Famed ze Szpitalem Św. Łukasza. Leczące łóżko i sympozjum - Beskidy News

Używamy plików cookie, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie z serwisu. Korzystając z witryny, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.

Witaj,

Możesz zobaczyć informacje dotyczące tylko twojego powiatu, wybierając go z listy poniżej.

 

 

Wesprzyj nas na Patronite
patronite

 

 

Nie pokazuj więcej tego okna

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Lekarze z bielskiego szpitala św. Łukasza, specjalizującego się m.in. w zabiegach ortopedycznych, będą przeprowadzać zabiegi na stole operacyjnym Hyperion, premierowym produkcie Famedu Żywiec. Obchodzący 70-lecie istnienia polski producent sprzętu medycznego rozpoczyna współpracę z placówką z Bielska-Białej. Opinie lekarzy będą służyć ulepszaniu wyrobów Famedu. Trwa międzynarodowe sympozjum.

Famed Hyperion 5

 

Famed na potrzeby bielsko-bialskiej kliniki przekazał stół operacyjny Hyperion - swój najnowszy produkt, który swoją oficjalną premierę miał w 2017 roku. Egzemplarz przekazany do bielskiego szpitala wyposażono zgodnie z oczekiwaniami jej personelu m.in. w przystawki barkowe i elementy podtrzymujące dedykowane do operacji kolana. Hyperion oferuje lekarzom szeroki zakres regulacji ułożenia pacjenta, co umożliwia wykonywanie praktycznie wszystkich zabiegów, z niemal każdej dyscypliny chirurgicznej. Jedną z zalet tego stołu jest ponadstandardowy udźwig - 500 kg, który pozwala na przeprowadzanie również operacji bariatrycznych.

– Umiejętność dostosowania stołów operacyjnych do potrzeb lekarzy różnych specjalności sprawia, że z powodzeniem sprawdzają się one na blokach operacyjnych szpitali, niezależnie od ich profilu. Jestem przekonany, że współpraca ze Szpitalem Św. Łukasza przyniesie obu stronom wymierne korzyści – mówi Marek Suczyk, wiceprezes Famed Żywiec.

Nowe modele sprzętu medycznego są efektem pracy działu badań i rozwoju żywieckiej spółki. Famed od wielu lat korzysta z doświadczenia lekarzy, których opinie są jednym z podstawowych czynników branych pod uwagę w fazie projektowania nowych wyrobów. Jednocześnie żywiecka marka niemal w całości prowadzi produkcję w swoim macierzystym zakładzie. Pełna kontrola nad procesem wytwórczym pozwala szybko i elastycznie reagować na konkretne zapotrzebowanie lekarzy w zakresie dopasowania sprzętu.

– Doświadczenie środowiska lekarskiego ma dla nas niezwykle istotne znaczenie, szczególnie na etapie projektowania nowych modeli sprzętu medycznego. Jednocześnie współpraca przynosi realne, obopólne korzyści. W pełni dopasowana do oczekiwań lekarzy konfiguracja sprzętu pozwoli testować jego funkcjonalność w konkretnym typie operacji. Uzyskana w ten sposób wiedza przełoży się w przyszłości na wprowadzenie innowacji i opracowanie nowego modelu. Medycyna dynamicznie się rozwija i transfer wiedzy pozwala przygotować sprzęt np. ułatwiający prowadzenie zabiegów z wykorzystaniem nowych technik operacyjnych, co przekłada się na jakość pracy lekarzy – mówi Paweł Gowin, dyrektor działu badań i rozwoju Famedu Żywiec.

Specjaliści z żywieckiej fabryki niejednokrotnie również opracowywali innowacyjne w branży medycznej rozwiązania. Jednym z przykładów jest zastosowanie nanotechnologii srebra w elementach konstrukcyjnych łóżka szpitalnego Prodigy, która dzięki swoim bakteriobójczym właściwościom, umożliwia skuteczną walkę z zakażeniami wieloma typami bakterii i wirusów. Ochrona bakteriostatyczna jest istotna, by uchronić chorych przed mogącą nastąpić w konsekwencji zakażenia sepsą, co ma szczególne znaczenie np. w środowisku Oddziałów Intensywnej Terapii.

Dbałość o jakość sprzętu owocuje. Marka Famed Żywiec, która obchodzi w tym roku 70-lecie istnienia, jest obecna na rynkach ponad 100 krajów. Wytwarzany w Żywcu sprzęt jest na nich kojarzony z niezawodnością, co pozwoliło Famedowi osiągnąć status czołowego europejskiego wytwórcy.

Działający w branży medycznej od 1947 roku Famed Żywiec pozostaje jednym z wiodących i zarazem najbardziej doświadczonych producentów wysokiej jakości sprzętu medycznego w Europie. Firma specjalizuje się w produkcji stołów operacyjnych, łóżek na Oddziały Intensywnej Terapii, wózków do przewożenia chorych, łóżek porodowych oraz foteli zabiegowych. Famed Żywiec dostarcza swój sprzęt do ponad 80 państw, w Azji, Afryce i Ameryce Północnej będąc także kooperantem zagranicznych producentów.

