Pływający pomost, przystań dla jachtów i pogłębienie dna jeziora, a przede wszystkim nowoczesny czterogwiazdkowy hotel. To perspektywa rewitalizacji części brzegów Jeziora Żywieckiego na granicy miasta przez podmiot prywatny. Kto za nią stoi i co z tych planów wyjdzie?
Hotel ma powstać w okolicy tzw. Wilczego Jaru, na dawnych działkach Apeny, które potem nabyła firma prywatna i odsprzedała grunt z koncepcja budowy hotelu. Jak nam przekazał burmistrz Antoni Szlagor, hotel obejmie działki o numerach ewidencyjnych: 10/1, 11001/1, 3553/3, a parkingi działki o nr: 3536/6, 3536/7, 3564/3 w Żywcu nad Jeziorem Żywieckim.
Infrastruktura lądowa i wodna
Projektowane właśnie przedsięwzięcie ma polegać na budowie hotelu, w którym mieścić się będą:
Garaż: oprócz miejsc postojowych zlokalizowane zostaną między innymi sala fitness, basen, spa, kuchnia z zapleczem, szatnie, pomieszczenia techniczne i magazyny.
Parter: pokoje gościnne, sale konferencyjne, restauracje, kuchnia z zapleczem, bar, administracja, toalety.
Od I do IV piętra: pokoje gościnne, apartamenty, pomieszczenie techniczne i pomieszczenie wentylacyjne.
Planowana jest również budowa: budynku usług, budynku dwukondygnacyjnego – apartamentowca, dróg, chodników, parkingów przy hotelu oraz po drugiej stronie drogi, pomostu na zasadzie pływającej barki zamocowanej do brzegu przy pomocy pomostów „elastycznych” dostosowujących się do poziomu lustra wody jeziora.
Dodatkowo w rejonie małej zatoczki istnieje osłonięta część cumownicza dla jachtów i żaglówek. Ta część będzie przebudowana celem wytworzenia funkcjonalnej stałej przystani jachtowej. W tym rejonie planuje się nieznaczne pogłębienie dna jeziora celem zapewnienia warunków funkcjonalnych i bezpiecznych cumowania jednostek pływających nawet w sytuacji obniżonego lustra wody.
Kto ma takie plany?
Antoni Szlagor przekazał, że inwestorem powyższego przedsięwzięcia jest Roman Jańcza, zam. w Bielsku – Białej, który działa przez pełnomocnika.
„Ponieważ powyższa inwestycja zgodnie z obowiązującymi przepisami zaliczana jest do przedsięwzięć mogących potencjalnie znacząco oddziaływać na środowisko, dla których nie ma obligatoryjnego obowiązku sporządzenia raportu o oddziaływaniu na środowisko , Burmistrz Miasta Żywca przesłał kartę informacyjną sporządzoną dla powyższego przedsięwzięcia do organów opiniujących tj, Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Żywcu, Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Katowicach oraz do Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie w Żywcu z prośbą o opinię na temat obowiązku przeprowadzenia oceny oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko (tj. obowiązku sporządzenia raportu).” - poinformował nas Urząd Miejski w Żywcu.
Poniżej znajduje się szkic sytuacyjny omawianej okolicy.