W smog przepisami - Beskidy News

Używamy plików cookie, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie z serwisu. Korzystając z witryny, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.

Witaj,

Możesz zobaczyć informacje dotyczące tylko twojego powiatu, wybierając go z listy poniżej.

 

 

Wesprzyj nas na Patronite
patronite

 

 

Nie pokazuj więcej tego okna

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Uchwała antysmogowa, druga taka w Polsce, przyjęta przez Sejmik Województwa Śląskiego, obowiązywać będzie już za kilka miesięcy. Co to oznacza dla mieszkańców? Jakie terminy i jaki jest zasięg oddziaływania tej uchwały wobec gospodarstw domowych? Czy mieszkańcy jej chcieli? Czym będziemy palić w piecach? Poniżej znajdziecie odpowiedzi.

ANTYSMOG DO ARTYKUŁUkopia

 Nastała wiosna, kończy się sezon grzewczy. Lada chwila zniknie też na kilka miesięcy temat smogu, bardzo często poruszany w ostatnim czasie, zwłaszcza w Żywcu i okolicach. Bo to właśnie u nas stopień rejestrowanego skażenia powietrza był nader wysoki. Sejmik Województwa Śląskiego, na nadzwyczajnej sesji 7 kwietnia 2017, przyjął tzw. uchwałę antysmogową. Pierwszy zrobił to Sejmik Małopolski, a Kraków podjął uchwałę miejską w tej sprawie, jeszcze bardziej restrykcyjną. Uchwała Sejmiku woj. śląskiego nie wprowadza zupełnego zakazu palenia węglem. Ma jednak na celu wymuszenie stosowania paliw o odpowiedniej jakości, w wystarczająco nowoczesnych kotłach tzw. „piątej generacji”. Skutkiem uchwały będzie nie tylko zawężony dobór paliw, ale przede wszystkim konieczność wymiany wielu kotłów.

Co na to mieszkańcy?

Projekt uchwały pojawił się w pierwszej połowie stycznia tego roku. Na przestrzeni kilku miesięcy poddany był konsultacjom społecznym. Wypowiadały się nie tylko władze gmin lub powiatów, instytucje, organizacje społeczne, ale także osoby prywatne, mieszkańcy województwa śląskiego. Koncepcję konsultowano także z wytwórcami kotłów oraz producentami węgla i innych paliw. Nie zabrakło w debacie głosów przedstawicieli „alarmów smogowych” różnych miast. W tym czasie wpłynęło ponad 200 wniosków. Aż 90 procent głosów popierało wprowadzenie takiej uchwały. Wiele jednak było uwag do samego projektu i apeli o zmiany w nim - prawie 100 jednostek samorządowych oczekiwało korekt we wstępnych założeniach.

Ostateczna forma przedłożonego pod głosowanie projektu uchwały była wspólnie wypracowanym przez te miesiące stanowiskiem. Co więc różni ostateczny kształt ustawy od początkowego projektu? Głównie zmieniono zapis o zakazie stosowania drewna, którego wilgotność przekraczałaby 20 procent - na zakaz spalania biomasy stałej o wilgotności roboczej przekraczającej 20 procent. Nie ma też mowy o konieczności instalacji kotłów klasy 5 w nowo wybudowanych domach.

Przyjęta z początkiem kwietnia „uchwała antysmogowa” dotyczy instalacji, które dostarczają ciepło do systemu centralnego ogrzewania, wydzielają ciepło oraz wydzielają ciepło i przenoszą je do innego nośnika - w skrócie: kotłów, pieców i kominków. Obejmuje wszystkich użytkowników, nie tylko instytucjonalnych, ale i gospodarstwa domowe. Obowiązywać będzie od 1 września tego roku.

Gdzie i za ile?

Uchwała sejmiku wojewódzkiego jest aktem prawnym dla podlegającego mu obszaru. ograniczenia obowiązywać będą na terenie całego województwa śląskiego, w ciągu całego roku kalendarzowego. Podobną uchwałę przegłosowali w styczniu radni sejmiku małopolskiego. Sąsiedzi poszli o krok dalej. W samym Krakowie od 1 września 2019 roku obowiązywać będzie całkowity zakaz spalania węgla.

Jak się łatwo domyślić, za zmianami kryją się niemałe koszty. Mowa jest o opale droższym, a wymiana kotłów na nowe tym bardziej pociągnie za sobą konieczność niemałych wydatków. Projektodawcy wstępnie oszacowali, że w skali całego województwa śląskiego uchwała wymusi zmiany około 700 tysięcy różnego rodzaju instalacji domowych o mocy do 1 MW. Może się to przełożyć na ostateczną kwotę ponad 6 mld zł. Będzie to wymagać nie tylko wkładu finansowego mieszkańców województwa, ale też wsparcia Wojewódzkiego i Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej – z budżetu państwa czy też środków europejskich.

Ważne terminy

Uchwała zakłada, że docelowo wszystkie piece posiadały 5 klasę normy PN-EN 303-5:2012. W związku z tym rozporządzenie nakłada obowiązek wymiany na nowsze, według następującego harmonogramu:

- od 1 stycznia 2022 w przypadku instalacji eksploatowanych dłużej niż 10 lat i nie posiadających tabliczki znamionowej.

- od 1 stycznia 2024 w przypadku instalacji eksploatowanych w okresie od 5 do 10 lat od daty ich produkcji.

- od 1 stycznia 2026 w przypadku instalacji eksploatowanych w okresie poniżej 5 lat od daty ich produkcji.

- od 1 stycznia 2028 w przypadku instalacji spełniających wymagania w zakresie emisji zanieczyszczeń określonych dla 3 lub 4 klasy według norm PN-EN 303-5:2012.

Zakazane paliwa

W przypadku instalacji, które wydzielają ciepło, uchwała zakazuje stosowania:

- węgla brunatnego i paliw stałych, produkowanych z użyciem tego węgla,

- mułów i flotokoncentratów węglowych oraz mieszanek produkowanych z ich wykorzystaniem,

- paliw, w których udział masowy węgla kamiennego o uziarnieniu poniżej 3 mm wynosi więcej niż 15 procent,

- i jeszcze biomasy stałej, której wilgotność w stanie roboczym przekracza 20 procent.

* Ciekawostka: stolicą o najczystszym powietrzu w Europie jest obecnie Wiedeń. 40 lat temu powietrze było tam tak samo brudne, jak w Krakowie czy Żywcu.

 

FOTO: slaskie.pl

Udostępnij

0
0
0
Reklama

Pobierz bezpłatną aplikację

Informacje z Twojego powiatu na wyciągnięcie ręki.

Google Play

Logo Beskidy News
Masz dla nas informacje? Newsy? Widziałeś lub słyszałeś coś ważnego? Chcesz, aby Twoją sprawą zajął się reporter? Daj nam znać. Dyżurujemy całą dobę, reagujemy od razu.

 

Imię i nazwisko (*)
Podaj imię i nazwisko
E-mail (*)
Podaj adres e-mail
Temat (*)
Podaj temat
Wiadomość (*)
Napisz wiadomość
Załącznik
Dodaj załącznik
(gif, jpeg, jpg, png, zip)
Captcha (*)
Rozwiąż captchę