Stres szkolny dziecka? Z Leonardo School mniej groźny - Beskidy News

Używamy plików cookie, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie z serwisu. Korzystając z witryny, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.

Witaj,

Możesz zobaczyć informacje dotyczące tylko twojego powiatu, wybierając go z listy poniżej.

 

 

Wesprzyj nas na Patronite
patronite

 

 

Nie pokazuj więcej tego okna

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Dla wielu maluchów koniec wakacji jest równoznaczny z poczuciem strachu. Sama rzeczywistość szkolna, związana z nowym rytmem obowiązków, planem lekcji, nowym miejscem, nowymi opiekunami wywołuje mobilizację, czyli stres. Psycholog radzi jak go zmniejszyć, a nawet uniknąć.

Leonardo School 2

Jeśli dzieciom wrażliwym, nieśmiałym i przeciętnie zdolnym szkoła stawia zbyt wysokie w stosunku do ich możliwości wymagania, jeśli nauczyciel jest zbyt oschły i surowo traktuje uczniów, jeśli dzieci od momentu wstąpienia do szkoły stają się przedmiotem drwin i śmiechów kolegów z racji źle brzmiącego nazwiska, ubrania, wyglądu, to w miarę upływu czasu narasta w nich poczucie niezasłużonej krzywdy i niechęci do szkoły. Poczucie zagrożenia na terenie klasy prowadzi do stałego napięcia i niepokoju, wyzwalając różne reakcje, jakich dziecko nigdy nie przejawiało w okresie przedszkolnym. Jeśli do tego dodamy trudności adaptacyjne u wielu dzieci i obiektywne problemy z nauką nowych rzeczy – może zacząć się wielki dramat małego człowieka. W niektórych przypadkach szkoła może stać się nawet przyczyną dziecięcych zaburzeń nerwicowych.

Wysłuchaj, wspieraj

W pierwszych dniach w szkole każde dziecko potrzebuje wyjątkowego wsparcia od rodziców. To czas, gdy rodzic musi okazywać szczególnie dużo uwagi, czas budowania nowej więzi. Rodzic musi dawać szansę „odgadania” emocji, jakie kumulują się w dniu szkolnym. Rozmowy o szkole powinny zacząć się jeszcze przed jej rozpoczęciem. Musimy w uczciwy sposób przedstawiać jak wygląda edukacja i czego dziecko powinno spodziewać się, starając się odpowiadać nawet na najbardziej oczywiste czy absurdalne pytania. Warto żeby rodzice jak najwięcej dowiadywali się o szkole, o klasie dziecka, żeby wiedzieli co tam się dzieje, żeby czuło ono, że ktoś nim się interesuje. Dobrze jeśli dziecko pójdzie do szkoły z rówieśnikiem, jakiego zna, choć czasem tego typu sytuacje też w konsekwencji mogą generować nowe napięcia gdy koleżanka czy kolega zapragnie zaprzyjaźnić się z kimś innym i odrzuci starą znajomość. Należy wysłuchiwać dziecka, które opowiada co działo się w szkole, czego nowego się nauczyło, co śmiesznego powiedziała pani. Także zawieranie nowych szkolnych przyjaźni powinno być przez nas wspierane. Powinniśmy poznawać przyjaciół naszych pociech, umożliwiać i aranżować spotkania także poza murami szkoły, a w miarę możliwości też zaznajomić się z rodzicami przyjaciół naszych dzieci. Wspierając dzieci w budowaniu nowych znajomości uczymy je jak w przyszłości zawierać przyjaźnie.

Umiarkowana empatia

Ponadto musimy dać czas naszemu dziecku na adaptację do nowych warunków, w których zupełnie inaczej wyglądają proporcje czasu poświęconego na zabawę i naukę. Nie dodawajmy dziecku pozaszkolnych obowiązków domowych „bo już jesteś duży/duża”. Dziecko samo poczuje, że pewien etap jego dzieciństwa nieuchronnie dobiegł końca i naszą rolą jest zmniejszanie tego wrażenia. Oczywiście - pierwszoklasiści powinni uczyć się samodyscypliny, ale muszą też mieć chwile na lenistwo, odpoczynek i zabawę, a zmuszanie do nauki da niepożądane efekty. Często dodatkowo zniechęcamy dziecko do szkoły słowami typu “ współczuję Ci chodzenia do szkoły", “teraz dopiero się zacznie". Nie róbmy tego. Rodzice muszą uważać na to co mówią, przynajmniej na początku, kiedy ich dziecko jest w okresie poznawczym i pamiętać, że nadal zabawa powinna być dominującą aktywnością sześcio- czy siedmiolatka.

 Zmniejsz ten stres Leonardo School – warto!

Zadbaj o lekkie i skuteczne przejście swojej pociechy w nowy etap roku.Pomóc w tym może Leonardo School w Żywcu, która już od września zaprasza młodzież i dzieci od II do VI klasy na lekcje pokazowe popołudniowej szkoły oferującej naukę języka angielskiego metodą „Leo Englisch” oraz treningi efektywnej nauki metodą Leo Maniak. W programie efektywnej nauki „Leo Maniak” znajdą się między innymi: ortografia, sprawne czytanie ze zrozumieniem, skuteczne notowanie – mapy myśli, czy techniki pamięciowe i koncentracja.

Zapisy już ruszyły. Rezerwować miejsca można pod numerem telefonu 609024910 lub adresem mail: zywiec@leonardoschool.pl czy też zapisy bezpośrednio TUTAJ  

Leonardo School Plac Mariacki 3, 34-300 Żywiec.

 

Udostępnij

Reklama
Reklama
Fundacja Pomocy Dzieciom w Żywcu
Fundacja Pomocy Dzieciom w Żywcu
Fundacja Pomocy Dzieciom w Żywcu
Reklama

Pobierz bezpłatną aplikację

Informacje z Twojego powiatu na wyciągnięcie ręki.

Google Play

Logo Beskidy News
Masz dla nas informacje? Newsy? Widziałeś lub słyszałeś coś ważnego? Chcesz, aby Twoją sprawą zajął się reporter? Daj nam znać. Dyżurujemy całą dobę, reagujemy od razu.

 

Imię i nazwisko (*)
Podaj imię i nazwisko
E-mail (*)
Podaj adres e-mail
Temat (*)
Podaj temat
Wiadomość (*)
Napisz wiadomość
Załącznik
Dodaj załącznik
(gif, jpeg, jpg, png, zip)
Captcha (*)
Rozwiąż captchę