„Bądź bezpieczny na drodze" - Pierwsza Pomoc Przedmedyczna [materiał partnera] - Beskidy News

Używamy plików cookie, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie z serwisu. Korzystając z witryny, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.

Witaj,

Możesz zobaczyć informacje dotyczące tylko twojego powiatu, wybierając go z listy poniżej.

 

 

Wesprzyj nas na Patronite
patronite

 

 

Nie pokazuj więcej tego okna

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

W Szkole Podstawowej w Wieprzu, Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Juszczynie oraz Szkole Podstawowej w Brzuśniku odbyły się zajęcia edukacyjne w zakresie bezpieczeństwa osobistego użytkowników dróg z wykorzystaniem ALKOgogli oraz NARKOgogli. Zajęcia edukacyjne były prowadzone w ramach projektu „Bądź bezpieczny na drodze", który jest współfinansowany przez firmę Żywiec Zdrój S.A. w ramach konkursu grantowego pn. „Lokalne Inicjatywy Społeczne Żywiec Zdrój- edycja 2018". W zajęciach udział wzięło 569 uczniów.

resuscytacja

W Polsce, w 2018 roku doszło do 31 674 wypadków drogowych, w których straciło życie 2 862 osoby, a rannych zostało 37 359 osoby (dane Komendy Głównej Policji). Ta zasmucająca statystyka to wynik m.in. zażywania substancji psychoaktywnych, nadmiernej prędkości, braku umiejętności przewidywania zagrożeń oraz niedostatecznego doświadczenia w krytycznych sytuacjach, które niejednokrotnie towarzyszą uczestnikom ruchu drogowego. W Polsce w wypadkach drogowych śmierć ponosi trzy razy więcej osób niż wynosi średnia europejska. To najwyższy wskaźnik śmiertelności w wypadkach drogowych w UE. Ponad 1000 osób, które zginęły to ludzie młodzi.

Pierwsza pomoc przedmedyczna jest kluczowym czynnikiem podczas nagłych zdarzeń zagrażających życiu lub zdrowiu osób poszkodowanych. Nie wiemy, kiedy możemy znaleźć się w sytuacji, gdy ktoś będzie potrzebował naszej pomocy. Może okazać się, że interwencja będzie niezbędna, aby daną osobę utrzymać przy życiu aż do przyjazdu służb ratunkowych. Umiejętne udzielenie pierwszej pomocy jest nie tylko obowiązkiem prawnym, ale i moralnym każdej osoby obecnej na miejscu wypadku.

Według Europejskiej Rady Resuscytacji na podstawie analizy 700 000 zgonów w miejscu zdarzenia było do uratowania 40% zmarłych. Chcemy spróbować zmienić tą smutną statystykę i przyczynić się do poprawy przeżywalności osób u których nastąpiło Nagłe Zatrzymanie Krążenia. Umiejętność prowadzenia Resuscytacji Krążeniowo-Oddechowej wśród uczniów jest niedostateczna, pomimo wcześniejszej edukacji w tym zakresie. Wraz z upływem czasu umiejętność prawidłowej kompresji klatki piersiowej ulega pogorszeniu. W szczególności obserwuje się tendencję do zbyt szybkiego i płytkiego uciskania klatki piersiowej. Dlatego szkolenia w zakresie prowadzenia Resuscytacji Krążeniowo-Oddechowej powinny być cyklicznie powtarzane, w formie krótkich treningów praktycznych za pomoca sprzętu szkoleniowego do nauki RKO.

Uczniowie biorący udział w zajęciach edukacyjnych mieli możliwość treningu Resuscytacji Krążeniowo-Oddechowej na 30 fantomach treningowych firmy Laerdal do nauki RKO z zastosowaniem ochronnych maseczek antybakteryjnych. Fantomy niemowlęcia, dziecka i osoby dorosłej do nauki Resuscytacji Krążeniowo-Oddechowej – to zestaw wiernie odtworzonych manekinów umożliwiających realistyczny trening podstawowych czynności z zakresu resuscytacji krążeniowo–oddechowej osób we wszystkich grupach wiekowych.

W trakcie realizacji projektu rozdaliśmy bezpłatnie mieszkańcom Gminy Radziechowy-Wieprz 5 000 szt. Kart Algorytmu Resuscytacji Krążeniowo-Oddechowej. Karty Algorytmu RKO mają służyć jako „ściągi" przechowywane w portfelach i używane w razie wypadku. Dzięki tym Kartom liczymy na zwiększenie ilości podejmowanych akcji ratowniczych przez świadków zdarzenia wobec osób poszkodowanych u których stwierdzono Nagłe Zatrzymanie Krążenia.

Poprzez przeprowadzenie zajęć edukacyjnych w zakresie bezpieczeństwa osobistego dla uczniów szkół podstawowych chcieliśmy nauczyć uczestników projektu właściwych zachowań, wyrobić właściwe nawyki postępowania w sytuacjach kryzysowych oraz nauczyć prostych technik ratowania ludzkiego zdrowia i życia.

 W organizację zajęć edukacyjnych zaangażowane były następujące podmioty:

  • Fundacja K2;
  • Stowarzyszenie IPDTA Polska;
  • Fundacja Akademia Bezpieczeństwa.

Zajęcia prowadził instruktor Fundacji K2 p. Agnieszka Pawlus (ratownik medyczny) oraz instruktor Stowarzyszenia IPDTA Polska p. Aleksander Pietryka (instruktor Obrony Cywilnej, instruktor pierwszej pomocy przedmedycznej BLS/AED, specjalista ds. bezpieczeństwa osobistego).

Artykuł sponsorowany.

Udostępnij

Reklama
Reklama
Fundacja Pomocy Dzieciom w Żywcu
Fundacja Pomocy Dzieciom w Żywcu
Reklama

Pobierz bezpłatną aplikację

Informacje z Twojego powiatu na wyciągnięcie ręki.

Google Play

Logo Beskidy News
Masz dla nas informacje? Newsy? Widziałeś lub słyszałeś coś ważnego? Chcesz, aby Twoją sprawą zajął się reporter? Daj nam znać. Dyżurujemy całą dobę, reagujemy od razu.

 

Imię i nazwisko (*)
Podaj imię i nazwisko
E-mail (*)
Podaj adres e-mail
Temat (*)
Podaj temat
Wiadomość (*)
Napisz wiadomość
Załącznik
Dodaj załącznik
(gif, jpeg, jpg, png, zip)
Captcha (*)
Rozwiąż captchę