach, mleku, gazety które obecnie zawierają więcej farby drukarskiej niż papieru.

Przedsiębiorcy z terenu gminy Lipowa zostali odrębnym pismem poinformowani o zakazie przekazywania papieru i tektury osobom fizycznym!”

Udostępnij

2
+2
0
Reklama

Pobierz bezpłatną aplikację

Informacje z Twojego powiatu na wyciągnięcie ręki.

Google Play

Logo Beskidy News
Masz dla nas informacje? Newsy? Widziałeś lub słyszałeś coś ważnego? Chcesz, aby Twoją sprawą zajął się reporter? Daj nam znać. Dyżurujemy całą dobę, reagujemy od razu.

 

Imię i nazwisko (*)
Podaj imię i nazwisko
E-mail (*)
Podaj adres e-mail
Temat (*)
Podaj temat
Wiadomość (*)
Napisz wiadomość
Załącznik
Dodaj załącznik
(gif, jpeg, jpg, png, zip)
Captcha (*)
Rozwiąż captchę