Sympozujm międzynarodowe

Kilkuset lekarzy uczestniczy w organizowanym po raz pierwszy w Polsce sympozjum Europejskiego Stowarzyszenia Ortopedii Sportowej, Chirurgii Kolana i Artroskopii. Specjaliści z 18 krajów świata będą korzystać m.in. z wiedzy lekarzy ze Szpitala św. Łukasza w Bielsku-Białej, skąd transmitowanych będzie siedem operacji, będących częścią programu sympozjum.

Szpital Św. Łukasza jest szpitalem wielospecjalistycznym. Jedną z jego wyróżniających się specjalności jest ortopedia. Zespół ortopedów realizuje szereg zabiegów operacyjnych w zakresie stawu biodrowego, kolanowego i skokowego, a także kończyny górnej, w tym przede wszystkim w ortopedii barku. W szpitalu operowanych było wielu sportowców. Wśród nich znane siatkarki i siatkarze, koszykarze, alpiniści, skialpiniści oraz zawodnicy sportów kontaktowych. Szpital aktywnie angażuje się w aktywności naukowe, organizując międzynarodowe sympozja oraz warsztaty i szkolenia dla kadry medycznej. W najbliższych dniach kolejny raz z wiedzy bielskich specjalistów oraz ich gości będą mogli skorzystać lekarze z całej Europy. W dniach 5-7 października br., w Krakowie i Bielsku-Białej odbywa się sympozjum Europejskiego Stowarzyszenia Ortopedii Sportowej, Chirurgii Kolana i Artroskopii. Przewodniczącym sekcji barkowej stowarzyszenia jest dr Roman Brzóska, specjalista ortopedii i traumatologii narządu ruchu w Szpitalu Św. Łukasza.

W organizowanym po raz pierwszy w Polsce kongresie tego europejskiego stowarzyszenia wezmą udział lekarze z całego świata specjalizujący się w leczeniu niestabilności barku. Program naukowy sympozjum wzbogacony sesjami chirurgii na żywo, transmitowanymi z sal operacyjnych Szpitala Św. Łukasza, przyciąga uwagę specjalistów tej dziedziny ortopedii. Grono kilkuset specjalistów w trakcie sympozjum uczestniczyć będzie w siedmiu transmisjach operacji, przeprowadzanych w bielsko-bialskim szpitalu z wykorzystaniem m.in. stołu operacyjnego Famedu Żywiec.

– W specjalnościach zabiegowych, opis metody leczenia wraz z oceną wyników pooperacyjnych jest tylko jednym z elementów kształcenia podyplomowego lekarza. Istotne jest nabywanie pewnych manualnych umiejętności. Najlepszym sposobem na podglądanie chirurga przy pracy jest „uczestniczenie” w operacji za pośrednictwem „oka” kamery. Specjaliści wykonują zabieg operacyjny, a uczestnicy sympozjum oglądają to na ekranie. Ważnym elementem takiego międzynarodowego wydarzenia jest dzielenie się doświadczeniami w gronie fachowców przyzwyczajonych do własnych modyfikacji poszczególnych zabiegów. Każdy może w danym zabiegu podpatrzyć sposób, jaki z powodzeniem stosuje kolega z innego kraju, może to jest właśnie to czego szukamy – mówi dr n. med. Roman Brzóska, przewodniczący Komitetu Naukowego Sympozjum.

– W takich operacjach bardzo istotną rolę odgrywa sprzęt, na którym pracujemy. Możliwość korzystania z wielofunkcyjnego i dopasowanego do indywidualnych potrzeb lekarza sprzętu medycznego ma duże znaczenie. Wykorzystywanie w trakcie zabiegów przystawek, które np. można dopasować do cech anatomicznych pacjenta, czy do preferowanego przez operatora ułożenia operowanej osoby, które gwarantuje optymalny dostęp do pola operacyjnego, zdecydowanie ułatwia pracę zespołu i wpływa na sprawniejsze przeprowadzenie zabiegów – kontynuuje dr Brzóska powołując się na swoje wieloletnie doświadczenia krajowe i zagraniczne, wzbogacane udziałami w licznych światowych konferencjach i szkoleniach praktycznych.

 

Źródło: inf. praowa

Udostępnij

5
+4
1
Reklama

Pobierz bezpłatną aplikację

Informacje z Twojego powiatu na wyciągnięcie ręki.

Google Play

Logo Beskidy News
Masz dla nas informacje? Newsy? Widziałeś lub słyszałeś coś ważnego? Chcesz, aby Twoją sprawą zajął się reporter? Daj nam znać. Dyżurujemy całą dobę, reagujemy od razu.

 

Imię i nazwisko (*)
Podaj imię i nazwisko
E-mail (*)
Podaj adres e-mail
Temat (*)
Podaj temat
Wiadomość (*)
Napisz wiadomość
Załącznik
Dodaj załącznik
(gif, jpeg, jpg, png, zip)
Captcha (*)
Rozwiąż captchę