"Powiat" musi oddać ponad 1 mln zł subwencji? - Beskidy News

Używamy plików cookie, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie z serwisu. Korzystając z witryny, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.

Witaj,

Możesz zobaczyć informacje dotyczące tylko twojego powiatu, wybierając go z listy poniżej.

 

 

Wesprzyj nas na Patronite
patronite

 

 

Nie pokazuj więcej tego okna

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Po kilku miesiącach wrócił temat z czerwca, dotyczący wyłudzenia ponad 1 mln zł w postaci subwencji dla placówek oświatowo - wychowawczych. Szeroko o sprawie pisaliśmy TUTAJ. W zeszłym tygodniu Starostwo Powiatowe w Żywcu otrzymało wezwanie do zapłaty.

Starostwo front

 Podjęto kroki w kierunku wyjaśnienia sytuacji, jedna póki co nieskuteczne:
- Po kontroli NIK i potem Urzędu Kontroli Skarbowej wykazano bardzo dobitnie, że subwencje w roku 2012 przekazane były nieprawidłowo. Staraliśmy się dowieść, że sposób przekazania był prawidłowy, według ówczesnej instrukcji. Niestety Ministertwo Edukacji Narodowej nie podzieliło naszych wątpliwości - mówi wicestarosta powiatu żywieckiego Stanisław Kucharczyk.
Wyłudzeń dokonali prowadzący schroniska młodzieżowe, jednak to starstwo jest teraz zobowiązane do zwrotu niewłaściwie naliczonych i przekazanych subwencji, jeszcze za rok 2012.
- Jako że subwencja przechodzi przez „Starostwo”, Ministerstwo Edukacji Narodowej i Ministerstwo Finansów uznały, że to właśnie starostwo powiatowe musi oddać te pieniądze. To 1 milion 300 tys. zł. Wezwanie do zapłaty otrzymaliśmy w zeszłym tygodniu - dodaje Kucharczyk.
Wiadomo, że kwota ta będzie zapłacona, aby nie narażać się na naliczanie odsetek lub zamknięcie konta bankowego. Władze powiatu zamierzają jednak podjąć kroki prawne w kierunku odzyskania tych pieniędzy od placówki prywatnej oraz złożą skargę do Wojewodzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach.

Udostępnij

3
-2
5
Reklama

Pobierz bezpłatną aplikację

Informacje z Twojego powiatu na wyciągnięcie ręki.

Google Play

Logo Beskidy News
Masz dla nas informacje? Newsy? Widziałeś lub słyszałeś coś ważnego? Chcesz, aby Twoją sprawą zajął się reporter? Daj nam znać. Dyżurujemy całą dobę, reagujemy od razu.

 

Imię i nazwisko (*)
Podaj imię i nazwisko
E-mail (*)
Podaj adres e-mail
Temat (*)
Podaj temat
Wiadomość (*)
Napisz wiadomość
Załącznik
Dodaj załącznik
(gif, jpeg, jpg, png, zip)
Captcha (*)
Rozwiąż captchę