Powiat nominowany do konkursu "Zdrowy samorząd" - Beskidy News

Używamy plików cookie, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie z serwisu. Korzystając z witryny, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.

Witaj,

Możesz zobaczyć informacje dotyczące tylko twojego powiatu, wybierając go z listy poniżej.

 

 

Wesprzyj nas na Patronite
patronite

 

 

Nie pokazuj więcej tego okna

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Powiat cieszyński został nominowany w konkursie Zdrowy Samorząd za edukację zdrowotną mieszkańców w ramach programu projektu profilaktycznego "4 minuty, które decydują o życiu". Zapraszamy do głosowania i oceny tego programu.

Zagłosować można tu: https://www.portalsamorzadowy.pl/konkurs/zdrowy-samorzad-2023,114/powiat-cieszynski,3733/ 

Głównym celem programu było zmniejszenie liczby zgonów oraz niepełnosprawności powstałych w związku z nieudzielaniem, zbyt późnym bądź niewłaściwym udzieleniem pierwszej pomocy przedmedycznej. Program przygotowywał młodzież szkolną do udzielania pierwszej pomocy w sytuacjach nagłych. 

Program zakładał, że w trzyletnim cyklu przeszkolone zostaną teoretycznie i praktycznie grupy uczniów z 15 szkół ponadpodstawowych (po 5 szkół rocznie). Trzyletni program umożliwił dotarcie do wszystkich szkół ponadpodstawowych według ustalonego przez organizatora harmonogramu. Do programu co roku przystępowali uczniowie klas pierwszych wytypowanych szkół ponadpodstawowych powiatu. Jest to system, który zapewnia ciągłości obecności w danej szkole tzw. Szkolnych Zespołów Wsparcia. Są nimi przeszkolone osoby biorące już udział w programie.

Odbywały się skrócone szkolenia 5-godzinne w szkołach wybranych zgodnie z harmonogramem ustalonym przez organizatora, oraz podstawowe 8-godzinne szkolenia dla pięciu szkół zgłaszających po 3 uczestników szkolenia skróconego, a także pogłębione 16-godzinne dla grupy uczniów biorących udział w szkoleniu podstawowym.

Efektywność programu pozytywnie potwierdziła ewaluacja w postaci anonimowych ankiet po szkoleniach wiedzy teoretycznej i praktycznej z udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Uczniowie, pisząc test końcowy, wykazywali się dużą wiedzą zarówno w teście teoretycznym, jak i w praktycznych zadaniach symulacyjnych. Założone cele programu udało się w pełni zrealizować, co potwierdziły wypowiedzi uczestników, opiekunów szkolnych i uczniów.

Z informacji zwrotnych i rozmów osobistych po programie wynika także, że przeszkoleni uczniowie kilkakrotnie udzielili pierwszej pomocy, ratując zdrowie i życie poszkodowanym krewnym i kolegom.

Program został sfinansowany ze środków budżetu powiatu cieszyńskiego – jego koszt to ok. 24 tys. zł. Szkoły biorące udział w programie zapewniały nieodpłatnie sale gimnastyczne do przeprowadzenia szkolenia skróconego 5-godzinnego.

[Mat. prasowe Starostwa Powiatowego w Cieszynie]

powiat cieszynski

Udostępnij

0
0
0
Reklama
Reklama
Fundacja Pomocy Dzieciom w Żywcu
Reklama

Pobierz bezpłatną aplikację

Informacje z Twojego powiatu na wyciągnięcie ręki.

Google Play

Logo Beskidy News
Masz dla nas informacje? Newsy? Widziałeś lub słyszałeś coś ważnego? Chcesz, aby Twoją sprawą zajął się reporter? Daj nam znać. Dyżurujemy całą dobę, reagujemy od razu.

 

Imię i nazwisko (*)
Podaj imię i nazwisko
E-mail (*)
Podaj adres e-mail
Temat (*)
Podaj temat
Wiadomość (*)
Napisz wiadomość
Załącznik
Dodaj załącznik
(gif, jpeg, jpg, png, zip)
Captcha (*)
Rozwiąż captchę