Widok z katedralnej wieży zobaczysz już niebawem - Beskidy News

Używamy plików cookie, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie z serwisu. Korzystając z witryny, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.

Witaj,

Możesz zobaczyć informacje dotyczące tylko twojego powiatu, wybierając go z listy poniżej.

 

 

Wesprzyj nas na Patronite
patronite

 

 

Nie pokazuj więcej tego okna

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Znany jest termin otwarcia dla zwiedzających tego remontowanego od jakiegoś czasu obiektu.

wieza zywiec

Jedną z atrakcji Żywieckiego Korowodu Trzech Króli, który przejdzie ulicami miasta nad Sołą i Koszarawą 6 stycznia 2020 r., będzie oficjalne otwarcie punktu widokowego usytuowanego na szczycie wieży konkatedralnej w Żywcu. Wydarzenie zaplanowano po tym, gdy uczestnicy Korowodu złożą hołd i dary Świętej Rodzinie. Od lat wieża była zamknięta dla wiernych i turystów. Teraz zajaśniała ponownie swym historycznym blaskiem i stała się dostępna dla zwiedzających.

Otwarcie punktu widokowego wieńczy jednocześnie żmudne prace konserwatorsko-remontowo-instalacyjne w wieży konkatedralnej i wokół samej świątyni. Jak wyjaśnił proboszcz parafii Narodzenia Najświętszej Marii Panny w Żywcu ks. Grzegorz Gruszecki, dzięki przedsięwzięciu udało się zahamować niszczenie i degradację liczącego około pięciuset lat budynku.

„Pięćsetletnie mury świątyni zostały zabezpieczone przed wilgocią z gruntu dzięki wykonanemu drenażowi obwodowemu. Woda będzie skutecznie odprowadzana od ścian przyziemia, przez co skutecznie wyeliminowano zagrożenie ich niszczenia” – podsumował proboszcz.

Specjaliści zaimpregnowali drewniane elementy konstrukcji, naprawili schody i podesty. Profesjonalnej renowacji poddano m.in. historyczne elementy kamienne. Wewnątrz świątyni – w obrębie ścian i sufitów – wymieniono liczne elementy stolarki okiennej i drzwiowej, zachowując walory estetyczne, konserwatorskie czy stylistyczne tych detali.

„Co szczególnie ważne, udało się wyposażyć historyczny obiekt w bardzo szeroki zakres nowoczesnych instalacji, typowych dla budynków współczesnych, bez poważnej ingerencji w jego wygląd” – dodał ks. Gruszecki.

Prace objęły także elementy elewacji – skuto odspajające się fragmenty i odparzone pęcherze, wypiaskowano i wyczyszczono ją z osadów, nalotów i innych zanieczyszczeń, zmyto zacieki, wykonano niezbędne uzupełnienia i przeprowadzono szeroki zakres robót tynkarskich. Przy okazji usunięte zostały elementy wykonane w niedawnej przeszłości, nie przystające do historycznego, zabytkowego charakteru budowli.

Wewnątrz wieży wykonano nowoczesną konstrukcję stalową – spiralne schody wachlarzowe, zapewniające możliwość dotarcia na balkon, który dotąd od lat był całkowicie wyłączony z użytkowania. Sam balkon został odrestaurowany. Zajaśniały autentycznym blaskiem liczące setki lat jego kamienne elementy z piaskowca oraz posadzka. Zainstalowano siatki, kraty, pochwyty, bariery – zapewniające bezpieczeństwo zwiedzającym. W wieży umieszczono nowoczesne multimedia pod kątem aranżowania w przyszłości tematycznych ekspozycji. W ramach projektu przeprowadzono prace brukarskie wokół konkatedry.

Prace renowacyjne i budowlane prowadzone były pod nadzorem Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.

Parafianie i turyści będą mogli wejść na wieżę już od 7 stycznia. Przez pierwszy tydzień wstęp kosztować będzie symboliczną złotówkę.

Inwestycja otrzymała dofinansowanie ze środków unijnych Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego 2014–2020 (Działanie 5.3 –„Dziedzictwo Kulturowe). Umowę o udzielenie dofinansowania tego projektu parafia podpisała z Urzędem Marszałkowskim Województwa Śląskiego w sierpniu 2018 r.

fot. Parafia Narodzenia NMP w Żywcu

Udostępnij

5
+5
0
Reklama

Pobierz bezpłatną aplikację

Informacje z Twojego powiatu na wyciągnięcie ręki.

Google Play

Logo Beskidy News
Masz dla nas informacje? Newsy? Widziałeś lub słyszałeś coś ważnego? Chcesz, aby Twoją sprawą zajął się reporter? Daj nam znać. Dyżurujemy całą dobę, reagujemy od razu.

 

Imię i nazwisko (*)
Podaj imię i nazwisko
E-mail (*)
Podaj adres e-mail
Temat (*)
Podaj temat
Wiadomość (*)
Napisz wiadomość
Załącznik
Dodaj załącznik
(gif, jpeg, jpg, png, zip)
Captcha (*)
Rozwiąż captchę