Kolejne z cyklu pytań od kandydatów na burmistrza Żywca jest następujące: Jak definiuje Pani/Pan komunikację władzy samorządowej ze społecznością lokalną (konsultacje, budżet obywatelski)?
Prezentujemy otrzymane odpowiedzi. W kontekście treści pytania brak odpowiedzi pozostałych kandydatów pozostawia wiele do myślenia... Mimo wszystko - czekamy.
Joanna Ostrowska:
"Nie zapominamy jaką rolę mają pełnić władze samorządowe i w interesie kogo powinny działać. Mamy niedobre przykłady izolowania się naszych władz samorządowych i decydowania o sprawach ważnych bez rzetelnych konsultacji z mieszkańcami. Brak polityki opartej o dialog społeczny powoduje, że realizowane zadania, często daleko stoją od oczekiwań mieszkańców, np.: mieszańcy chcą halę sportową, a w tym miejscu buduje się im kolejny supermarket. Najbardziej istotna w komunikacji jest jasność i prawdziwość przekazywanych informacji. Obecnie słyszymy o samych sukcesach, pytanie nasuwa się samo: to dlaczego jest tak źle w Żywcu? Mój program zawiera bardzo ważny przekaz o transparentności naszych działań. Oczywiście konsultacje społeczne i budżet obywatelski to bardzo ważne elementy, ale najważniejsze to zaufanie obywateli do wybranych władz."
http://zywiecnaszaprzyszlosc.pl/
Małgorzata Pępek:
"Budżet obywatelski jest bardzo ważną częścią nowoczesnego samorządu. W miastach, w których funkcjonuje, jest przejawem otwarcia władzy na jej mieszkańców, na jej potrzeby, jest również elementem włączenia mieszkańców w proces decyzyjny, uczestniczenia życiu społecznym. Wprowadzę budżet obywatelski, na jaki zasługują i na jaki czekają mieszkańcy Żywca. Wraz z radą miejską przeznaczę część budżetu na cele bezpośrednio wskazane przez mieszkańców. Sposób jego ustalania będzie przedmiotem szerokich konsultacji społecznych. Budżet obywatelski pozwoli na wsparcie koniecznych inwestycji w każdej dzielnicy oraz wzmocnienie bezpieczeństwa w ujęciu lokalnym. Na czas kampanii wiele tematów, które są niewygodne dla kandydujących, zostało wyciszone, dajmy na to temat spalarni odpadów. Konsultacje społeczne w ważnych dla mieszkańców tematach muszą być szerokim forum dialogu. Tylko w ten sposób, transparentnym działaniem, przejrzystością wydatków, uzasadnionymi i szeroko skonsultowanymi decyzjami zbudujemy dobre relacje i wzajemne zaufanie".
Wcześniejsze pytanie: TUTAJ